افتتاح بانک مشترک ایران و پاکستان در ماه مارس

0

سفیر ایران در این کشور آسیای جنوبی اعلام کرد: بانک مشترک ایران و پاکستان قبل از پایان سال مالی جاری ایجاد و عملیاتی می شود.

مهدی هنردوست در گفت و گو با خبرنگار فارس در پایتخت پاکستان گفت: با توجه به دور مذاکرات مقدماتی بین دو کشور، بانک مشترک تهران و اسلام آباد قبل از عید نوروز به بهره برداری می رسد. /p>

وی با اشاره به اینکه ایران قصد دارد مراودات تجاری بین دو کشور را افزایش دهد، به سفر حسن روحانی رئیس جمهور به اسلام آباد اشاره کرد و گفت: دو طرف در این سفر بر سر مواردی به توافق رسیدند.

وی افزود: “ما برنامه هایی برای افزایش تجارت بین دو کشور به ۵ میلیارد دلار داشتیم، اما حجم تجارت فعلی حتی کمتر از حجم تجارت بین دو کشور و افغانستان است.”

رئیس جمهور روحانی در اسفندماه ۱۳۹۵ به دعوت نواز شریف نخست وزیر به اسلام آباد سفر کرد تا مذاکراتی در سطح عالی با تاکید ویژه بر مسائل منطقه ای و تقویت روابط اقتصادی پس از لغو تحریم ها در نتیجه توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی داشته باشد.

شریف گفت که ایران و پاکستان قصد دارند تا سال ۲۰۲۱ تجارت دوجانبه سالانه خود را به ۵ میلیارد دلار افزایش دهند.

وی گفت: «در برنامه اقدام استراتژیک پنج ساله که دیروز امضا شد، هدف ما افزایش تجارت دوجانبه به سطح ۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۱ است.

به گفته سفیر ایران در پاکستان، تهران و اسلام آباد در حال حاضر قراردادهای دوجانبه ۸۰ میلیون دلاری دارند که بسیار ناچیز است.

این مقام افزود که ایران مایل به گسترش و توسعه روابط با پاکستان در بسیاری از بخش ها از جمله کشاورزی، رسانه و تجارت است.

هنردوست گفت که دو کشور دارای پیوندهای تاریخی و فرهنگی هستند، به همین دلیل است که پیوند بین مردمان آنها نیز بسیار مهم است.

وی در پایان گفت: همچنین در تلاش هستیم تا وام های بیشتری را برای زائران پاکستانی که به ایران سفر می کنند ارائه کنیم.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.