استراتژی های مجدد ESCO

0

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اخیراً نامه ای به سازمان بورس و اوراق بهادار برای پاسخگویی به سوالات سئو در مورد سابقه سه ماهه این شرکت پولساز منتشر کرده است.

نماد معاملاتی سهام ESCO پس از مسدود شدن از ۱۷ جولای، روز سه شنبه در بورس ایران فرابورس افتتاح شد.

به گفته وب سایت IFB، دلیل رسمی تعطیلی این شرکت، “مجمع عمومی سالانه معلق” این شرکت است. با این حال، مانند بسیاری از نمادهای دیگر، این موضوع بیشتر به آمارهای مبهم یا نامشخص منتشر شده توسط شرکت مربوط می شود. پاسخ کامل به سوالات سئو تنها راه ESCO برای بازگشت به تجارت بود.

این شرکت ۳.۳ تریلیون ریالی (۸۷۳ میلیون دلاری) برای سال مالی جاری (شروع از ۲۱ مارس) ۳۵ ریال زیان به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده بود، اما در پایان سه ماهه اول تنها ۲۰ ریال زیان به ازای هر سهم ثبت کرد. سود فعلی هر سهم و نسبت قیمت/درآمد آن در IFB به ترتیب ۳۵- و ۲۲- است.

نامه احمد صادقی به منظور توضیح اقدامات ESCO برای بهبود وضعیت مالی خود و شفاف‌تر کردن آن برای سئو بود.

این نامه در نهایت به هدف خود رسید، زیرا نماد پس از بیش از دو هفته دوباره باز شد. به نظر می رسید سرمایه گذاران مشتاق بازگشت به معاملات هستند، زیرا ۱۱۵.۴ میلیون سهام ESCO به ارزش ۲.۳۹ میلیون دلار در روز سه شنبه دست به دست شدند و با ۲.۴۷ درصد افزایش به ۷۸۹ ریال به ازای هر سهم رسیدند.

تیک تیک برای شش روز معاملاتی متوالی در یک روند افزایشی بوده است.

این تولیدکننده اصفهانی قدیمی ترین فولادساز ایران و بزرگترین تولیدکننده فولاد سازه ای است. این شرکت به طور مشترک در سال ۱۹۶۵ توسط ایران و شرکت Tyazhpromexport اتحاد جماهیر شوروی تأسیس شد. تاسیسات تولید فولاد آن در سال ۱۹۷۲ به بهره برداری رسید.

> اقدامات بازسازی

این نامه ابتدا به بدهی های شرکت به دولت و بانک ها اشاره داشت. ESCO در ماه مه با دولت به توافقی مبنی بر کاهش بار بدهی ۷۰.۳۴ تریلیون ریالی (۱.۸۶ میلیارد دلار) انباشته شده در ۲۱ ژوئن دست یافته بود که نسبت به وضعیت سال مالی گذشته آن ۴ درصد افزایش یافته بود.

این قرارداد مستلزم تسویه بدهی ۷.۶ تریلیون ریالی (۲۰۰ میلیون دلاری) سازمان تامین اجتماعی دولتی به ESCO بود.

این فولادساز همچنین در اسفندماه با بانک‌ها قراردادی امضا کرد تا حداکثر ۵ درصد از بدهی و سود خود را از قبل پرداخت کند تا قبل از تقسیم باقی مانده بدهی به اقساط پنج ساله، یک دوره مهلت تعلق گیرد. این توافق با بانک رفاه کارگران، ملت، پاسارگاد و کشاورزی انجام شده است.

کاهش زیان هر سهم با جایگزینی عرضه زغال سنگ داخلی با عرضه ارزان‌تر خارجی، کاهش هزینه‌های تولید با افزایش کارایی کوره‌ها، کاهش مصرف زغال سنگ کک‌سازی کوره‌ها، احیای یک کارخانه قدیمی DRI، توقف خرید آهن قراضه و کاهش تعداد امکان‌پذیر شد. پیمانکاران پروژه.

