استراتژی هایی برای مهار نرخ بهره بالا در ایران

0

با توجه مجدد به نرخ سود، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی سه راهکار را برای مقابله با نرخ‌های بالای استقراضی پیشنهاد کرده است.

به گفته علی دیواندری، بانک مرکزی ابتدا باید حضور خود را در بازار بین بانکی افزایش دهد.

دیواندری در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: ثانیاً دولت باید معوقات خود را به بانک‌ها تسویه کند و نرخ سود در بازارهای موازی نیز باید از بانک‌ها پیروی کند و تنها در این صورت نرخ سود به تدریج کاهش می‌یابد.

CBI در پی مداخله فعال خود در بازار بین بانکی قصد دارد آرامش را به بازار بازگرداند و با بحران رو به رشد اعتبار مقابله کند. در نتیجه، نرخ تأمین مالی بازار بین بانکی به تدریج از بالاترین رکورد ۲۹ درصدی در ابتدای مارس ۲۰۱۵ به ۱۷ درصد در اوایل سال جاری کاهش یافت. اما این روند کوتاه مدت بود.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که همه مسئولان بانکی طرفدار کاهش بیشتر نرخ هستند و شورای پول و اعتبار در گذشته تصمیم آنها را برکت داده است، برخی موسسات مالی همچنان به نقض نرخ ها ادامه می دهند.

در ماه ژوئن، مدیران عامل بانک‌های خصوصی و دولتی با کاهش نرخ سپرده‌های بلندمدت از ۱۸ درصد به ۱۵ درصد با نرخ‌های کوتاه‌مدت تقریباً ۱۰ درصد موافقت کردند. MCC – ارگانی که در مورد مسائل مالی حرف آخر را می زند – این کاهش را تایید کرد.

با این حال، در مواجهه با واکنش‌های فزاینده عمومی نسبت به نرخ‌های بالا، CBI اعلام کرد که به دنبال آن است که نرخ بهره را تقریباً ۲ تا ۳ درصد بالاتر از نرخ تورم که برای ماه ایران منتهی به ۲۱ ژوئن حدود ۱۰.۲ درصد بود، تثبیت کند، که اینطور نیست. زمانی که نرخ های بین بانکی حدود ۲۰% است، کار آسانی است.

رئیس مرکز تحقیقات پولی افزود: نرخ تنزیل ۳۴ درصدی تعیین شده برای کارمزد اضافه برداشت بانک ها، جریمه ای برای جلوگیری از استفاده از منابع بانک مرکزی و سرمایه گذاری در بازارهای دیگر است زیرا باعث افزایش پایه پولی و افزایش تورم می شود.

وی با بیان اینکه دولت برای جبران کسری بودجه خود اوراق مشارکت منتشر کرد و اکنون به رقیبی برای بانک ها تبدیل شده است، گفت: اگر بانک ها نرخ سود خود را کاهش دهند، باعث فرار سپرده ها می شود که باعث کمبود سرمایه برای بانک ها می شود. سیستم بانکی در جذب سرمایه گذاری ها از آنجایی که بازدهی اوراق مشارکت بیشتر از سپرده های بانکی است.

پس از اینکه مذاکرات برای کاهش نرخ سود در اردیبهشت ماه به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاد، انتظار می رفت در نشستی بین بازیگران اصلی نظام بانکی ایران از سر گرفته شود. تاکنون خبری از این دیدار گزارش نشده است.

دیواندری افزود: وضعیت فعلی نتیجه تصمیم غیرکارشناسی در دولت گذشته است که بانک ها را موظف به ارائه وام ارزان کرده و آنها را به مشاغل دیگر واداشته است.

وی گفت: بانک مرکزی دستور کار ویژه ای برای برخورد با بانک ها و موسسات اعتباری با نرخ سود بالاتر از حد تعیین شده دارد و هیچ گونه تخلفی را در این زمینه تحمل نخواهد کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.