ارتباط بانک های ایرانی با ۲۸۶ بانک خارجی

0

پس از گذشت نزدیک به دو سال از امضای برنامه جامع اقدام مشترک، سیستم بانکی ایران زمین از دست رفته را بازیافت و ۸۰۸ ارتباط بانکی خبرنگاری با ۲۸۶ بانک خارجی برقرار کرد.

به گزارش ایرنا، این در حالی است که بیش از یک دهه پیش و قبل از اینکه تحریم های یکجانبه بر سیستم مالی کشور وارد شود، ایران با ۶۳۳ بانک در حال تعامل بود که پنج سال پیش به ۱۱۹ بانک کاهش یافت.

برجام نام رسمی توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی است که در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ اجرا شد.

سیر نزولی به شدت ادامه یافت، حتی در شرایطی که تیم مذاکره‌کننده ایران سخت کار می‌کرد و در بدترین حالت، تنها ۳۰ بانک در سراسر جهان سه سال پیش با این کشور کار کردند که هزینه‌های هنگفتی را برای انجام معاملات مالی در پی داشت.

توافق هسته‌ای تأثیر فوری داشت به طوری که تعداد بانک‌های خارجی که با همتایان ایرانی خود کار می‌کردند در سه ماه اول پس از اجرای آن به ۱۰۳ افزایش یافت.

این قرارداد تحریم‌های اعمال شده علیه بانک مرکزی ایران، بانک تجارت، بانک رفاه کارگران، بانک توسعه صادرات ایران، بانک سپه، پست بانک، بانک صنعت و معدن، بانک ایرانی-اروپایی مستقر در هامبورگ (Europaisch-Iranische Handelsbank) را لغو کرد. AG)، بانک توسعه تعاون، بانک سینا، بانک ملت، بانک ملی ایران و بانک صادرات.

محدودیت های معاملات بین اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی را رفع کرد.

بر اساس آماری که بانک مرکزی با ایرنا به اشتراک گذاشته است، از دی ماه سال ۱۳۹۵ تا ۳۱ آذرماه، ۴۰۴ فقره اعتبار اسنادی گشایش، ۳۴۲۱ سند قابل معامله صادر و ۱۳۲ هزار و ۹۹۹ دستور پرداخت توسط بانک های ایرانی به ثبت رسیده است.

این در حالی است که وام دهندگان تحت تحریم‌ها نمی‌توانستند در هیچ یک از این فعالیت‌ها شرکت کنند، به این معنی که کسب‌وکارها مجبور بودند بخش عمده معاملات ارزی خود را به دفاتر تغییر انتقال دهند که نه تنها ایمن نبود، بلکه هزینه معاملات را نیز به میزان قابل توجهی افزایش داد. /p>

با این وجود، بانک‌های بین‌المللی بزرگ به دلیل ترس از به خطر انداختن فعالیت‌هایشان در ایالات متحده و مشمول مجازات‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده طراحی شده است، از همکاری با ایران فاصله گرفته‌اند.

این برای ایران مشکل ساز است و عواقب آن بر مقامات ایرانی پوشیده نیست. ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی، پذیرفته است که سیستم بانکی با موانع زیادی مواجه است، اما می‌گوید تنظیم‌کننده پولی در حال کار بر روی آنها است.

محمدرضا حسین زاده، رئیس بانک ملی ایران، بزرگترین بانک کشور، گفت: «هنوز با شرایط قبل از تحریم فاصله داریم»، اما خاطرنشان کرد که شرایط فعلی با زمانی که تحت فشار شدید تحریم ها بود فاصله زیادی دارد. .

وی با اشاره به اینکه وام دهندگان ایرانی همچنان از لحاظ پایبندی به مقررات بین المللی مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم عقب مانده اند، افزود: مدتی طول می کشد تا سیستم بانکی بین المللی دوباره به بانک های ایرانی اعتماد کند. همتایان بین المللی خود را به عنوان آنها برای سال منزوی بودند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.