آیا نارندرا مودی بالیوود را علیه مسلمانان می چرخاند؟

0

به گزارش اخبار تازه و به نقل از Economist:

بOLLYWOOD HAS در بیشتر موارد از بلای هند درگیری هندو-مسلمان عاری بود. با ارزش‌های لیبرال، ستاره‌های مسلمان و ازدواج‌های هندو و مسلمانان مشهور، صنعت فیلم هندی از جهاتی پادزهر قدرتمندی برای آن بوده است. یک مشاجره به شدت سیاسی بر سر فیلمی کم‌هزینه و ظاهراً اسلام‌هراسی به نام «داستان کرالا» که این ماه اکران شد، نشان می‌دهد که رکورد مدارا در خطر است. این جنجال جرقه درگیری های جمعی، حداقل یک کشته و بیش از 100 دستگیری در ایالت غربی ماهاراشترا را برانگیخته است.

حتی قبل از اکران اخیر فیلم، که درباره آن است، شروع شد. یک زن هندوی ساختگی که به اسلام گروید و سپس رادیکال شد. یک تریلر بازاریابی برای این فیلم ادعا کرد که 32000 دختر از ایالت جنوبی کرالا به زور به اسلام گرویده اند و سپس به گروه های جهادی در سوریه و یمن پیوسته اند. این یک اغراق فاحش بود. در سال 2016، حدود 20 مرد و زن جوان کرالا، یک ایالت مرفه جنوبی که به دلیل تحصیلات عالی خود شناخته می شود، را ترک کردند تا به دولت اسلامی، یک گروه جهادی بین المللی بپیوندند. اما این امر نارندرا مودی و حزب ملی‌گرای هندو بهاراتیا جاناتا (BJP) را از حمایت مشتاقانه از فیلم منصرف نکرد. نخست وزیر هند در حین تبلیغات انتخاباتی اخیر کارناتاکا، ادعا کرد که “شکل جدیدی از تروریسم” را افشا کرده است.

دو ایالت بزرگ BJP، مادیا پرادش و اوتار پرادش معافیت های مالیاتی برای فیلم اعلام کردند. وزیر BJP آسام در توییتی نوشت: “همه باید این فیلم را با دخترانشان ببینند”. در همین حال رهبران اپوزیسیون آن را محکوم کردند. وزیر ارشد کمونیست کرالا این فیلم را محصول «سنگ پریور»، گروهی از سازمان‌های راستگرای هندو نامید. در تامیل نادو، سینماها آن را کشیدند. بنگال غربی آن را ممنوع کرد، اگرچه این ممنوعیت بعداً توسط دادگاه عالی هند لغو شد.

«داستان کرالا» از رادیکال‌سازی واقعی تعداد انگشت شماری از مسلمانان کرالی برای تبلیغ یک موضوع سوء استفاده می‌کند. تئوری توطئه دست راستی هندو معروف به “جهاد عشق”، که در آن مردان مسلمان بدجنس زنان جوان غیر مسلمان بی گناه را شکار می کنند. این گونه توطئه های هندو، که توسط سیاستمداران BJP به راه انداخته اند، منجر به افزایش حملات علیه غیر هندوها شده است، همانطور که در آخرین گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا در مورد آزادی مذهبی در این ماه گزارش شده است. “حملات به اعضای جوامع اقلیت مذهبی، از جمله قتل، حمله، و ارعاب، در طول سال رخ داد.” – روایت هندو از تراژدی جاری کشمیر که سال گذشته منتشر شد، ظاهراً برخی از آن خشونت ها را تحریک کرده است. این نیز به شدت توسط آقای مودی و حزبش تبلیغ شد. «داستان کرالا» که اکنون در تقریباً 1500 سینما در هند و بیشتر در خارج از کشور پخش می‌شود، یک روند نگران‌کننده را نشان می‌دهد: همکاری رو به رشد بین سیاست شوونیستی آقای مودی و فرهنگ عامه هند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.