آیا قیمت نفت پس از محدود کردن کشتیرانی دریای سرخ در بحبوحه حملات حوثی ها افزایش خواهد یافت؟

0

ربایی، حملات موشکی و حملات پهپادی به کشتی‌ها توسط شورشیان حوثی یمن، AP Moller-Maersk، کشتیرانی دانمارکی و غول، و Hapag-Lloyd، یک شرکت کشتیرانی و حمل و نقل کانتینری آلمانی، به توقف محموله ها از طریق دریای سرخ.

تصمیمات آنها که روز جمعه اعلام شد، نشانه این است که شرکت های بزرگ به طور فزاینده ای وضعیت امنیتی در دریای سرخ را جدی می گیرند. اما عواقب آن ممکن است توسط بازارهای نفت جهان و هزینه انرژی که مصرف کنندگان باید متحمل شوند نیز احساس شود – به گفته کارشناسان، اگرچه میزان هر گونه اختلال ممکن است به نحوه واکنش بازیگران اصلی جهانی به بحران در حال ظهور بستگی داشته باشد.

مرسک در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم آن ناشی از نگرانی های شرکت در مورد “وضعیت شدید امنیتی در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن” در چند هفته گذشته است. در این بیانیه آمده است: حملات موشکی و پهپادی اخیر به کشتی‌های تجاری «تهدید مهمی برای ایمنی و امنیت دریانوردان» است.

Maersk و Hapag-Lloyd با هم تقریبا یک چهارم ناوگان کشتیرانی جهان.

ناامنی فزاینده در دریای سرخ نتیجه جنگ اسرائیل علیه غزه که در ۷ اکتبر آغاز شد. از زمان آغاز بمباران فلسطینیان توسط اسرائیل از ۱۰ هفته پیش، حوثی ها حداقل به هشت کشتی در باب المندب، تنگه ای که اریتره و جیبوتی را از یک طرف جدا می کند، حمله کرده اند. شبه جزیره عربستان از سوی دیگر.

فقط ۲۹ کیلومتر (۱۸ مایل) عرض در باریکترین نقطه، باب المندب یک مسیر حیاتی برای تجارت بین المللی است – ۱۰ درصد از نفت خام دریایی جهان از این تنگه عبور می کند – به این معنی که هرگونه اختلال به یک مشکل جهانی تبدیل می شود.

حوثی‌ها کشتی‌هایی را هدف قرار داده‌اند که حداقل بخشی از آنها متعلق به اسرائیلی‌ها یا هر کسی است که محموله‌ای را از طریق دریای سرخ به اسرائیل حمل می‌کند. در ماه نوامبر، این گروه گفت که را تصرف کرده است. کشتی باری Galaxy Leader که ادعا می کرد متعلق به اسرائیل است. اما اسرائیل آن را به عنوان یک کشتی باری متعلق به بریتانیا و ژاپن توصیف کرد که هیچ تبعه اسرائیلی در آن وجود نداشت. آن کشتی عازم هند بود.

شورشیان که از سال ۲۰۱۴ کنترل بخش‌های وسیعی از یمن را در دست دارند، قول داده‌اند تا زمان اجرای آتش‌بس کامل در غزه، به انجام چنین حملاتی ادامه دهند. این بخشی از یک استراتژی است که با هدف افزایش هزینه های ایالات متحده و سایرین برای حمایت از اسرائیل به طرق مختلف انجام می شود.

این گونه خصومت‌ها همچنین نشان می‌دهد که حوثی‌ها نیرویی با قدرت باقی‌مانده در یمن و بخشی جسورتر و مصمم‌تر از به اصطلاح «محور مقاومت”. این همچنین شامل حماس در غزه، حزب الله لبنان، دولت سوریه و بازیگران غیردولتی سوریه و عراق مختلف تحت حمایت تهران می شود.

Galaxy Leader being overtaken by Houthi rebels
این کتابچه که از یک ویدیو گرفته شده است، تسلط جنگنده های حوثی یمن بر کشتی باری Galaxy Leader در دریای سرخ را در ۲۰ نوامبر نشان می دهد. ، ۲۰۲۳ [جنبش حوثی ها از طریق گتی ایماژ]

بازار نفت “توجه بیشتری به خود می گیرد”

چند چیزی می توان گفت که حملات حوثی ها به این زودی متوقف خواهد شد. این چه معنایی برای بازار نفت دارد؟

کالبی کانلی، تحلیلگر ارشد در Energy Intelligence، یک شرکت اطلاعات انرژی مستقر در واشنگتن، به الجزیره گفت که این حملات تأثیر «نسبتاً محدود» اما «ناملموس» بر بازار نفت داشته است.

>

«با ادامه این حملات، بازارها بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، بنابراین قیمت‌های نفت خام هفته را بالاتر از قیمت‌های چند روز اخیر به پایان رساندند، به خصوص که این حملات به نظر نمی‌رسند. آنها تا زمانی که تلاش قوی تری برای متوقف کردن آنها صورت نگیرد، متوقف خواهند شد.

