آیا جنگ غزه به اقتصاد اسرائیل آسیب زده است؟

0

جنگ اسرائیل علیه غزه که اکنون در چهارمین ماه خود قرار دارد، به اقتصاد خود آسیب وارد کرده است و بسیاری از صنایع تجارت را متوقف کرده اند. حتی اگر تعداد کمی از آنها به سرمایه گذاری های جدید ادامه دهند.

از ماه اکتبر، دولت اسرائیل به حقوق ۳۶۰۰۰۰ نیروی ذخیره بسیج مستقر در غزه یارانه پرداخت کرده است – که بسیاری از آنها کارکنان صنعت با فناوری پیشرفته در امور مالی، هوش مصنوعی، داروسازی و کشاورزی هستند.

در ماه نوامبر، بانک اسراییل “اثرات ناخالص» بر اسرائیل به ۱۹۸ میلیارد شیکل (۵۳ میلیارد دلار) رسید و برآوردهای آن را برای رشد اقتصادی به ۲ درصد در سال برای سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ کاهش داد که از ۲.۳ درصد و ۲.۸ درصد کاهش یافت.

در ماه دسامبر، وزارت دارایی اسرائیل اعلام کرد که اگر مرحله شدید آن در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به پایان برسد، احتمالاً این جنگ در سال جاری حدود ۱۳.۸ میلیارد دلار برای اسرائیل هزینه خواهد داشت.

در این میان، کارشناسان در حال تماشای عملکرد کسب و کار در زمین هستند.

یکی از صنایعی که به عملکرد خوب خود ادامه داده است، بخش فناوری پیشرفته است، منطقه ای که سریع ترین رشد را برای چندین سال اسرائیل داشته است، که امروزه نزدیک به ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) و ۱۴ درصد از این کشور را تشکیل می دهد. مشاغل.

از زمانی که صحنه استارت‌آپ‌های اسرائیل در دهه ۱۹۹۰ منفجر شد، اسرائیل خود را به عنوان بزرگترین مرکز فناوری در جهان تثبیت کرد و تنها پس از سیلیکون ولی در رتبه دوم قرار گرفت. بیش از ۵۰۰ شرکت چند ملیتی – از گوگل تا اپل، IBM تا متا، و مایکروسافت تا شرکت اینتل – در اسرائیل فعالیت می‌کنند.

و در حالی که نگرانی‌هایی وجود دارد که آیا شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در کشوری در حال جنگ ادامه دهند، حداقل در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این یک تهدید واقعی است.

نمایش پشتیبانی

Shoppers carry their groceries through Mahane Yehuda market in Jerusalem
انتظار می رود اقتصاد اسرائیل به دلیل جنگ کوچک شود [پرونده: امیر کوهن/رویترز]

در عرض یک هفته از ۷ اکتبر، بیش از ۲۲۰ شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر، از جمله Bain Capital Ventures، ۸VC، Bessemer Venture Partners، و GGV Capital، تداوم بیانیه‌ای با فناوری‌های عمومی برای حمایت از فناوری‌های عمومی به سرمایه‌گذاری‌های جهانی .

از ۱۷ تا ۲۰ دسامبر، ده‌ها تن از مدیران ارشد از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، فناوری و سهام خصوصی مستقر در ایالات متحده در مأموریت فناوری اسرائیل شرکت کردند که مستلزم جلساتی در اورشلیم و تل‌آویو بین این مدیران و مقامات ارشد دولت اسرائیل بود. اساساً، این یک هیئت بلندپایه بود که حمایت بخش فناوری اسرائیل را در بحبوحه این جنگ نشان می داد.

ران میاسنیک سرمایه‌گذار Bain Capital Ventures است که مأموریت فناوری اسرائیل را با دیوید سیگل، مدیرعامل Meetup.com سازماندهی کرد.

میاسنیک به الجزیره گفت: «ما سرمایه گذاران قدیمی در اکوسیستم استارتاپی اسرائیل هستیم و بازدید از منطقه و دیدار با تیم های آنجا را برای ادامه حمایت از ثبات و رفاه اقتصادی در این منطقه در اولویت قرار داده ایم. او افزود: «در درازمدت، ما به انعطاف پذیری اکوسیستم استارتاپی اسرائیل اعتقاد داریم و متعهد هستیم که نه تنها تمرکز خود را در این منطقه ادامه دهیم، بلکه عمیق تر کنیم.

