افتتاح سومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان برای تقویت تجارت

0

زبیده جلال خان وزیر تولیدات دفاعی پاکستان اخیرا گفت: گذرگاه مرزی پیشین بین ایران و پاکستان تا دو ماه دیگر به طور رسمی افتتاح می شود. به گزارش ایرنا، وی گفت: دولت پاکستان به دنبال بهبود تجارت فرامرزی و حل مشکلاتی است که بر زندگی مردم ساکن در دو سوی مرز ایران و پاکستان تأثیر می گذارد.
پیشین شهری در شهرستان سرباز واقع در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان ایران در نزدیکی مرز پاکستان و در آن سوی شهر مند قرار دارد.
گمرک جمهوری اسلامی ایران برای تنظیم تجارت مرزی ایران و پاکستان یک گمرک در آنجا ایجاد کرده است.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و زبیده جلال خان وزیر تولیدات دفاعی پاکستان روز شنبه گذرگاه مرزی ریمدان – گبد که دومین گذرگاه رسمی مرزی بین دو کشور است را افتتاح کردند.
پیش از این تنها یک گذرگاه رسمی بین دو کشور در میرجاوه – تفتان وجود داشت.
جلال خان در مراسم افتتاحیه این گذرگاه گفت: ایجاد گذرگاه مرزی موجب رونق تجارت و فعالیت های اقتصادی دوجانبه بین دو کشور می شود. .
وی گفت: افتتاح گذرگاه موجب تسهیل رفت و آمد و تجارت مردم مناطق همجوار دو کشور می شود.
به گزارش ایرنا، افتتاح گذرگاه ریمدان – گبد باعث افزایش تبادلات قانونی می شود. کالا و حمل و نقل مسافر.
ریمدان در ناحیه دشتیاری در ۱۲۰ کیلومتری چابهار در جنوب شرقی ایران و ۷۰ کیلومتری گوادر پاکستان قرار دارد. این بهترین نقطه دسترسی برای ایران برای دستیابی به ۳۷ درصد از جمعیت جهان در پاکستان، چین و هند است. به گزارش بیزینس رکوردر، گشایش این گذرگاه با ایجاد فرصت های بیشتر برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه، فعالیت های اقتصادی در منطقه مرزی را تسریع می کند.
به گفته رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در ایران، گبد- گذرگاه مرزی ریمدان در نیمه راه گوادر و چابهار است. هدف از افتتاح آن اعتلای مردم منطقه از طریق تسهیل تجارت و ارتباطات مردمی است و مرز ایران و پاکستان را به مرز صلح و دوستی تبدیل می کند.
«باز شدن مرزها و نقاط تجاری بیشتر نیز در دست بررسی فعال است». وی افزود:
گشایش مرز ریمدان یکی از مهمترین نتایج سفر ماه گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به پاکستان است.
در ژوئن سال گذشته، دستیار ویژه وزیر امور خارجه از بلوچستان پاکستان بازدید کرد تا در مورد مسائل پیش روی تجارت بین دو کشور از جمله فعالیت های تجاری در مرز زمینی با احزاب پاکستانی و ذینفعان تجاری و تجاری بلوچستان گفتگو کند.
بیشتر مبادلات تجاری ایران و پاکستان از طریق مسیر زمینی منتهی به گذرگاه مرزی میرجاوه (تفتان)، بین ساکنان استان سیستان و بلوچستان در ایران و استان بلوچستان در پاکستان انجام می شود.

