اتاق بازرگانی افغانستان خواستار تقویت تجارت دو جانبه است

0

به گفته رئیس دفتر امور بین الملل اتاق بازرگانی افغانستان، پتانسیل فراوانی برای ایران و افغانستان برای تقویت تجارت وجود دارد.

آذرخش حافظی گفت: تجارت دوجانبه در دهه آینده می تواند از ۲.۵ میلیارد دلار فعلی به ۲۵ میلیارد دلار در سال افزایش یابد.

او بر این باور است که تولید برق و استخراج از حوزه‌های بالقوه‌ای هستند که می‌توانند به طور قابل توجهی به تقویت مبادلات دو طرفه کمک کنند.

روز چهارشنبه، دو کشور بخش‌هایی از یک پروژه راه‌آهن بزرگ را افتتاح کردند که خواف در استان خراسان رضوی ایران را که محل ده‌ها ذخایر معدنی و کارخانه تولید است، به استان غنی از مواد معدنی هرات در افغانستان متصل می‌کند.

این خط ۱۹۱ کیلومتری شامل چهار بخش است که دو بخش آن در ایران است که از خواف تا شهر مرزی شمطیغ و بقیه در افغانستان است. در حالی که بخش‌های ایرانی این مسیر تقریباً تکمیل شده است، جمهوری اسلامی در مراسمی روز چهارشنبه خط‌کشی در قطعه ۶۲ کیلومتری سوم شمتیغ و غوریان را آغاز کرد که انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده تکمیل شود.

این اولین راه آهن افغانستان به ایران و تنها راه آهن این کشور به خلیج فارس و دریای عمان خواهد بود.

پس از تکمیل، مسیر خواف – هرات برای حمل و نقل مسافر و بار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با این حال، بهره برداری از ظرفیت بار برای هر دو دولت در اولویت است. تخمین زده می‌شود که فازهای باقی‌مانده راه‌آهن با ظرفیت جابه‌جایی ۲۷ میلیون تن بار در سال، ظرف ۹ ماه به بهره‌برداری برسد.

نصیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران در این مراسم گفت: “در تمامی ۳۴ ولایت افغانستان ذخایر عظیم معدنی وجود دارد.” “راه آهن جدید به ما این فرصت را می دهد تا مواد معدنی خود را صادر کنیم.”

افغانستان دارای بیش از ۱۴۰۰ سایت معدنی حاوی مس، طلا، سنگ آهن، سرب، گوگرد، روی و سنگ های قیمتی باکیفیت مانند زمرد، لاجورد، گارنت قرمز و یاقوت است. طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، این کشور دارای ۱ تریلیون دلار ذخایر معدنی دست نخورده است.

۷۷ شرکت ایرانی فعال در صنایع کشاورزی، غذا، ساختمان، دارو، الکترونیک و نساجی برای نمایش محصولات و خدمات خود در نمایشگاه چهار روزه تجارت ایران و افغانستان در کابل شرکت کردند که روز جمعه پایان یافت.

این رویداد با هدف معرفی برندهای ایرانی در افغانستان و افزایش نقش مناطق آزاد تجاری در تجارت دوجانبه برگزار شد.

آخرین آمار جمهوری اسلامی ایران از تجارت ایران و افغانستان مربوط به چهار ماهه نخست سال جاری (۲۰ مارس تا ۲۱ ژوئیه) است که طی آن ایران ۱.۵ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۷۶۵.۴ میلیون دلار به افغانستان صادر کرده است. کاهش ۵ درصدی ارزش؛ و ۹۳۰۰ تن به ارزش ۸.۷ میلیون دلار وارد کرد که نشان دهنده افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته است.

محصولات پتروشیمی، اوره، فرش، پسته، رب گوجه فرنگی، خرما، میوه و شکلات عمده صادرات بوده است. واردات عمدتاً شامل کنجد، کک، عدس و سبزیجات بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.