اصلاحات برای صنعت بانکداری حیاتی است

0

هوشنگ خستویی، رئیس انجمن حسابداران رسمی، گفت: اصلاح بانک مرکزی ایران اولین گام برای بازنگری در نظام بانکی داخلی است.

پژوهشکده پولی و بانکی در تدوین مقررات جدید پیشتاز است. وی در میزگردی که به میزبانی خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: این نهاد باید مشکلات سیستم بانکی را تشخیص دهد و مقررات و اصلاحات لازم را پیشنهاد کند.

او با انعکاس تماس‌های تعداد فزاینده‌ای از بخش‌های تجاری، مالی و صنعتی در داخل و خارج از ایران، شکایت کرد که قوانین بانکی ایران به بیش از ۴۰ سال قبل برمی‌گردد و مدت‌هاست که مفید بوده است.

فعالیت‌های غیربانکی بخش بزرگی از مشکلات بخش بانکی است. چنین فعالیت هایی توسط وام دهندگان داخلی با استانداردهای مورد تایید همتایان بین المللی آنها فاصله زیادی دارد.

حسابدار ارشد به پانل گفت: بانک ها باید سپرده ها را جذب کرده و آنها را به سمت فعالیت های تولیدی و صنعتی هدایت کنند، به جای اینکه سرمایه گذاری های مخاطره آمیز انجام دهند.

فعالیت‌های غیربانکی موضوعی تکراری در فهرست طولانی مشکلاتی بوده است که بانک‌ها و مؤسسات وام‌دهنده ایران سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در سال‌های گذشته، آن‌ها مبالغ هنگفتی را در بازار املاک پرسود آن زمان سرمایه‌گذاری کردند تا به‌دنبال درآمدهای بادآورده‌ای هنگفت باشند. با این حال، به دلیل طولانی شدن رکود در بازار املاک و مستغلات، دارایی‌های بانک‌ها مسدود شده است و این امر باعث شده است که آنها در خاطره اخیر این صنعت کلیدی، شرایط سختی را به همراه داشته باشند.

خستویی گفت: فعالیت‌های سفته‌بازی بانک‌ها زیان فزاینده‌ای را برای آنها به همراه داشته است. “زیان های هنگفتی که وام دهندگان متحمل شده اند، آنها را مجبور کرده است که کتاب ها را بپزند تا نشان دهند که سود می کنند” و نه به رنگ قرمز که به وفور قابل مشاهده است.

به گفته خستویی، دولت قبلی مقصر تعداد زیادی بانک و موسسات اعتباری است که در ایران ظهور کرده است. “اجازه دادن به شرکت‌های بی‌تجربه برای افتتاح بانک‌های جدید در واقع خود را در تشدید مشکلات سیستم مالی نشان داده است.”

وی خواستار تشدید کنترل ها و نظارت ها بر بانک ها شد و گفت: تضعیف بیشتر صنعت بانکداری اقتصاد را تضعیف می کند و باید به هر قیمتی از آن جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه ایجاد شرکت‌های مدیریت دارایی برای تسویه بدهی‌های معوق بانک‌ها امری حیاتی و فوری است، افزود: ایجاد شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری برای ارزیابی ریسک اعتباری و رتبه‌بندی بانک‌ها از دیگر اقداماتی است که به نظام بانکی کمک می‌کند. اجاره زندگی.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.