آکسفام در افتتاحیه داووس اعلام کرد: پنج مرد ثروتمند بعد از سال ۲۰۲۰ دارایی خود را دو برابر کردند.

0

موسسه خیریه می گوید میلیاردرها ۳.۳ تریلیون دلار ثروتمندتر از سال ۲۰۲۰ هستند که گردهمایی سالانه نخبگان تجاری برگزار می شود.

پنج مرد ثروتمند جهان از سال ۲۰۲۰ تا کنون بیش از دو برابر ثروت خود را افزایش داده اند، موسسه خیریه آکسفام با به صدا درآوردن زنگ خطر در مورد قدرت شرکتی کنترل نشده در حالی که نخبگان تجاری گردهمایی سالانه پرطرفدار خود را در داووس، سوئیس برگزار می کنند. .

آکسفام در گزارش خود با عنوان “Inequality Inc.” که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: این پنج مرد پس از افزایش دارایی خود با نرخ ۱۴ میلیون دلار در ساعت در طول چهار سال گذشته، مجموعاً ۸۶۹ میلیارد دلار ارزش دارند.

با وجود رشد ثروت این پنج نفر – رئیس LVMH برنارد آرنو، جف بزوس آمازون، سرمایه گذار وارن بافت، بنیانگذار اوراکل، لری الیسون و مدیر عامل تسلا، ایلان ماسک – ۵ میلیارد نفر در مدت مشابه فقیرتر شده اند، آکسفام گفت.

مؤسسه خیریه مستقر در لندن گفت که میلیاردرها امروز ۳.۳ تریلیون دلار ثروتمندتر از سال ۲۰۲۰ هستند، در حالی که یک میلیاردر ۷ شرکت از ۱۰ شرکت بزرگ جهان را رهبری می کند.

اگر روندهای فعلی ادامه یابد، جهان طی یک دهه اولین تریلیونر خود را خواهد داشت، اما طبق گفته گروه ضد فقر، فقر تا ۲۲۹ سال دیگر ریشه کن نخواهد شد.

آمیتاب بهار، مدیر اجرایی موقت آکسفام بین‌المللی گفت که هیچ‌کس نباید یک میلیارد دلار داشته باشد.

“ما شاهد آغاز یک دهه تفرقه هستیم، با میلیاردها نفر که شوک های اقتصادی ناشی از بیماری همه گیر، تورم و جنگ را به دوش می کشند، در حالی که ثروت میلیاردرها رونق می گیرد. این نابرابری تصادفی نیست. بهار در بیانیه‌ای که همراه با این گزارش منتشر شد، گفت: طبقه میلیاردرها تضمین می‌کنند که شرکت‌ها ثروت بیشتری به آنها می‌رسانند که به قیمت تمام شده‌اند.

“شرکت‌های فراری و قدرت انحصاری یک ماشین تولید نابرابری است: شرکت‌ها از طریق فشار دادن کارگران، طفره رفتن مالیات، خصوصی‌سازی دولت و برانگیختن فروپاشی آب و هوا، ثروت بی‌پایانی را به صاحبان فوق‌العاده ثروتمند خود می‌رسانند. اما آنها همچنین در حال انتقال قدرت هستند و دموکراسی ها و حقوق ما را تضعیف می کنند.”

آکسفام به طور سنتی گزارش سالانه خود را در مورد نابرابری درست قبل از افتتاح مجمع سالانه اقتصاد جهانی (WEF) که توسط مهندس و اقتصاددان آلمانی کلاوس شواب در اوایل دهه ۱۹۷۰ برای حمایت از “سرمایه داری سهامداران” راه اندازی شد، منتشر می کند.

INTERACTIVE What is the World Economic Forum-1705299646
(الجزیره)

این مؤسسه خیریه گفت که شرکت‌ها تقریباً یک سوم مالیات کمتری نسبت به دهه‌های گذشته پرداخت می‌کنند که در نتیجه لابی‌گری «جنگ علیه مالیات» است، دولت‌هایی که از پول گرسنگی می‌خورند و می‌توان از آن برای نفع فقیرترین افراد جامعه استفاده کرد.

>

آکسفام گفت که دولت‌ها باید دستمزد مدیران عامل را محدود کنند، انحصارات خصوصی را از بین ببرند و مالیات بر ثروت وضع کنند تا سالانه ۱.۸ تریلیون دلار درآمد داشته باشند.

«ما شواهد را داریم. ما تاریخ را می دانیم. بهار گفت: قدرت عمومی می‌تواند قدرت و نابرابری شرکت‌های بزرگ را مهار کند – بازار را منصفانه‌تر و عاری از کنترل میلیاردرها شکل می‌دهد.

«دولت‌ها باید برای از بین بردن انحصارات، توانمندسازی کارگران، مالیات بر این سودهای عظیم شرکت‌ها و مهم‌تر از همه، سرمایه‌گذاری در دوره جدیدی از کالاها و خدمات عمومی دخالت کنند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.