با افزایش تنش ها، تشخیص اینکه این بحران در دریای سرخ به کجا می رسد دشوار است. پل گفت: «اگر باب المندب به دلیل تنش در منطقه به ترافیک نفت محدود شود، احتمال زیادی وجود دارد که قیمت نفت در برخی نقاط به دلیل بحران و حق بیمه جنگی و خود محصولات افزایش یابد. سالیوان، کارشناس ارشد غیر مقیم در مرکز انرژی جهانی شورای آتلانتیک، در مصاحبه با الجزیره.

«با توجه به شرایط کنونی، این امر مشکوک است، اما در تنش‌های فزاینده در منطقه تقریباً هر چیزی ممکن است. اگر به اندازه کافی بد شود که همه انواع محموله ها به سراسر آفریقا هدایت شوند، این امر می تواند بسیاری از قراردادهای محموله از جمله نفت و گاز طبیعی مایع (LNG) را دوباره پیکربندی کند. و قیمت ها فشارهای صعودی خواهند داشت. سالیوان اضافه کرد که کاهش قیمت کلی نفت ممکن است آن را کاهش دهد، اما نه برای مدت طولانی.

Houthi rebels hijack cargo shipاین کتابچه که از یک ویدیو گرفته شده است، تسلط جنگنده‌های حوثی یمن بر کشتی باری Galaxy Leader در دریای سرخ را در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۳ نشان می‌دهد. ، در دریای سرخ، یمن [جنبش حوثی ها از طریق گتی ایماژ]

هیچ الگوی قابل تشخیصی برای حملات وجود ندارد

یکی از عواملی که این وضعیت را چالش برانگیز می کند این است که حملات موشکی و پهپادی حوثی ها لزوماً از یک الگوی قابل تشخیص پیروی نمی کنند.

کانلی گفت: «حوثی‌ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که تعیین اینکه در آینده چه کاری انجام می‌دهند دشوارتر می‌شود.»

اگر حوثی‌ها تلاش کنند تنگه باب المندب را ببندند، به دلیل خطرات بیمه کشتی‌رانی، هزینه‌های مسیرهای جایگزین و احتمال اختلال در عرضه، از جمله عوامل دیگر، «تأثیر عظیمی» خواهد داشت. گفت کانلی. “اما من فکر نمی‌کنم این چیزی باشد که آنها توانایی انجام آن را دارند و چیزی شبیه به آن مطمئناً می‌تواند واکنشی بسیار شدید و خیلی سریع داشته باشد.”

در واقع، اقدامات اخلالگرانه حوثی‌ها در دریای سرخ پتانسیل زیادی دارد که منجر به فشار قابل توجهی بیشتر از سوی بازیگرانی مانند چین، هند، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، ایران و قدرت‌های غربی شود.

“چین به دلیل تأثیرات منفی بر اقتصاد خود، مخالف هرگونه وقفه در تجارت جهانی است، به ویژه در مسیرهای استراتژیک مانند تنگه باب المندب و کانال سوئز. از این رو، چین و ایران – بنا به درخواست چین – ممکن است حوثی‌ها را برای کاهش فعالیت‌های خصمانه خود در دریای سرخ تحت فشار قرار دهند.»

«نکته مهم این است که ایالات متحده، بریتانیا، چین، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، عربستان سعودی و ژاپن در حال حاضر پایگاه‌های نظامی خود را در جیبوتی دارند که فعالیت‌های خصمانه حوثی‌ها را در دریای سرخ محدود می‌کند. در دراز مدت روسیه و هند نیز مایل به ایجاد پایگاه های نظامی خود در دریای سرخ هستند.

آیا چین و هند می توانند وارد عمل شوند؟

سالیوان گفت که او همچنین معتقد است که برخی از این بازیگران جهانی می توانند حضور خود را در این بخش از جهان افزایش دهند تا اطمینان حاصل شود که حمل و نقل توسط هیچ بازیگری در یمن قطع نمی شود. من تعجب نمی کنم اگر ببینم چین و احتمالاً حتی هند دارایی های بیشتری را برای محافظت از نفت خود به منطقه ارسال می کنند. ناتو می تواند گروه های ضربتی را تقویت کند که می توانند بر آزادی و امنیت ناوبری تمرکز کنند. سالیوان گفت: ایالات متحده بیشتر درگیر تنش ها خواهد شد.

با این وجود، از آنجایی که جنگ اسرائیل علیه غزه ادامه دارد و تعداد کشته‌شدگان فلسطینی به بیش از ۱۸۷۰۰ نفر رسیده است، حوثی‌ها احتمالاً به تمایل خود برای تأثیرگذاری بر درگیری تا حد امکان پایبند خواهند بود.

ادامه قتل عام در غزه احتمالاً تضمین می کند که دریای سرخ همچنان با تهدیدهای شدید روبرو خواهد شد و صنعت کشتیرانی و جهان را ملزم می کند تا برای خطرات اقتصادی جدید آماده شوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.