آیا کارگران خودرو می توانند به رنسانس کارگری دامن بزنند؟

0

در اواخر سال ۱۹۳۶، کارگران خودرو در فلینت، میشیگان به مرکز عصبی جنرال موتورز راهپیمایی کردند و جرقه ای زدند که روشن شد. یک شعله سازماندهی جمعی.

اشغال کارخانجات کلیدی شورلت و بیوک در دوران رکود بزرگ به دلیل روشی که کارگران بدن خود را روی خط می‌گذارند، به طور فیزیکی ساختمان‌های داخل را اشغال می‌کنند و آسیب‌پذیری‌های یک خط پیکت را خنثی می‌کنند، به «اعتصاب نشستن» معروف شده است. .

بعد از چند ماه پرتنش، کارگران اعتصابی خودرو، با دستمزدهای بالاتر، و اتحادیه تازه قدرتمند کارگران خودروسازی متحد پیروز شدند که موجی از اعتصابات دیگر را در سراسر کشور برانگیخت.

بیش از هشت دهه بعد، کارگران خودروسازی ایالات متحده به دنبال راه اندازی جنبش مشابهی هستند، با یک “اعتصاب ایستاده” تغییر نام یافته که تخیل ملت را در زمان حمایت فزاینده از اتحادیه ها و بسیج کارگران به خود جلب کرده است.

در حالی که اتحادیه اعتصابات هدفمند و همزمان را در ۱۵ سپتامبر در اعتصابات بزرگ راه اندازی کرد، شان فاین، رئیس UAW، گفت: “این اعتصابی است که از کوچکی شروع می شود و در طول زمان شکل می گیرد، زیرا تعداد بیشتری از ما برای پیوستن به مبارزه می ایستیم.” سه خودروساز دیترویت: فورد، جنرال موتورز و استلانتیس که مالک جیپ و کرایسلر است.

تاکنون، نزدیک به ۲۰۰۰۰ کارگر خودرو در ۲۰ ایالت با مجموعه جدیدی از خروج امروز اعلام شد.

روزها پس از اینکه کارگران خودرو به صف‌های اعتصاب آمدند، پنج ماهه اعتصاب نویسندگان هالیوود با قراردادی جدید به پایان رسید و «تابستان داغ کارگری» را که در سراسر آمریکای شمالی موج زده بود، به پایان رساند. از پرستاران گرفته تا کارمندان فروشگاه های مواد غذایی، از کارکنان پست گرفته تا فیلمنامه نویسان، و کارمندان راه آهن، کارگران بیشتری در ایالات متحده و کانادا کار را ترک کرده یا تهدید به انجام این کار کرده اند، با ابراز همبستگی از مکزیک.

بری ایدلین، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه مک‌گیل مونترال که جنبش‌های کارگری را مطالعه می‌کند، می‌گوید: «آنها به نوعی از یکدیگر تغذیه می‌کنند.
هیلی براون، یکی از همکاران پژوهشی در مرکز تحقیقات اقتصادی و سیاستگذاری مستقر در واشنگتن، معتقد است: «ما ندیده‌ایم که این تعداد اعتصابات پرمخاطب در یک زمان اتفاق بیفتد. او خاطرنشان کرد: «قطعاً چیزهایی وجود دارد که نشان می‌دهد این جدید است، اما باید دید که این لحظه چقدر آبخیز خواهد بود.»

در مورد جنبش کارگری چه اتفاقی می افتد؟

افزایش اعتصاب معمولاً نشانه قدرت اتحادیه است. بر اساس گزارش هیئت ملی روابط کار، نمایندگی اتحادیه در ایالات متحده در شش ماه اول سال مالی ۲۰۲۳ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته است. نظرسنجی اخیر گالوپ همچنین تاییدیه اتحادیه را در سال جاری ۶۷ درصد در این کشور نشان می‌دهد که این پنجمین سال متوالی است که از میانگین بلندمدت خود فراتر رفته است.

اما این شاخص‌های مثبت این واقعیت را رد می‌کنند که عضویت در اتحادیه در پایین‌ترین حد خود قرار دارد – فقط ۱۰ درصد از سهم کارمندان در ایالات متحده، و ۶ درصد با در نظر گرفتن تنها بخش خصوصی.

Eidlin گفت: «اگر مجبور باشم انگشتم را روی آن بگذارم، شخصیت سازمان‌دهی مستقلی که کارگر رهبری می‌کند بسیار بیشتر است. او به اتحاد اخیر در استارباکس و آمازون به عنوان مدرکی بر مبارزات انتخاباتی مردمی، همراه با ظهور جنبش‌های اصلاحی طبقه‌ای. در UAW و تیم‌های UPS که برای رویکرد تقابلی‌تر تلاش کرده‌اند.

