استقراض دولت برای پوشش کسری بالون دو برابر می شود

0

دولت برای پوشش کسری بودجه رو به رشد ۳۹۵.۴ تریلیون ریالی (۸.۹۸ میلیارد دلاری) در ۸ ماهه سال مالی جاری (۲۱ مارس تا ۲۱ نوامبر)، مجبور شد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۶ درصد بیشتر اوراق بهادار منتشر کند. .

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی ایران، در دوره مورد بررسی ۵۸۳.۳ تریلیون ریال (۱۳.۲۵ میلیارد دلار) اوراق قرضه منتشر شده است.

مجموع درآمدهای دولت طی هشت ماهه به ۲۴۷.۴ تریلیون ریال (۵.۶۲ میلیارد دلار) رسید که ۱۲.۴ درصد افزایش داشت، در حالی که هزینه های آن به ۶۴۲.۸ تریلیون ریال (۱۴.۶ میلیارد دلار) رسید تا رشد سالانه ۳۹.۶ درصدی را ثبت کند.

درآمدهای مرتبط با فروش نفت و فرآورده های نفتی به ۵۳۶.۸ تریلیون ریال (۱۲.۲ میلیارد دلار) رسید که نشان دهنده افزایش ۴۶.۲ درصدی نسبت به سال قبل از ۷۶۷.۶ تریلیون ریال (۱۷.۴۴ میلیارد دلار) است.

اگرچه درآمدهای مالیاتی حدود ۷۸۴.۹ تریلیون ریال (۱۷.۸۳ میلیارد دلار) تخمین زده می شود، اما این درآمدها تنها به ۶۰۰.۶ تریلیون (۱۳.۶۵ میلیارد دلار) رسیده است که ۳.۱ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است.

درآمدهای مالیاتی دولت از مالیات مستقیم و غیرمستقیم تشکیل شده است. مالیات های مستقیم شامل سه گروه «مالیات بر اشخاص حقوقی»، «مالیات بر درآمد» و «مالیات بر ثروت» است.

به طور کلی، درآمدهای مالیاتی مستقیم در طول هشت ماه به ۲۹۹.۸ تریلیون ریال (۶.۸۱ میلیارد دلار) رسید که کاهش ۳.۴ درصدی را در سال گذشته ثبت کرد.

مالیات های غیرمستقیم شامل «مالیات بر واردات» و «مالیات بر کالاها و خدمات» به ۳۰۰.۸ تریلیون ریال (۶.۸۳ میلیارد دلار) رسید که نشان دهنده افزایش ۱۰.۵ درصدی نسبت به سال قبل است.

مالیات بر واردات ۶۹.۶ تریلیون ریال (۱.۵۸ میلیارد دلار) ایجاد کرد که ۱۱.۲ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال گذشته بود، در حالی که مالیات بر کالاها و خدمات ۲۳۱.۲ تریلیون ریال (۵.۲۵ میلیارد دلار) برای دولت درآمد داشت که ۱۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

مالیات بر ارزش افزوده که زیرمجموعه ای از مالیات بر کالاها و خدمات است، با ۱۸.۴ درصد افزایش به ۱۶۰.۲ تریلیون ریال (۳.۶۴ میلیارد دلار) رسید.

این گزارش همچنین نشان می دهد که دولت ۲۹۲.۱ تریلیون ریال (۶.۶۳ میلیارد دلار) برای پروژه های عمرانی هزینه کرده است که ۹۵.۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است اما بسیار کمتر از ۴۸۱ تریلیون ریال (۱۰.۹۳ میلیارد دلار) پیش بینی شده است.

> تاریخچه کسری های جاری، جستجو برای منابع درآمد جدید

دولت ایران رکورددار کسری بودجه است. برای پوشش این موضوع، به انتشار اوراق قرضه عادت کرده است – ساده ترین راه گرچه بحث برانگیز، با در نظر گرفتن پیامدهای بازپرداخت، زیرا خطر غرق شدن بیشتر و بیشتر در بدهی وجود دارد.

دولت در نظر دارد در سال مالی آینده (از ۲۱ مارس) به ارزش ۲۶۰ تریلیون ریال (حدود ۶ میلیارد دلار) اوراق قرضه اسلامی منتشر کند.

به گفته غلامرضا ابوترابی، مدیر عامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار ایران، پیش بینی انتشار بدهی نسبت به پیش بینی سال جاری ۳۰ درصد بیشتر است.

دولت می گوید از منابع مالی به دست آمده از انتشار اوراق قرضه برای تامین مالی تکمیل پروژه های توسعه استفاده خواهد کرد.

با توجه به این کسری، دولت به دنبال منابع درآمدی جدید در بودجه سال مالی جدید است. در لایحه بودجه ارائه شده توسط رئیس جمهور حسن روحانی به مجلس در ۱۰ دسامبر، دولت به دنبال صرفه جویی ۱۸۸ تریلیون ریالی (حدود ۴.۲ میلیارد دلار) با حذف ۳۴ میلیون نفر از فهرست دریافت کنندگان یارانه نقدی است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفت: همه این منابع برای کسانی که واقعاً به کمک نیاز دارند، اختصاص می‌یابد.

به عنوان بخشی از طرح اصلاح یارانه ها، دولت سلف روحانی یارانه غذا و انرژی را در سال ۲۰۱۰ حذف کرد و به جای آن ۴۵۵۰۰۰ ریال (۱۰.۸ دلار) به هر ایرانی به صورت ماهانه پرداخت کرد.

دولت روحانی با اکراه این طرح را حفظ کرده است، با این حال به آرامی اما پیوسته تعداد دریافت کنندگان یارانه نقدی را محدود کرده است.

دولت همچنین به دنبال افزایش قیمت انرژی است، اما این اقدام به افزایش چشمگیر تورم منجر می‌شود.

و اقدام بحث برانگیز دیگری که در لایحه بودجه پیش بینی شده است، افزایش هزینه مسافران خروجی از ایران است که به نام «مالیات خروج» شناخته می شود. کمیسیون مشترک مجلس افزایش سه برابری مالیات خروج پیشنهادی دولت را از ۷۵۰۰۰۰ ریال (۱۷ دلار) در سال مالی جاری (مارس ۲۰۱۷-۲۰۱۸) به ۲.۲ میلیون ریال (۵۰ دلار) در سال آینده تایید کرد.

مالیات گردشگرانی که به سمت مقاصد مذهبی، یعنی عراق، سوریه و عربستان سعودی می روند، بدون تغییر باقی می ماند و ۳۷۵۰۰۰ ریال (حدود ۸.۵ دلار) برای مسافران هوایی و ۱۲۵،۰۰۰ ریال (حدود ۲.۸ دلار) برای مسافران جاده ای است.

این تصمیم با مخالفت گسترده مردم مواجه شده است.

تمامی تصمیمات بودجه ای دولت در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته می شود. تصمیمات نهایی قبل از اجرای قانون نیاز به تأیید شورای نگهبان دارد.

کمیسیون مشترک یک نهاد قانونگذاری است که مسئول بررسی لایحه بودجه و همچنین برنامه های توسعه پنج ساله پیشنهادی دولت قبل از رای گیری مجلس است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.