ESCO در نظر دارد امسال با فروش دارایی های غیرمولد خود از شر ضرر و سود خود خلاص شود. با این حال، این شرکت هنوز هیچ موفقیتی در فروش نداشته است. صادقی پیش بینی کرد که این اتفاق در سه ماهه چهارم سال جاری رخ دهد.

این شرکت همچنین برخی از استراتژی های فروش خود را تغییر داده است، همانطور که در ترازنامه های آن مشهود است. به عنوان مثال، در سه ماهه اول روند صعودی را نشان داد که به دلیل افزایش فروش آتی است.

> تامین ۱۰۰۰۰۰ تن راه آهن تا پایان سال

«احسان دشتیانه» معاون فروش و صادرات اسکو گفت: «ESCO تا پایان سال مالی جاری (۳۰ اسفند ۱۳۹۶) ۱۰۰ هزار تن ریل برای وزارت راه و شهرسازی تولید خواهد کرد.

دشتیانه گفت: تا پایان سال جاری حدود ۴۰ هزار تن ریل برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران تولید می شود و همچنین در نظر داریم ۴۰ هزار تن دیگر نیز تولید کنیم که به شرکت عمران و توسعه زیربنایی عرضه می شود. به قول ایلنا. دشتیانه اشاره ای نکرد که ۲۰۰۰۰ تن باقی مانده به چه کسانی عرضه می شود.

ساخت و ساز و توسعه زیرساخت یک شرکت دولتی است که مسئولیت تعمیر و نوسازی خطوط راه آهن ایران را بر عهده دارد.

وی گفت: در حال حاضر اولویت اصلی ما تامین ریل به شرکت های دولتی به ویژه توسعه زیرساخت ها است، اما در صورت عدم توافق با شرکت های دولتی، ESCO سایر درخواست های بازارهای داخلی و صادراتی را بررسی خواهد کرد.

در نوامبر گذشته، ESCO یک کارخانه نورد ۴۰۰۰۰۰ تنی در سال را با مشارکت شرکت Kuttner آلمان برای تولید تیرآهن ریلی و فلنج پهن راه اندازی کرد، اما هنوز هیچ کدام را به شرکت ملی ریل نفروخته و فقط برخی از محصولات آزمایشی ساخته شده است. تا به حال، طبق S&P Global Platts.

> مطابقت با استانداردهای اتحادیه اروپا تمدید شد

معاون مدیر کیفیت شرکت گفت

ESCO همچنین با تمدید گواهینامه CE [Conformite Europeene] خود، یک علامت انطباق اجباری برای برخی محصولات فروخته شده در منطقه اقتصادی اروپا از سال ۱۹۸۵، مطابقت خود را با استانداردهای اتحادیه اروپا گسترش داده است.

مرتضی شیرین پرور افزود: علامت CE تنها در دو روز بدون عارضه با موفقیت به دست آمد. “هدف اصلی علامت گذاری نشان دادن انطباق [ESCO] با الزامات و ارائه مجوز برای فروش محصولات در اروپا است.”

بر اساس وب سایت کمیسیون اروپا، حروف “CE” روی محصولات نشان می دهد که آنها برای برآورده کردن الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست بالا ارزیابی شده اند و آماده تجارت در بازار واحد گسترده در EEA هستند.

ESCO در سه ماهه اول سال مالی جاری (۲۱ مارس-۲۱ ژوئن) ۵۲۲.۸۱۴ تن از فولاد خام تولید کرد ، کمی بالاتر از دوره مشابه سال گذشته.

حدود ۳۶۱۳۰۷ تن از محصولات تمام شده و نیمه تمام ، از جمله ۲۵۸،۷۱۴ تن بیل ، توسط این شرکت در Q1 صادر شد ، که ۸۸ ٪ YOY بود ، Platts گزارش داد.

هدف ESCO افزایش صادرات به ۱ میلیون تن تا سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ است.

این شرکت اخیراً مذاکرات با دو شرکت اروپایی را برای همکاری طولانی مدت در مورد تولید Pig Iron برای بازار اروپا اعلام کرده است ، به نقل از وب سایت ایرانی Bourse24.

او گفت: “ESCO علاقه مند به امضای قراردادی پنج ساله بود و مذاکرات در حال انجام بود.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.