هیل فولد، مقاله‌نویس فناوری و مشاور استارت‌آپ مستقر در بیت شمش، اسرائیل، خاطرنشان کرد که در ماه دسامبر، شرکت آمریکایی تراشه‌ساز اینتل تأیید کرد برنامه های خود برای ساخت یک کارخانه تولید تراشه های ۲۵ میلیارد دلاری در جنوب اسرائیل – توسعه ای که توسط نتانیاهو به عنوان “بزرگترین سرمایه گذاری تا کنون” در اسرائیل مورد استقبال قرار گرفت. تاریخ. با کمک ۳.۲ میلیارد دلاری دولت اسرائیل، سرمایه گذاری برنامه ریزی شده اینتل در بحبوحه این جنگ، تقویت بزرگی برای بخش فناوری اسرائیل است.

فولد گفت:

در سه ماهه پایانی سال گذشته، استارت‌آپ‌های اسرائیلی توانستند ۱.۵ میلیارد دلار جمع‌آوری کنند و “از این معاملات، بودجه “بذر” پرخطر ۲۲۰ میلیون دلار در ۳۱ دور بود.

Palo Alto Networks، یک شرکت امنیت سایبری چندملیتی با دفتر مرکزی در سانتا کلارا، کالیفرنیا که توسط کارآفرین آمریکایی-اسرائیلی نیر زوک تأسیس شده است، دارای سابقه خرید در اسرائیل است. در ۲۹ اکتبر، Dig Security را به مبلغ تقریبی ۳۰۰ میلیون دلار خریداری کرد، سپس Talon Cyber ​​Security را با قیمت ۶۱۵ میلیون دلار خریداری کرد.

بنجامین بنتال، محقق اصلی و رئیس برنامه سیاستگذاری اقتصاد در مرکز مطالعات سیاست اجتماعی Taub مستقر در اورشلیم، گفت: اما تصویر کمی متفاوت است. “وقتی به تعداد بازیکنان نگاه می کنیم، کاهش می بینیم. وقتی کسی به مبالغ سرمایه گذاری شده نگاه می کند، اساساً ثبات را می بیند، به این معنی که کسانی که می مانند، بیشتر سرمایه گذاری می کنند.

مقامات اسرائیلی با چالش نیاز به بازگرداندن اعتماد به نفس و احساس امنیت – که به آسانی ثابت نخواهد شد – برای افزایش سرمایه‌گذاری روبرو هستند.

«فرای یک نتیجه نظامی و سیاسی روشن در نوار غزه و در امتداد مرز لبنان و بازگرداندن گروگان‌ها، این امر مستلزم یک سیاست اقتصادی روشن و هدفمند است. بنتال به الجزیره گفت: هنوز مشخص نیست که در نهایت چگونه به این موضوع رسیدگی خواهد شد

در چند هفته گذشته ده‌ها هزار نفر در دو سوی مرز اسرائیل و لبنان آواره شده‌اند، زیرا نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حزب‌الله به یکدیگر موشک شلیک کرده‌اند.

غذاهای گردشگری

tourists in Jerusalem<2C513" in-t caption id="caption- attachment-2649287">تعداد گردشگران در اسرائیل از زمان شروع جنگ کاهش یافته است [پرونده: عمار عوض/رویترز]

شاید بخشی از اقتصاد اسرائیل که در بحبوحه این جنگ بیشترین آسیب را دیده است، گردشگری است که ۲.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی قبل از همه گیری در سال ۲۰۱۹، قبل از کاهش به ۱.۱ درصد در سال ۲۰۲۱. هم گردشگری خارجی و هم داخلی در اسرائیل از سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. شروع جنگ.

در سرتاسر اسرائیل، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها خالی هستند. بلافاصله پس از تهاجم حماس به جنوب اسرائیل و شروع جنگ در غزه، فهرست بلندبالایی از خطوط هوایی اکثر پروازهای خود به تل آویو را لغو یا به حالت تعلیق درآوردند و بسیاری از گردشگران برنامه های خود را برای بازدید از اسرائیل لغو کردند.

با این وجود، برخی از خطوط هوایی بزرگ مانند لوفت هانزا و برخی از شرکت های تابعه آن، از جمله خطوط هوایی بین المللی سوئیس و خطوط هوایی اتریش، پروازهای خود به اسرائیل را در اوایل این ماه از سر گرفتند.

