آیا مجمع جهانی اقتصاد همچنان مطرح است؟

0

نمایندگان دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، میلیاردرها، کارآفرینان، کارشناسان، دانشگاهیان، سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های مطبوعاتی بار دیگر در حال سقوط هستند. استراحتگاه ورزشی زمستانی Graubunden در داووس، سوئیس.

با شعار “بازسازی اعتماد”، پنجاه و چهارمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در ۱۵ ژانویه با هدف بحث در مورد “اصول اساسی اعتماد” – شفافیت، انسجام و مسئولیت پذیری آغاز می شود.

اما پیامدهای مداوم همه‌گیری کووید-۱۹ و همچنین درگیری‌های جدید در سراسر جهان ممکن است بازسازی اعتماد به موسسات را دشوار کند. و این روزها، ارتباط خود WEF اغلب مورد بحث است.

حضورهای سطح بالا در گردهمایی سالانه در سال‌های اخیر با ناپدید شدن نام‌های کلیدی مانند جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، کاهش یافته‌اند. در سال ۲۰۲۳، اولاف شولز، صدراعظم آلمان، تنها رهبر یک کشور G7 بود که در آن شرکت کرد.

پیتر ویلتز، استاد بازنشسته سیاست جهانی در سیتی، دانشگاه لندن، «رهبران علاقه خود را به انجمن‌هایی مانند WEF از دست نمی‌دهند، اما تصمیم‌های استراتژیک در مورد اینکه آیا شرکت در جلسه هر ساله مفید است یا خیر، می‌گیرند». ، گفت.

“انتظار می‌رود که ولدیمیر زلنسکی از اوکراین حمایت کند، که احتمالاً به این معنی است که روس‌ها یک هیئت سیاسی سطح پایین را اعزام خواهند کرد.”

ویلتز اضافه کرد که انتظار می‌رود ایالات متحده هیئتی متشکل از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و جان کری فرستاده ویژه ریاست‌جمهوری در امور آب و هوا – مذاکره‌کننده ارشد جو بایدن رئیس‌جمهور در مورد تغییرات اقلیمی را اعزام کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

INTERACTIVE What is the World Economic Forum-1705299646

ایجاد انجمن ها

به گفته کارشناسان، علیرغم عدم ارائه راه حل های قطعی برای مشکلات، داووس همچنان می تواند به عنوان فرصتی برای کاهش عوامل منجر به درگیری جهانی تلقی شود.

جک کوپلی، استادیار اقتصاد سیاسی بین‌الملل، «رویکرد WEF برای پرداختن به مسائل توسط … «حکمرانی چند ذی‌نفع» هدایت می‌شود، به این معنی که مشکلات جهان به بهترین وجه توسط ذینفعان مختلفی که تحت تأثیر آن‌ها هستند، حل می‌شود. در دانشگاه دورهام، به الجزیره گفت.

بنابراین اساس فعالیت WEF فراهم کردن زمینه ای برای ارتباط و گفتگو بین برخی از مهم ترین تصمیم گیرندگان جهان است.

یان آرت شولت، استاد تحولات جهانی و چالش‌های حاکمیتی در دانشگاه لیدن، به الجزیره گفت: «WEF مطمئناً یک نیروی اصلی برای ترویج ایده‌های مشارکت عمومی-خصوصی و همکاری چند ذی‌نفع در پاسخ به چالش‌های جهانی بوده است.

ارزش واقعی رویداد در تمرکز بر شبکه سازی و انباشت دانش نهفته است که به تسهیل آن کمک کرده است، البته شاید استانداردهایی که اغلب ادعا می کند نباشد.

ویلتز خاطرنشان کرد: «مانند همه مجامع سیاسی، [انجمن] اقتصاد جهانی اهداف خود را به صورت کلی و بیش از حد خوش بینانه بیان می کند. “با این حال، برای برخی از رهبران جهانی یک تریبون مفید بوده است که … غیررسمی و یک به یک بحث و گفتگو در خارج از جلسات داشته باشند.

“آنچه نیز مفید بوده است، تنوع افرادی است که در آن شرکت می کنند – از سیاستمداران برجسته ملی و مقامات سازمان ملل گرفته تا رهبران تجاری و کارکنان سازمان های غیردولتی بزرگ.”

در دستور کار داووس

طبق گزارش خطرات جهانی WEF برای سال ۲۰۲۴، اطلاعات نادرست و اطلاعات نادرست بزرگترین تهدید برای جهان طی دو سال آینده است. در رتبه دوم و سوم: رویدادهای شدید آب و هوایی و قطبی شدن سیاسی جامعه.

یک عامل اصلی در ایجاد اطلاعات نادرست، هوش مصنوعی (AI) است که می‌تواند اطلاعات نادرست متقاعدکننده‌ای را با سرعت رعد و برق تولید کند.

