افت شدید قیمت خودروهای مونتاژی پس از لازم‌الاجرا شدن مصوبه شورای رقابت/ کاهش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی قیمت تیگو

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شورای رقابت حدود دو هفته پیش قیمت ۱۷ خودروی مونتاژی را برای اولین بار مصوب کرد، با توجه به اینکه قیمت خودروهای مونتاژی بین ۱۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان کمتر از قیمت کارخانه‌ای این خودروها تعیین شد، لذا قیمت این خودرو بلافاصله در بازار  در حدود ۱۶ درصد کاهش یافت.

فهرست جدید قیمت خودروهای مونتاژی مصوب ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ را در اینجا ببینید. 

البته خودروسازان نسبت به قیمت‌های ابلاغی واکنش نشان دادند که قیمت‌ها باید بازنگری شود، ولی با وجود ممانعت مونتاژکاران برای عدم اجرای مصوبه شورای رقابت به لازم‌الاجرا بودن آن تاکید کرد و پیرو آن نیز وزارت صمت جلسه‌ مشترکی با حضور مدیران عامل خودروسازی‌ها برگزار کرد. پس از آن جلسه مدیران شرکت‌های خودروسازی مونتاژکار از جمله شرکت‌های بهمن، مدیران خودرو، کرمان موتور، فردا موتور و ایلیا خودرو بر اجرای مصوبه شورای رقابت درباره قیمت‌های جدید خودروی مونتاژی تاکید کردند و به عبارتی قیمت‌های جدید را پذیرفتند. 

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان نیز در نامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی مونتاژکار بر «ضرورت رعایت همه الزامات قانونی در عرضه خودرو» تاکید کرد و ضوابط قیمت‌گذاری و فروش خودروهای مونتاژی را به شرکت‌های خصوصی اعلام کرد و بر این اساس عدم اجرای مصوبه شورای رقابت توسط خودروسازان مصداق گران‌فروشی اعلام شد. 

بنابراین پیرو تاکید و پافشاری شورای رقابت و وزارت صمت بر اجرای مصوبه قیمت خودروهای مونتاژی کاهش قیمت خودروهای مونتاژی در بازار ادامه یافت، به طوری که رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو از کاهش شدید قیمت این خودروها خبرداد. 

سعید مؤتمنی در مورد کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی به خبرنگار فارس، گفت: طی هفته‌های گذشته در مجموع قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی کاهشی بوده البته در مواردی نیز ثبات قیمت وجود داشته اما اغلب خودروهای تولید داخل و مونتاژی کاهش قیمت داشته است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: در چند روز گذشته قیمت تیگو ۸ کاهش قابل توجهی داشته است، به طوری که مدل ۱۴۰۱ این خودرو از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است و مدل ۱۴۰۲ این خودرو نیز اکنون در بازار حدود سه میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان است. 

وی اظهار داشت: خودرو جک اس ۵ نیز که تا چند روز پیش در بازار به قیمت یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان عرضه می شد، اکنون به حدود یک میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان رسیده است. 

مؤتمنی بیان داشت: قیمت خودرو دیگنیتی پرایم نیز از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به حدود ۲ میلیارد و ۷۰ میلیون تومان کاهش یافته است. 

وی در ادامه به کاهش ۴۰۰ میلیون تومانی خودرو فیدلیتی اشاره کرد و گفت: فیدلیتی ۷ نفره که تا چند روز گذشته به قیمت ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در بازار عرضه می شد اکنون به یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان رسیده و فیدلیتی  ۵ نفره نیز از ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان کاهش یافته است. 

این کارشناس بازار خودرو در ادامه به کاهش قیمت خودروهای داخلی اشاره کرد و گفت: قیمت دنا اتومات طی روزهای گذشته از ۹۵۰ به ۹۱۰ میلیون تومان و شاهین از ۶۴۰  به ۶۱۰ میلیون تومان و تارا  نیز از ۹۲۰ میلیون تومان به ۹۰۵ میلیون تومان کاهش یافت است. 

وی اظهار داشت: قیمت تارا دنده ای نیز از ۷۳۰ میلیون تومان به ۷۱۵ میلیون تومان کاهش یافته است. 

براین اساس با مصوبه شورای رقابت و تاکید وزارت صمت بر لزوم اجرای این مصوبه قیمت خودروها کاهشی شده است. 

شورای رقابت در ۲۰ فروردین امسال قیمت خودروهای تولید داخل را نیز مصوب و ابلاغ کرد که براساس این مصوبه قیمت خوروهای تولید داخل حدود ۲۹ درصد افزایش یافت. 

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.