چه چیزی ما را به اینجا رساند؟

عیدلین شاهد تلاقی عواملی بود که به این نقطه منجر شد، که با حداقل ۴۰ سال کاهش کیفیت کار، رکود دستمزد و افزایش نابرابری شروع شد. به عنوان مثال، دستمزد کارگران خودرو در ۲۰ سال گذشته با در نظر گرفتن تورم ۳۰ درصد کاهش یافته است، در حالی که دستمزد مدیرعامل ۴۰ درصد در چهار سال گذشته افزایش یافته است.

جدا از این، اشتغال از ثبات کمتری برخوردار است. مردم باید ساعت های بیشتری کار کنند. کار کنسرت عادی شده است و حقوق بازنشستگی در حال نابودی است.

روی آن بیماری همه گیر، که به متبلور شدن این نقاط فشار کمک کرد، و در برخی موارد – مانند کارگران خواربارفروشی که به عنوان قهرمانان و ضروری شناخته می شدند، فقط برای اینکه دستمزد بیماری همه گیرشان برداشته شود – باعث توهین به آسیب شد.

براون افزود: «من فکر می‌کنم که داشتن بازار کار فشرده‌تر، افراد را از نظر آنچه می‌توانند برای آن مبارزه کنند، جاه‌طلب‌تر می‌کند.» هرچه تعویض کارگران سخت‌تر باشد، راحت‌تر می‌شوند و شرایط کاری بهتری را طلب می‌کنند.
Eidlin گفت: «این یک اهرم ساختاری به کارگران از نظر قدرت چانه‌زنی آنها داد.

نتیجه فقط کنار گذاشتن کار نیست، بلکه کارگران رای منفی به قراردادها می دهند. ایدلین گفت: «این قطعاً یک چیز بزرگ در اینجا در کانادا است. کارگران مترو، یک فروشگاه زنجیره‌ای عمده مواد غذایی، در ماه ژوئیه قرارداد را رد کردند، مانند کارگران معدن نمک در ویندزور، انتاریو.

Eidlin گفت: “قراردادها به دلیل بد بودن رد نمی شوند، بلکه به این دلیل که به اندازه کافی خوب نیستند.” حتی قرارداد اخیراً تصویب شده با کارگران خودروسازی فورد در کانادا، که به گفته او “به درستی به عنوان یکی از غنی ترین قراردادها تلقی می شد” Unifor، اتحادیه که مورد مذاکره قرار گرفت، تنها ۵۴ درصد موافقت را دریافت کرد.

چرا کارگران خودرو اینقدر مهم هستند؟

US autoworkers strike
اتحادیه از عنصر غافلگیری با خروج هدفمند از گیاهان خاص استفاده می کند و به خود فضایی برای تشدید می دهد [پرونده: Bill Pugliano/Getty Images]

کارگران خودرو تصویر یک کارگر اتحادیه در ایالات متحده را مجسم می کنند. و آنها در طول تاریخ، به ویژه با اتحادیه کارگران اتومبیل متحد، در خط مقدم منافع نیروی کار بوده اند.

این امر در طول دهه‌ها کاهش یافت و به رسوایی ختم شد که در سال ۲۰۱۵ آشکار شد و سطوح فاحش فساد در رهبری UAW را آشکار کرد، با رشوه گرفتن توسط اتحادیه‌ها، سرقت پول اتحادیه و دریافت رشوه در ازای امتیازات قرارداد. پانزده نفر از اعضای رهبری UAW به اتهامات کلاهبرداری و فساد محکوم شدند و به زندان رفتند، از جمله دو رئیس جمهور سابق.

در سال ۲۰۲۰، UAW با یک همه پرسی موافقت کرد که نحوه انتخاب رهبری عالی را تغییر داد، از کنوانسیونی که توانایی کارگران برای شنیدن صدایشان را خفه کرده بود، به سیستم مستقیم رأی گیری.

این راه را برای گروهی سخت‌گیر از اصلاح‌طلبان کارگری در ایالات متحده، معروف به متحد همه کارگران برای دموکراسی، باز کرد که در حاشیه سازماندهی می‌کردند تا با شاون فاین، کرسی‌هایی در قوه مجریه از جمله ریاست‌جمهوری به دست آورند. .

عیدلین گفت: “شما این اعتصابی را که در حال حاضر می‌بینید” بدون آنها نداشتید.

نتیجه نوعی استراتژی حمله متفاوت است. براون گفت: اتحادیه از عنصر غافلگیری با خروج هدفمند از کارخانه های خاصی استفاده می کند که به خود فرصتی برای افزایش می دهد و همچنین صندوق اعتصاب خود را حفظ می کند تا بتوانند برای مدت طولانی تری مذاکره کنند.

عیدلین گفت: «این اعتصابی است که پتانسیل آن را دارد که UAW را برای کل جنبش کارگری به صندلی راننده بازگرداند.

