اعتصاب کارگران خودروسازی ایالات متحده در فورد، جنرال موتورز

0

رهبر اتحادیه می‌گوید که ۷۰۰۰ کارگر دیگر به اعتصاب خواهند پیوست زیرا مذاکرات با غول‌های خودروسازی ایالات متحده منجر به «پیشرفت معنادار» نمی‌شود.

کارگران خودروسازی ایالات متحده در حال گسترش هستند اعتصاب دو هفته ای آنها در مکان های دیگر، با رئیس یک اتحادیه بزرگ گفت: ۷۰۰۰ نفر دیگر کارگران به صفوف اعتراض خواهند پیوست زیرا مذاکرات کارگری به طور قابل توجهی پیشرفت نکرده است.

شان فاین، رئیس اتحادیه کارگران خودرو (UAW) در یک حضور ویدئویی در روز جمعه گفت که مذاکرات شکست نخورده است اما فورد و جنرال موتورز “از دستیابی به پیشرفت معنی دار خودداری کرده اند”.

به گفته فاین، اعتصاب به کارخانه مونتاژ فورد در شیکاگو و کارخانه مونتاژ جنرال موتورز، لنسینگ، میشیگان، در ظهر روز جمعه گسترش خواهد یافت و تعداد کل کارگران در خطوط پیکت به ۲۵۰۰۰ نفر خواهد رسید. این اعتصاب شامل هیچ عضو دیگری در Stellantis سازنده جیپ نمی شود.

فاین گفت: «متأسفانه، علی‌رغم تمایل ما برای چانه‌زنی، فورد و جنرال موتورز از پیشرفت معنادار در میز خودداری کرده‌اند.

رئیس UAW افزود: “بیایید بایستیم و این چیز را ببریم – برای خودمان، برای خانواده‌هایمان، برای جوامعمان، برای کشورمان و برای آینده‌مان.”

این اتحادیه در اوایل ماه جاری اعتصاب جزئی و هماهنگ را آغاز کرد و هزاران کارگر در ۲۰ ایالت کار خود را ترک کردند تا برای افزایش دستمزد، ساعات کمتر و بهبود مزایای بازنشستگی تلاش کنند.

توقف کار توجه ملی را به خود جلب کرده است و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و سلف جمهوری خواه او و رقیب احتمالی انتخابات ۲۰۲۴ دونالد ترامپ، هر دو این هفته به میشیگان سفر کردند تا از کارگران اعتصابی حمایت کنند.

صحبت کردن از یک خط اعتراض در خارج بایدن روز سه‌شنبه در یک کارخانه خودروسازی در غرب دیترویت خواستار “افزایش قابل توجهی” برای کارمندان شد.

رئیس جمهور دموکرات با اشاره به بحران مالی سال ۲۰۰۸، زمانی که خودروسازان آمریکایی در آستانه ورشکستگی قرار داشتند، گفت: “شما فداکاری های زیادی انجام دادید، خیلی تسلیم شدید، و شرکت ها دچار مشکل شدند.”

«حالا آنها فوق العاده خوب کار می کنند. و حدس بزنید چه؟ شما باید فوق العاده خوب عمل کنید.”

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت که انتظار می رود UAW به توقف های کاری که در حال حاضر در حال انجام است تا زمانی که قرارداد جدید تصویب شود ادامه دهد.

خودروسازان می گویند که خواسته های اتحادیه به سود آنها لطمه می زند زیرا آنها سعی می کنند با تولید کنندگان غیر اتحادیه مانند تسلا رقابت کنند.

آخرین پیشنهادهای دستمزد شناخته شده شرکت‌ها حدود ۲۰ درصد در طول عمر یک قرارداد چهار ساله بود که کمی بیش از نیمی از آنچه اتحادیه درخواست کرده بود.

سایر بهبودهای قرارداد، مانند افزایش هزینه های زندگی، بازگرداندن حقوق بازنشستگی با مزایای معین برای کارگران تازه استخدام شده، و پایان دادن به ردیف های دستمزد در اتحادیه نیز روی میز است.

پیشرفت در مذاکرات پنجشنبه شب، به ویژه با Stellantis گزارش شد.

در روز جمعه، حدود ۱۸,۳۰۰ عضو UAW در دیترویت تری اعتصاب کردند یا حدود ۱۲ درصد از ۱۴۶,۰۰۰ عضو اتحادیه که در خودروسازان کار می کردند. اعتصاب کنندگان هفته ای ۵۰۰ دلار از صندوق اعتصاب UAW دریافت می کنند.

«برای واضح بودن، مذاکرات شکست نخورده است. ما هنوز با هر سه شرکت صحبت می کنیم و من هنوز هم بسیار امیدوار هستم که بتوانیم به یک معامله دست یابیم.”

“ما از حرص و آز شرکت ها خسته شده ایم و از زیاده خواهی شرکت ها خسته شده ایم. ما از شکستن بدن خود برای شرکت هایی که بیشتر و بیشتر می گیرند و کمتر و کمتر می دهند خسته شده ایم.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.