اتحادیه اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران عجله دارد

0

با شهرت یک موسسه کند کار که تنها در مواجهه با یک بحران فوری دست به کار می شود، واکنش سریع اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای با ایران و حفاظت از منافع شرکت های اروپایی سرمایه گذار در ایران، حتی ناظران با تجربه را نیز به خود جلب کرده است. با تعجب.

در مقاله‌ای که توسط بروکسل تایمز منتشر شد، می‌خواند که شاید این دلیل دیگری باشد، همانطور که پائولا ماسا، استاد تاریخ اقتصاد در مجموعه‌ای درباره خانه تاریخ اروپا می‌نویسد، که تجارت حتی زمانی که درگیری‌های سیاسی و نظامی اروپا را تهدید می‌کرد که اروپا را متلاشی کند، همچنان یک نیروی منسجم باقی مانده است. . گزیده ها در ادامه می آیند:

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، در یک نشست غیررسمی در صوفیه، بلغارستان، در تاریخ ۱۶ مه، پیشنهاداتی را به رهبران اتحادیه اروپا در مورد چگونگی حفاظت از منافع اقتصادی اتحادیه اروپا ارائه کردند. تحریم های آمریکا علیه تجارت با ایران بنا به گزارش، آنها برای ادامه کار به اتفاق آرا حمایت کردند.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در کنفرانس مطبوعاتی در صوفیه درباره غیرقابل پیش بینی بودن خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک، نام رسمی توافق هسته ای ایران صحبت کرد.

یونکر گفت که این وظیفه است که از کسب و کارهای اروپایی، “به ویژه SMEها” محافظت کنیم.

در صوفیه ما شاهد یکپارچگی اروپا بودیم. تا زمانی که ایرانی ها به تعهدات خود احترام بگذارند، اتحادیه اروپا البته به توافقی که معمار آن بود پایبند خواهد بود.

فهرست اقدامات

اتحادیه اروپا که به دلیل احساس زورگویی توسط دولت ایالات متحده تقویت شده بود، پیش از این در ۱۸ مه تعدادی از اقدامات را برای دفاع از منافع اقتصادی خود و حفظ ایران در توافق اعلام کرد. هدف این است که بیشتر اقدامات قبل از ۶ آگوست ۲۰۱۸، زمانی که اولین دسته از تحریم های ایالات متحده اجرایی می شود، اجرایی شود.

ظاهراً در این مرحله مشخص نیست که آیا این اقدامات مؤثر خواهند بود و چقدر برای بودجه اتحادیه اروپا هزینه خواهند داشت.

نامطمئن ترین اقدام، راه اندازی فرآیند رسمی برای فعال کردن مجسمه به اصطلاح مسدود کننده از دهه ۹۰ است. این مجسمه شرکت‌های اتحادیه اروپا را از تبعیت از اثرات فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده منع می‌کند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا خسارات ناشی از این تحریم‌ها را جبران کنند.

در یک جلسه توجیهی فنی، کارشناسان کمیسیون اذعان کردند که اساسنامه به طور مبهم تدوین شده است و یک شرکت اروپایی ممکن است به دلیل نقض نکردن تحریم های آمریکا علیه ایران توسط اتحادیه اروپا جریمه شود.

اقدام دیگر آغاز فرآیند رسمی برای رفع موانع برای تصمیم گیری بانک سرمایه گذاری اروپا تحت ضمانت بودجه اتحادیه اروپا برای تامین مالی فعالیت های خارج از اتحادیه اروپا، در این مورد ایران است. به طور معمول، ضمانت بودجه در کشورهای دیگر فعال نشده است، اما ایران ممکن است متفاوت باشد.

این کمیسیون همچنین کشورهای عضو را تشویق می کند تا امکان نقل و انتقالات بانکی یکباره به بانک مرکزی ایران را بررسی کنند. کمیسیون می نویسد: این می تواند به مقامات ایرانی کمک کند تا درآمدهای مربوط به نفت خود را دریافت کنند.

کمیسیون وقت خود را از دست نداد و کمیسر انرژی خود، میگل آریاس کانته را در آخر هفته در نمایش اعتمادسازی به تهران اعزام کرد. نشست غیرعادی برای نشست های اتحادیه اروپا و ایران، این بار با بیانیه مطبوعاتی مشترک درباره همکاری ایمنی هسته ای و «تقویت روابط در همه سطوح» به پایان رسید.

تجارت با برجام تقویت شد

سخنگوی سرویس اقدام خارجی اروپا به بروکسل تایمز گفت که لغو تحریم ها روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تسهیل کرده است.

در سال ۲۰۱۶ – اولین سال مالی پس از اجرای برجام – واردات اتحادیه اروپا از ایران به ۵.۵ میلیارد یورو (۳۴۵+%) و صادرات اتحادیه اروپا به ۸.۲ میلیارد یورو (+۲۸%) رسید.

در سال ۲۰۱۷، واردات اتحادیه اروپا از ایران از ۱۰.۱ میلیارد یورو فراتر رفت و صادرات به ایران به ۱۰.۸ میلیارد یورو رسید. با این حال، این تنها کسری از کل تجارت اتحادیه اروپا است.

بر اساس گزارش یورواستات، کل صادرات و واردات خارج از اتحادیه اروپا ۲۸ و واردات با کشورهای ثالث به ترتیب ۱.۸۷ میلیارد یورو و ۱.۸۵۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷ بوده است.

همانطور که یونکر گفت، اتحادیه اروپا واقعاً معتقد است که حفظ توافق “برای حفظ صلح در منطقه و جهان ضروری است”.

روزنامه آلمانی Die Welt روز یکشنبه گزارش داد که نشستی در روز جمعه در وین با حضور دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه برگزار می‌شود تا در مورد گام‌های بعدی پس از خروج آمریکا از توافق مذاکره کنند. ایران ظاهرا به این نشست خواهد پیوست.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.