آژانس سازمان ملل می گوید غزه ۶۱ درصد مشاغل را در جنگ اسرائیل و حماس از دست داده است

0

سازمان بین‌المللی کار می‌گوید تأثیر اقتصادی این درگیری برای «سال‌های بسیار آتی» طنین‌انداز خواهد شد.

غزه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس حداقل ۶۱ درصد از مشاغل خود را از دست داده است. آژانس کار گفته است، و هشدار داده است که پیامدهای اقتصادی “سالهای بسیاری در آینده” طنین انداز خواهد شد.

سازمان بین‌المللی کار روز دوشنبه در ارزیابی تأثیر اقتصادی این درگیری اعلام کرد که از دست دادن شغل تخمین زده شده در سرزمین فلسطین معادل ۱۸۲۰۰۰ شغل است.

روبا جرادات، مدیر منطقه ای کشورهای عربی سازمان بین المللی کار، گفت: «ارزیابی اولیه ما از پیامدهای بحران غم انگیز کنونی در بازار کار فلسطین نتایج بسیار نگران کننده ای به همراه داشته است که در صورت ادامه درگیری ها بدتر خواهد شد.

«خشونت‌های جاری نه تنها نشان‌دهنده یک بحران انسانی عظیم از نظر تلفات جانی و نیازهای اولیه انسانی است، بلکه نشان‌دهنده یک بحران اجتماعی و اقتصادی است که صدمات زیادی به مشاغل و مشاغل وارد کرده است، با انعکاس‌هایی که برای آنها احساس خواهد شد. سالهای زیادی در آینده است.”

به گفته سازمان جهانی کار، کرانه باختری اشغالی همچنین ۲۴ درصد از اشتغال خود را از دست داده است که معادل ۲۰۸۰۰۰ شغل است.

طبق گزارش آژانس سازمان ملل، در صورت ترکیب، از دست دادن شغل در دو سرزمین فلسطینی منجر به از دست دادن درآمد روزانه ۱۶ میلیون دلاری می شود.

جرادات گفت که ساکنان غزه باید اجازه دسترسی “کامل، سریع، ایمن و بدون مانع” به کمک های بشردوستانه داشته باشند.

او گفت: “ما به طور خستگی ناپذیر با شرکای دولت، کارگر و کارفرما، سایر آژانس های سازمان ملل و بازیگران بشردوستانه برای ارائه کمک فوری به کارگران و مشاغل آسیب دیده کار می کنیم.”

“ما همچنین در درازمدت از آنها در جهت جمع آوری اطلاعات حیاتی بازار کار و بازیابی مشاغل و شرکت ها، همراه با طرح های حمایت اجتماعی، در نهایت وظایف خود حمایت خواهیم کرد.”

غزه که از سال ۲۰۰۵ تحت محاصره اسرائیل قرار دارد، حتی قبل از شروع آخرین درگیری از محرومیت شدید اقتصادی رنج می برد.

بیکاری در این منطقه در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ به ۴۶.۴ درصد رسید که یکی از بالاترین نرخ‌ها در جهان است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از ۸۰ درصد جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند.

کمبود غذا، آب و تجهیزات پزشکی از زمانی که اسرائیل تشدید شده است، تشدید شده است. پس از حملات حماس در ۷ اکتبر به جوامع اسرائیلی، که به گفته مقامات، دست کم ۱۴۰۵ نفر، عمدتا غیرنظامی، کشته شدند، محاصره و بمباران این منطقه را آغاز کردند.

به گفته مقامات منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون حداقل ۱۰۰۲۲ فلسطینی در بمباران اسرائیل کشته شده اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.