ابزارهای مالی برای سرمایه گذاری های راه آهن مشخص شده

0

یک مقام ارشد راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: تامین مالی پروژه های راه آهن از طریق مشارکت دولتی-خصوصی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و لیزینگ از جمله روش های راه اندازی سرمایه گذاری با سرمایه گذاران خارجی است.

نورالله بیرانوند، معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صدا و سیما نیز سرمایه گذاران خارجی را به مشارکت در پروژه های توسعه شبکه ریلی کشور تشویق کرد و اظهار داشت: دولت ایران ضمانت های حاکمیتی برای تامین مالی خارجی ارائه می دهد.

وی به ترند گفت: تنوع بخشی به منابع مالی، استفاده از ابزارهای نوین مالی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از جمله سیاست‌های اصلی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای تامین مالی پروژه‌های خود است.

بیرانوند افزود: سازمان راه‌آهن اقداماتی را برای راه‌اندازی شرکت لیزینگ تخصصی برای ارائه خدمات به شرکت‌های خصوصی فعال در تامین ناوگان مورد نیاز سازمان راه‌آهن انجام داده است.

وی گفت: تخصیص وام توسط شرکت لیزینگ از طریق منابع صندوق توسعه ملی ایران انجام خواهد شد.

بیرانوند با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای همکاری با راه‌آهن ایران در زمینه راه‌اندازی شرکت‌های لیزینگ تخصصی، گفت: سازمان جمهوری اسلامی ایران ناوگان واگن‌های باری و مسافری خود را خصوصی‌سازی کرده است.

وی گفت: حدود ۳۰ درصد از لکوموتیوهای کشور نیز به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان IRIR به دنبال به حداکثر رساندن نقش بخش خصوصی در تامین و بهره برداری از ناوگان ریلی است، به تشریح برنامه های این سازمان برای ارائه مشوق های اقتصادی به سرمایه گذاران پرداخت.

این مقام مسئول تاکید کرد که IRIR خدمات خرید تضمینی را به شرکت های خصوصی که لوکوموتیو خریداری کرده اند ارائه می دهد.

در این میان، سازمان راه‌آهن تخصیص وام‌های بانکی را به شرکت‌های خصوصی مرتبط با ساخت واگن‌های باری و مسافری تسهیل می‌کند.

بیرانوند در ادامه راه دیگر حمایت از سرمایه گذاران را پوشش ریسک نوسانات ارزی تا ۱۰ درصد دانست.

وی بر این باور است که جذب سرمایه گذاری از طریق بازار سرمایه کشور راه دیگری برای حمایت از شرکت های خصوصی فعال در تامین واگن است.

بیرانوند گفت: بر اساس این طرح، سازمان متبوعش اقداماتی را برای پوشش ریسک بنگاه‌های خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری از بازار سرمایه انجام خواهد داد.

برای توسعه شبکه ریلی کشور، IRIR پروژه های سرمایه گذاری به ارزش ۲۸ میلیارد یورو را معرفی کرده است که انتظار می رود در پنج سال آینده تکمیل شود.

در طول سال گذشته، این سازمان قراردادهای سرمایه گذاری به ارزش ۳ میلیارد یورو را نهایی کرده است و در حال حاضر در حال مذاکره برای تقویت معاملات بیشتر با سرمایه گذاران خارجی است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.