ابر نفتا بر روی طرح ایالات متحده تویوتا قرار دارد

0

طرح غافلگیرکننده تویوتا برای ساخت کارخانه ای در ایالات متحده با مزدا چالش های متعددی را برای بزرگترین خودروساز ژاپنی برآورده می کند، اما خطر را برای شرکتی که بیشتر به دلیل احتیاط معروف است، افزایش می دهد.

از سوی دیگر، این جوینت ونچر سالانه 150000 دستگاه کرولا تویوتا را با سرمایه گذاری اولیه نسبتاً متوسط ​​800 میلیون دلار دریافت می کند. به گزارش Automotive News، این یک کارخانه در حال ساخت در مرکز مکزیک برای ساخت پیکاپ تاکوما با ظرفیت محدود به جای کرولا همانطور که ابتدا برنامه ریزی شده بود، آزاد می کند.

حتی ممکن است با رئیس جمهور دونالد ترامپ، که از توسعه تویوتا در مکزیک انتقاد کرده و همین هفته گذشته از خودروسازان ژاپنی خواسته بود تا در طول سفر به آسیا، خودروهای بیشتری در ایالات متحده بسازند، بخرد.

از جنبه منفی، این طرح به بقای توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی بستگی دارد که ترامپ آن را بدترین توافق آمریکا تا به حال نامیده است. اگر مذاکرات برای مذاکره مجدد درباره نفتا شکست بخورد و توافق از بین برود، تویوتا نزدیک به 1 میلیارد دلار به پیکاپ‌های ساخت مکزیک در دو کارخانه متعهد خواهد شد – کامیون‌هایی که ممکن است در صورت ورود به ایالات متحده مشمول تعرفه 25 درصدی شوند.

تویوتا در حال گسترش تولید تاکوما در تیجوانا، مکزیک است. تا سال 2019، تولید پیکاپ این خودروساز در مکزیک از 100000 دستگاه فعلی به 260000 دستگاه در سال خواهد رسید.

دانکن وود، مدیر مؤسسه مکزیک مستقر در واشنگتن، گفت: «این یک استراتژی مخاطره آمیز است. این تعرفه بقایای یک مناقشه تجاری با اروپا بر سر صادرات مرغ ایالات متحده در اوایل دهه 1960 است، اما همچنان به عنوان یک نوک حمایتی در کتاب باقی مانده است.

از سوی دیگر، خودروها، کراس اوورها/SUV ها و وانت های مسافربری طبق قوانین سازمان تجارت جهانی تنها با تعرفه 2.5 درصدی مواجه خواهند شد که وود آن را هزینه ای قابل کنترل برای خودروسازان در مکزیک می داند.

وود گفت: “من فکر می کنم احتمال شکست مذاکرات نفتا بسیار واقعی است.” در حال حاضر بدبینی زیادی در واشنگتن وجود دارد.» دور بعدی مذاکرات تجاری در روز جمعه، 17 نوامبر در مکزیکوسیتی آغاز می‌شود، اگرچه برخی از مذاکره‌کنندگان ممکن است زودتر ملاقات کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.