استفاده از فولاد تمام شده ۷ ٪ رشد می کند تا به ۱۵ میلیون تن برسد

0

مصرف آشکار فولاد تمام شده ایران در ۹ ماهه اول سال مالی جاری (۲۱ مارس تا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷) رشد ناچیزی را ثبت کرد در حالی که مصرف فولاد نیمه تمام کاهش یافت.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، کشور در این مدت ۱۵.۲۱ میلیون تن فولاد تمام شده استفاده کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.

کلاف نورد گرم با افزایش ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶ میلیون تن، سهم عمده مصرف فولاد نهایی را داشت. پس از آن میلگرد با ۴.۲۶ میلیون تن کاهش ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل قرار گرفت. کلاف نورد سرد با ۲.۲۵ میلیون تن، افزایش ۳۲ درصدی نسبت به سال قبل؛ کویل پوشش داده شده با ۱.۳۸ میلیون تن، افزایش ۳۴ درصدی نسبت به سال قبل؛ تیرآهن با ۶۶۱۰۰۰ تن بدون تغییر نسبت به دوره مشابه سال گذشته؛ و «سایر محصولات فولادی» با ۶۳۳۰۰۰ تن، افزایش ۹۱ درصدی نسبت به سال قبل.

مصرف فولاد نیمه تمام در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته بدون تغییر باقی ماند و ۱۱.۴۸ میلیون تن بود.

استفاده از بیلت و شکوفه با رشد ۴ درصدی به ۵.۹ میلیون تن رسید، در حالی که مصرف اسلب با ۳ درصد کاهش به ۵.۵۲ میلیون تن رسید. انتظار می‌رود که تقاضای ضعیف محلی برای نیمه‌فروشی، صادرات را در ماه‌های آینده افزایش دهد.

استفاده از فولاد ایران در شش سال گذشته روند نزولی داشته است و این امر بازار نابسامان کشور و تقاضای ضعیف را نشان می دهد. طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، مصرف سرانه ظاهری فولاد این کشور در سال ۲۰۱۶ به ۲۳۸.۷ کیلوگرم فولاد تمام شده رسید که ۱۵ درصد کمتر از ۲۶۵.۲ کیلوگرم در سال ۲۰۱۰ است.

کل مصرف ظاهری فولاد کشور نیز همین روند را دنبال کرد، زیرا در سال ۲۰۱۶ به ۱۹.۱ میلیون تن رسید که در مقایسه با ۲۱.۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۱، نزدیک به ۹.۵ درصد کاهش داشت.

کاهش مستقیم مصرف آهن نیز همین روند را دنبال کرد و با کاهش ۶ درصدی به ۱۶.۰۲ میلیون تن رسید. این در حالی است که صادرات در مدت مشابه با ۳۹۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۵۱۷۰۰۰ تن رسیده است. تولید DRI نیز در حال افزایش است و به ۱۶.۵۳ میلیون تن برای ۹ ماه رسیده است که نشان دهنده افزایش ۲۲ درصدی در سال گذشته است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ ظرفیت فولاد خام ایران را به ۵۵ میلیون تن برساند و به ششمین فولادساز بزرگ جهان تبدیل شود. اگر هدف محقق شود، نیاز داخلی باید به رشد خود ادامه دهد یا فولاد باید صادر شود.

ایران یکی از کشورهای با رشد سریع فولاد در جهان است. بر اساس داده‌های WSA، کارخانه‌های فولاد ایران در ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۷، ۱۹.۷۴ میلیون تن فولاد تولید کردند که رشد ۲۰.۶ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

این کشور بیشترین رشد را در بین تمامی تولیدکنندگان به میزان ۱ میلیون تن در ماه و بالاتر در دوره ۱۱ ماهه به ثبت رساند. رقبای سنتی مانند ترکیه و فرانسه هنوز عقب مانده بودند.

ایران در حال حاضر سیزدهمین فولادساز بزرگ جهان است که بین اوکراین (دوازدهم) با ۱۹.۸۹ میلیون تن و مکزیک (۱۴) با ۱۸.۲۵ میلیون تن قرار دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.