ارزیابی AIIB پروژه های ایران برای تامین مالی

0

معاونان AIIB اعلام کردند:

بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا آماده نهایی کردن گزارش ارزیابی پروژه های معرفی شده توسط ایران به وام دهنده مستقر در چین برای دریافت بودجه است.

نمایندگان در دیدار با علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، پیش نویس گزارش ارزیابی پروژه های ایران را که توسط ادارات AIIB تهیه شده بود به طیب نیا ارائه کردند.

شادا به نقل از سرویس رسمی وزارت اقتصاد، طیب نیا روز دوشنبه در دیدار با دو تن از معاونان AIIB از تکمیل فرآیند عضویت کامل ایران در این بانک خبر داد.

بر اساس گزارش AIIB، وام دهنده در حال انجام ارزیابی نهایی پروژه های فاضلاب در سه استان ایران است که برای تایید اعتبارات مورد نیاز به هیات مدیره بانک ارائه می شود.

این نشست در حاشیه دومین نشست سالانه شورای حکام AIIB که در ۱۶ تا ۱۸ ژوئن در ججو، کره جنوبی برگزار شد، برگزار شد.

در راستای سیاست‌های دولت برای گسترش روابط با سازمان‌های بین‌المللی و به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس، مجلس شورای اسلامی عضویت کشور در شورای نگهبان را تصویب کرد و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کرد، بنابراین روند عضویت کامل در شورای نگهبان نهایی شد. طیب نیا گفت.

وی افزود: روند ارزیابی پروژه‌هایی که ایران معرفی کرده است به خوبی پیش می‌رود، چرا که AIIB هیئت‌هایی را به ایران اعزام می‌کند و امید است پس از پیگیری‌های قبلی از سوی ایران، تامین مالی پروژه‌های مذکور به تایید هیات‌مدیره بانک برسد.

مجلس ایران عضویت این کشور در AIIB را در آگوست ۲۰۱۶ تصویب کرد و به دولت ایران اجازه خرید ۱۵۸۰۸ سهم از AIIB را به ارزش ۵۸۰۸۰۰ دلار داد. همچنین امکان مشارکت ایران در افزایش سرمایه آتی AIIB را فراهم کرد.

طیب نیا تاکید کرد: توسعه روابط با کشورهای آسیایی و نهادهای بین المللی منطقه ای برای دولت ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

حسن روحانی رئیس جمهور در دسامبر ۲۰۱۵ لایحه عضویت ایران در بانک سرمایه گذاری زیرساخت های آسیایی را به مجلس ارسال کرده بود. این لایحه تصریح می کند که عضویت در AIIB مطابق با سیاست خارجی اعلام شده این کشور برای تقویت روابط با کشورهای آسیایی و کمک به افزایش تاب آوری آسیا است. در زمان بحران های بین المللی.

 حمایت ایرانی

وزیر اقتصاد ایران با ابراز خرسندی از مدیریت خردمندانه این بانک که با انگیزه‌های سیاسی نیست بلکه بر اساس معیارهای فنی و کارشناسی است.

طیب نیا همچنین گفت: ایران آمادگی دارد روابط خود را با AIIB در زمینه های دیگر مانند دریافت کمک های فنی یا تامین نیروی انسانی برای بانک گسترش دهد.

یک موسسه مالی بین المللی، AIIB با هدف حمایت از توسعه زیرساخت ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه. این توسط دولت چین پیشنهاد شد و متشکل از ۵۷ کشور عضو یا “عضو بنیانگذار” است.

این بانک به طور گسترده به عنوان یک رقیب قوی و در حال ظهور برای وام دهندگان غربی، یعنی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، که مقر هر دو در واشنگتن است، در نظر گرفته می شود.

AIIB با سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری، معادل دو سوم سرمایه بانک توسعه آسیایی و حدود نیمی از بانک جهانی، فعالیت می کند.

ایران به همراه ۲۶ کشور موسس اولیه دیگر، اساسنامه بانک را در ۲۹ ژوئن در پکن امضا کرد و در حال حاضر ۱۵۸۰۸ سهم یا ۱.۶۱ درصد از کل سهام را در اختیار دارد که به این کشور ۱.۶۳ درصد حق رای می دهد.

طیب نیا همچنین از حمایت ایران از AIIB در تصویب عضویت های جدید به منظور تبدیل شدن این بانک به بزرگترین بانک توسعه بین المللی خبر داد.

ماه مه گذشته، AIIB اعلام کرد که عضویت هفت کشور جدید به نام‌های بحرین، بولیوی، شیلی، قبرس، یونان، رومانی و ساموآ را تایید کرده است که تعداد اعضای این بانک را به ۷۷ کشور می‌رساند.

به گزارش فایننشال تایمز، طبق فهرست داخلی «اعضای جدید بالقوه» که در اختیار نمایندگان قرار گرفته است، چهره بانک قرار است با افزایش متقاضیان از آفریقا و آمریکای لاتین تغییر کند.

این به AIIB که فقط می تواند پروژه های کشورهای عضو را تامین مالی کند، اجازه می دهد تا به سرعت حضور خود را در هر دو منطقه گسترش دهد، زیرا دولت های غربی با عواقب رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا دست و پنجه نرم می کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.