پیامدهای سیاسی چیست؟

تعداد زیادی وجود دارد، همانطور که با بازدید دوئل از کارگران خودروسازی در زمین صفر توسط قدرتمندترین مردان سیاسی در ایالات متحده در این هفته مشخص شد.

با پوشیدن کلاه توپ UAW و در کنار روسای اتحادیه، به گفته کاخ سفید، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه از خط اعتصاب در شهرستان وین، میشیگان، اولین رئیس جمهور مستقر که این کار را “در دوران مدرن” انجام داد، بازدید کرد.

پرزیدنت بایدن در حالی که به «فداکاری‌هایی» که کارگران در سال ۲۰۰۸ انجام دادند، زمانی که شرکت‌های خودروسازی با مشکل مواجه بودند، گفت: «به آن پایبند باشید، زیرا مستحق افزایش حقوق قابل توجهی هستید که به آن نیاز دارید و مزایای دیگر. و به کمک مالی ۱۷.۴ میلیارد دلاری دولت نیاز داشت. «بیایید آنچه را از دست داده‌ایم برگردانیم.»

Joe Biden speaking on a bullhornدر صف اعتصاب، رئیس جمهور جو بایدن به کارگران اعتصابی گفت که به آن پایبند باشند [پرونده: Evelyn Hockstein/Reuters]

دونالد ترامپ که در میان رسوایی‌های حقوقی همچنان برای بازگشت به قدرت در سال ۲۰۲۴ رقابت می‌کند، روز چهارشنبه در یک کارخانه غیر اتحادیه‌ای در میشیگان تجمعی برگزار کرد تا از رای طبقه کارگر که به او کمک کرد تا به ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ برسد. .

ترامپ رویکردی مبارزه‌جویانه با اتحادیه‌ها در پیش گرفته است و به دنبال ایجاد تفرقه بین رهبری و رده‌بندی از طریق ترغیب کارگران به پرداخت نکردن حقوق اتحادیه است و ادعا می‌کند که اتحادیه‌ها “معاملات” دارند.

براون گفت: در دوران بایدن، هیئت ملی روابط کار “به طور فعال تر نقش خود را” از جانب کارگران انجام می دهد، با منصوبان جدیدی که در حال اصلاح قوانین هستند تا اتحادیه برای کارگران آسان تر شود.

اما دولت بایدن سال گذشته در یک مناقشه کارگری که کارگران راه‌آهن در آن شرکت داشتند نیز مداخله کرد و قراردادی را تحمیل کرد که از اعتصاب جلوگیری کرد و به خواسته‌های کارگران، مانند مرخصی استعلاجی با حقوق، پاسخ نداد.

عوارض اقتصادی چیست؟

به گفته اقتصاددانان، قابل توجه بوده است. یک تحلیل منتشر شده توسط گروه اقتصادی اندرسون، یک سازمان مستقر در میشیگان که اعتصابات کارگری را دنبال می کند، مجموع زیان اقتصادی در هفته اول از اعتصاب UAW را بیش از ۱.۶ میلیارد دلار تخمین زد.

صنعت خودرو ۳ تا ۳.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را به خود اختصاص می دهد که سؤالاتی را در مورد تأثیرات سرریز اقتصادی گسترده تر ایجاد می کند. برخی از ناظران کارگران اعتصابی را مانعی برای پیشرفت محیط زیست می دانند و خاطرنشان کردند که اعتصاب ممکن است بر عرضه وسایل نقلیه الکتریکی تأثیر بگذارد، حتی اگر UAW بارها گفته است که از انتقال سبز حمایت می کند.

در سرمقاله هفته گذشته در روزنامه دیترویت فری پرس، مارک رویس، رئیس جنرال موتورز، “اطلاعات نادرست” که به گفته او از اتحادیه صادر می شود را مورد هدف قرار داد و از آنچه او پیشنهادی “تاریخی” خواند دفاع کرد. جدولی که شامل ۲۰ درصد افزایش دستمزد در طول چهار سال است، که به گفته او تضمین می‌کند که ۸۵ درصد از کارکنان فعلی نمایندگی حدود ۸۲۰۰۰ دلار در سال دستمزد دریافت خواهند کرد.

او خواسته‌های اتحادیه را “غیرقابل دفاع” خواند و این ادعاها را رد کرد که “سودهای بی سابقه به سمت دامن زدن به حرص و طمع شرکت‌ها می‌رود” و آن را “افسانه” خواند. این اتحادیه به دنبال افزایش ۳۶ درصدی دستمزد طی چهار سال است.

اما هم براون و هم عیدلین می گویند که کارگران خودرو در واقع تلاش می کنند خود را از یک حفره مالی که سال هاست در حال افزایش است بیرون بیاورند.

عیدلن گفت: «هزینه اقتصادی اعتصاب نکردن این است که ما این اقتصاد را داریم که در ۵۰ سال گذشته برای اکثر کارگران کار نکرده است. “آنچه ما در اینجا داریم تلاشی برای رفع آن آسیب است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.