آنگولا به دلیل اختلاف نظر در مورد سهمیه بندی تولید نفت اوپک را ترک می کند

0

وزیر نفت می‌گوید که پس از بروز اختلافات بر سر کاهش تولید، کشور از باقی ماندن در گروه چیزی به دست نمی‌آورد.

آنگولا اعلام کرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را به دلیل اختلاف نظر در مورد سهمیه بندی تولید ترک خواهد کرد. ، حرکتی که تعداد اعضای گروه را به ۱۲ کاهش می دهد.

دیامانتینو آزودو، وزیر منابع معدنی، نفت و گاز، روز پنجشنبه در سخنانی در تلویزیون عمومی گفت که آنگولا که حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند، اوپک را ترک می کند زیرا منافع کشور را تامین نمی کند.

آزودو در بیانیه‌ای که دفتر رئیس‌جمهور منتشر کرد، گفت: «ما احساس می‌کنیم که … آنگولا در حال حاضر با باقی ماندن در سازمان چیزی به دست نمی‌آورد و برای دفاع از منافع خود تصمیم به ترک آن گرفته است.

آنگولا که برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ به اوپک ملحق شد، در چند سال گذشته برای رسیدن به سهمیه های تولید دچار مشکل شده است. این کشور در حال پیوستن به کشورهای دیگر مانند قطر و اکوادور است که اوپک را ترک کرده اند در دهه گذشته.

سوالاتی در مورد کاهش تولید بالقوه تولیدکنندگان نفت مانند عربستان سعودی بوده است منبع بحث های اخیر در گروه.

بدون آنگولا، کشورهای اوپک حدود ۲۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید خواهند کرد که حدود ۲۷ درصد از عرضه جهانی است.

اما در حالی که آنگولا بازیگر نسبتاً کوچکی در اوپک بود. ، خروج این کشور سؤالات بزرگتری را در مورد آینده سازمان ایجاد کرده است.

قیمت نفت خام پس از اعلام بیش از ۱.۵ درصد کاهش یافت.

جووانی استانوو، تحلیلگر کالا در UBS گفت: «از منظر عرضه بازار نفت، تأثیر بسیار اندک است زیرا تولید نفت در آنگولا روند نزولی داشت و تولید بالاتر ابتدا به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز داشت.

“با این حال، قیمت‌ها همچنان به دلیل نگرانی از اتحاد اوپک پلاس به عنوان یک گروه کاهش یافت، اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که وزنه‌های سنگین‌وزن بیشتری در این ائتلاف قصد دارند مسیر آنگولا را دنبال کنند.”

نفت و گاز حدود ۹۰ درصد از صادرات آنگولا را تشکیل می دهند و یک راه نجات اقتصادی حیاتی برای این کشور هستند.

ماه گذشته، دفتر آزودو به تصمیم اوپک برای کاهش سهمیه تولید خود در سال ۲۰۲۴ اعتراض کرد، زیرا نگران بود که این امر به توانایی آنگولا برای افزایش ظرفیت تولید آسیب برساند.

اوپک و متحدانش در اوپک پلاس توافق کرده‌اند که تولید خود را کاهش دهند تا قیمت نفت افزایش یابد.

ظرفیت تولید آنگولا در سال ۲۰۰۸ با ۲ میلیون بشکه در روز به اوج خود رسید، اما از آن زمان به دلیل پیری زیرساخت ها کاهش یافته است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.