تجارت پایاپای

رضا ناظری سرکنسول ایران گفت: ایران آماده صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و نفت مایع به پاکستان در ازای برنج، گوشت و سایر محصولات کشاورزی است. ناظری در دیدار ماه سپتامبر با تجار پاکستانی گفت: پاکستان با بخش های انرژی و کشاورزی که پتانسیل افزایش صادرات و واردات را دارد.
دولت ایران آماده کمک به بخش خصوصی پاکستان برای ارتقای تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه است.
ناظری با ابراز تاسف از ناچیز بودن تجارت دوجانبه با پاکستان علیرغم پتانسیل های بسیار زیاد، بر عزم خود برای تسهیل بخش خصوصی در این زمینه تاکید کرد. تجارت پایاپای.
«حجم تجارت دو طرفه بین پاکستان و ایران ناچیز است. تجارت متقابل دو کشور با پتانسیل های آنها مطابقت ندارد.
«پاکستان و ایران این پتانسیل را دارند که نیازهای یکدیگر را برآورده کنند، مشروط بر اینکه بازرگانان در معرض فرصت های موجود باشند. جامعه تجاری دو کشور باید برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در راستای منافع کلان مردم دو ملت برادر تعامل را افزایش دهند.
سفیر ایران گفت: اتاق های بازرگانی دو کشور باید تمرکز کنند. گسترش تجارت با برگزاری نمایشگاه های تک کشوری و از طریق هیئت های تجاری به کشور یکدیگر. وی افزود: «انتشار اطلاعات مربوط به بخش‌ها و تجارت می‌تواند در دستیابی به این هدف کمک زیادی کند.
سرکنسول ایران گفت: کشاورزی، گردشگری و صنایع فلزی ایران فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری و جامعه تجاری پاکستان دارد. انجم نثار، رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع پاکستان، گفت که حجم پایین تجارت عمدتاً به دلیل ناآگاهی نسبت به پتانسیل یکدیگر و عدم استفاده از اتصالات سرزمینی است.
«تعرفه و غیره -موانع تعرفه‌ای از موانع اصلی در مسیر افزایش تجارت هستند. نثار گفت: تمام چهار روش حمل و نقل سنتی برای تجارت دوجانبه بین پاکستان و ایران از جمله هوایی، دریایی، جاده‌ای و ریلی در دسترس است، اما متاسفانه در حال حاضر هیچ یک از این روش‌های حمل‌ونقل به نحو احسن و اقتصادی استفاده نمی‌شود.
نثار. گفت که مجوزهای حمل و نقل باید صادر شود تا وسایل نقلیه آزادانه در سراسر مرز حرکت کنند.
«از طریق این مرحله، صادرکنندگان هر دو کشور قادر خواهند بود به مصرف کنندگان دسترسی مستقیم داشته باشند. گام دیگر ارائه اطلاعات صحیح و کامل در مورد محصولات است که با برپایی نمایشگاه های تک کشوری امکان معامله وجود دارد.
تصمیمات مختلفی در خصوص گسترش روابط تجاری و اقتصادی پاکستان و ایران قبلا اتخاذ شده بود. متأسفانه به دلیل شرایط ناپایدار بین المللی و منطقه ای، چیزی محقق نشده است.
نصار گفت که ایران و پاکستان اعضای بلوک های تجاری منطقه ای نوظهور هستند.
«موقعیت جغرافیایی هر دو کشور بر کشورهای همسایه آنها تأثیر می گذارد. هر دو کشور باید به دنبال راه های مختلف همکاری برای بازاریابی محصولات خود باشند. ما باید توافقنامه تجارت ترجیحی دوجانبه خود را مطالعه و بازنگری کنیم و راه های سرمایه گذاری مختلفی را که به دلیل تغییر پویایی های منطقه ای به وجود آمده است، در خود بگنجانیم.
دولت پاکستان تصمیم گرفته است ۱۸ بازار را در امتداد مرزهای خود با ایران و افغانستان ایجاد کند. تقویت تجارت و مهار خطر قاچاق.
این تصمیم در نشست اخیر به ریاست عمران خان، نخست وزیر پاکستان گرفته شد. وی همچنین با طرحی برای راه اندازی سه بازارچه مرزی به عنوان یک پروژه آزمایشی – دو بازار در بلوچستان و یکی در خیبر پختونخوا موافقت کرد. طلوع گزارش داد که این بازارها تا فوریه سال آینده عملیاتی خواهند شد.
 

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.