تا کنون، راه حل های جهانی برای این چالش کمیاب بوده است. اتحادیه اروپا یک توافق موقت برای تنظیم هوش مصنوعی دارد، اما مقررات جهانی وجود ندارد.

Scholte خاطرنشان کرد: «بدیهی است که ارزیابی و رسیدگی به عواقب هوش مصنوعی بسیار مهم است. با این حال، اینکه آیا WEF چیزی متمایز برای مشارکت دارد یا خیر – و اینکه چقدر خوب با سایر ابتکارات در این زمینه ارتباط برقرار می کند و همکاری می کند – باید دید.

Scholte احساس می‌کند که WEF امسال ممکن است با طرح نکردن سؤالات خلاقانه در دستور کار خود، علامت خود را از دست بدهد.

«کسی می‌توانست مسائل را به شیوه‌ای چالش‌برانگیزتر مطرح کند: برای مثال، از نظر ایجاد صلح به جای دستیابی به امنیت. بحث در مورد مفهوم رشد به جای بدیهی گرفتن مطلوبیت آن؛ نگاهی فراتر از سیاست‌های اقلیمی به بحث‌های بزرگ‌تر در مورد قابلیت زیست‌محیطی نظم جهانی غالب.”

تضعیف اقتصاد جهانی، تورم و رکود بالقوه نگرانی‌های اصلی در سال ۲۰۲۴ خواهد بود و با مسائل گسترده‌تری مرتبط است.

«تهدیدهایی برای تولید و تجارت جهانی ناشی از جنگ وجود دارد – از پیامدهای اقتصادی تهاجم روسیه به اوکراین تا پیامدهای منطقه‌ای تخریب غزه توسط اسرائیل. نبرد مداوم علیه فشارهای تورمی … در سال های اخیر وجود دارد. کوپلی خاطرنشان کرد: بانک‌های مرکزی به دنبال استفاده از سیاست‌های سخت‌گیرانه پولی برای مهار تورم بدون ایجاد … درد اقتصادی هستند که باعث ناآرامی سیاسی شود.

او در ادامه توضیح داد که کند شدن رشد و رکود اقتصادی در چین و در کل جهان نیز تأثیر خود را خواهد داشت، همانطور که فزاینده بلایای اقلیمی که فعالیت اقتصادی را مختل می کند.

از دست دادن علامت

بعضی از منتقدان هرگز باور نکرده‌اند که WEF جهان را به مکانی بهتر تبدیل می‌کند – حتی اگر بخواهد این را برای خودش ادعا کند.

شولت گفت: «WEF و سایر تلاش‌های چند ذی‌نفع زمانی که افرادی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند فرصت کافی برای مشارکت و کنترل فرآیندهای خود را ندارند، دارای کسری‌های دموکراتیک هستند.

«این یک باشگاه انحصاری فقط دعوت است و مشارکت معنادار عمدتاً به دولت‌ها، شرکت‌ها و بازیگران جامعه مدنی قدرتمندتر جهان محدود می‌شود. علاوه بر این، زمانی که افراد طرد شده با فعالیت‌های WEF مخالف یا احساس آسیب می‌کنند، معمولاً کانال‌های کافی برای شنیده شدن و پیگیری جبران ندارند.»

این وضعیت موجود، و این ایده که یک “نخبگان جهانی” در حال تصمیم گیری برای افراد عادی هستند، خوراک ناظران مختلف بوده است.

کوپلی گفت: «برخی از انتقادات وارد شده به WEF کاملاً خارق‌العاده بوده است، مانند ادعاهایی که WEF بخشی از یک گروه جهانی است که امور جهانی را اداره می‌کند. “به نظر می رسد این توطئه ها در پی همه گیری کووید-۱۹ شتاب بیشتری گرفته اند.”

در سرتاسر WEF این هفته، مطمئناً در مورد ارتباط و میراث آن بحث خواهد شد.

کوپلی خاطرنشان کرد: “اینکه WEF در تکرار فعلی خود موفق بوده است بستگی به نحوه تفسیر اهداف آن دارد.” این سازمان مطمئناً در جمع آوری طیفی از نخبگان شرکتی و سیاسی از نقاط مختلف جهان برای بحث در مورد موضوعات مهم در محیطی مجلل موفق بوده است، و گزارش های متنوع و ابتکارات عمومی-خصوصی را تولید کرده است. برخی از این ابتکارات اثرات ملموسی بر مسائل دنیای واقعی داشته است، مانند کمپین واکسیناسیون آن، “Copley نتیجه گرفت.

“اما تاثیر واقعی WEF کمتر از اظهارات عالی آن است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.