قبل از عملیات سیل الاقصی، تعداد بازدیدکنندگان اسرائیل در هر ماه بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر بود. گزارش شده است که در نوامبر، این رقم به ۳۹۰۰۰ کاهش یافت.

“جنگ نه تنها غم انگیز است، بلکه گران است. فولد به الجزیره گفت، برای مثال، تأثیر آن بر گردشگری بسیار واقعی است و نباید آن را نادیده گرفت.

صنعت ساخت و ساز پرطرفدار

Construction in Israel
ساخت و ساز از زمان شروع جنگ متوقف شده است [پرونده: Ronen Zvulun/Reuters]

ساخت و ساز که ۱۴ درصد از تولید ناخالص داخلی اسرائیل را تشکیل می دهد، از زمان شروع این جنگ ضربه بزرگی خورده است. در سراسر اسرائیل، پروژه‌های ساختمانی از اکتبر متوقف شده است و اسرائیل مجوزهای کارگری را برای فلسطینی‌هایی که تشکیل می‌دهند به‌طور نامحدود مسدود شده است ۶۵-۷۰ درصد از نیروی کار در بخش ساخت و ساز اسرائیل.

در نتیجه، صنعت در اسرائیل و اقتصاد کرانه باختری ضربه بزرگی خورده است. از ۱۱۰۰۰۰ فلسطینی که مجوز کار در اسرائیل یا شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی داشتند، اکثر آنها در کار ساخت و ساز بودند.

این شکاف توسط کارگران اسرائیلی پر نشده است، با توجه به اینکه چگونه نیروهای ذخیره برای جنگ در جنگ فراخوانده شده اند، و نه توسط کارگران خارجی که تعداد زیادی از اسرائیل در بحبوحه این درگیری گریخته اند.

در ماه نوامبر، انجمن سازندگان اسرائیل اعلام کرد که صنعت ساخت و ساز اسرائیل تقریباً با ۱۵ درصد ظرفیت قبل از ۷ اکتبر کار می کند. یک ماه بعد، به ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کارگر فلسطینی اجازه داده شد تا کار خود را در شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری از سر بگیرند – تصمیمی که دولت پس از اینکه تحت فشار شدید صاحبان مشاغل و کارخانه‌ها قرار گرفت، گرفت.

اما این کافی نیست و برای پر کردن شکاف، اسرائیل قصد دارد تقریباً ۷۰۰۰۰ کارگر ساختمانی را از چین بیاورد، هند، مولداوی و سریلانکا.

اثرات موجی جنگ غزه در سراسر خاورمیانه بزرگ نیز بر اقتصاد اسرائیل تأثیر منفی می‌گذارد.

اسرائیل الماس، اتومبیل، نفت و تجهیزات پخش، از جمله کالاهایی که از طریق دریای سرخ می آیند، وارد می کند. حملات موشکی و پهپادهای اخیر حوثی ها در این آب به تلافی حمله اسرائیل به غزه نه تنها تجارت جهانی را مختل کرد بلکه بر واردات اسرائیل نیز تأثیر گذاشت. بسیاری از واردات اسرائیل از آسیا اکنون در سراسر آفریقا تغییر مسیر داده و هزینه ها را افزایش می دهد.

جاده پیش رو

تقریباً ۲۰ درصد از مردم اسرائیل گزارش می دهند که درآمد خانوار آنها از زمان شروع جنگ کشورشان در غزه به میزان “بزرگ” یا “بسیار زیاد” آسیب دیده است.

در یک نظرسنجی اخیر، سازمان کمک “لاتت” (“دادن”) دریافت که بیش از ۴۵ درصد از مردم می ترسند که مشکلات اقتصادی در اواخر این جنگ یا پس از پایان جنگ در انتظار آنها باشد. آنچه واضح است این است که آن خانواده‌های اسرائیلی که قبلاً در فقر زندگی می‌کردند یا قبل از ۷ اکتبر واجد شرایط ناامنی غذایی بودند، بیشترین آسیب را از مشکلات اقتصادی ناشی از این جنگ خواهند دید.

“سخت است که بدانیم در ذهن سیاستمداران ما چه می گذرد، اما [نخست وزیر اسرائیل] بنیامین] نتانیاهو و دولتش با فشارهای دیپلماتیک جهانی بی سابقه ای برای پایان دادن به جنگ مواجه هستند و اقتصاد جنگ کمتر بازی می کند. فولد گفت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.