افزایش تورم کند می شود

0

آخرین گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی ایران نشانگر کندی در افزایش تورم است.

میانگین نرخ تورم برای ۱۲ ماه منتهی به ۲۲ ژوئیه ، که نشانگر پایان ماه TIR ایران است ، ۱۰.۳ ٪ بود. این رقم در دو ماه قبل به ترتیب ۱۰.۲ ٪ و ۸/۹ ٪ بود.

این افزایش به قلمرو دو رقمی باعث نگرانی ناشی از سیاست های دولت رئیس جمهور حسن روحانی برای تثبیت اقتصاد و هموار کردن راه برای ورود سرمایه گذاری خارجی می شود.

با این حال ، آخرین گزارش CBI نشان می دهد که افزایش ماهانه کالاها و خدمات شاخص قیمت مصرف کننده برای مناطق شهری که بیش از ۰.۱ ٪ در TIR منعقد شده است-یک روزنامه اقتصادی دو ساله ، Donya-Eqtesad Daily Daily ، گزارش داد. < /p>

انقباض در CPI ، از ۲۶۷.۳ در ماه ایران تا ۲۱ ژوئن (خورداد) تا ۲۶۶.۹ در TIR ، در حالی بود که تورم نقطه به نقطه پس از پنج ماه در قلمرو تک رقمی پایان یافت و در TIR به ۹.۹ ٪ کاهش یافت.

تورم سال به سال برای اولین بار در ماه های دوم زمستان برای اولین بار از ۱۰ ٪ امتیاز بالا رفت. در حال حاضر رشد CPI نقطه به نقطه نشان می دهد که در صورت ادامه کندی ، تورم متوسط ​​به زیر ۱۰ ٪ کاهش می یابد.

تورم برای اولین بار پس از حدود یک چهارم قرن در ژوئن ۲۰۱۶ زیر ۱۰ ٪ پیش رفت. پس از آن روند نزولی را دنبال کرد تا اینکه در اواسط پاییز ۸.۶ ٪ پایین بیاید.

به گفته Donya-E-Eqtesad ، تورم در حال سقوط به چند عامل نسبت داده می شود. قیمت ها پس از نوسانات پیش از سال جدید (که در مارس امسال کاهش یافته است) و همچنین قبل از انتخابات ریاست جمهوری (در ماه مه امسال) نسبتاً پایدار می شوند.

دولت همچنین در چند هفته گذشته به شدت کنترل قیمت ها را کنترل کرده است ، اگرچه این مداخله ثابت شده است که فقط یک اثر موقتی دارد.

نرخ ارز پایدار معمولاً با نرخ تورم در ارتباط است. استهلاک ریال در دسامبر سال گذشته تأثیر مستقیمی بر نرخ تورم داشت. اکنون نرخ فارکس تثبیت شده منجر به کند شدن مسیر رو به بالا تورم شده است.

افزایش تورم در ابتدای تابستان به دو دلیل نسبت داده شد ، یعنی بخش مسکن که هر سال از طریق اوج فروش/اجاره می رود و افزایش تقاضای غذا در ماه روزه ماه رمضان (۲۶ مه-۲۴ ژوئن امسال) افزایش می یابد. . به دنبال این شوک ها ، پیش بینی می شد که قیمت ها تا پایان تابستان پایدار بمانند.

اما مهمتر از همه ، نرخ تورم تحت تأثیر سیاست های کلان اقتصادی است. رویکرد گسترش وزارت اقتصاد به بخش عمده ای از اقتصاد کمک کرد تا سال گذشته از رکود اقتصادی خارج شود. انتظار می رود این سیاست امسال به طور گسترده ای ادامه یابد.

تورم پس از آنکه دولت سیاست های اقتصادی خود را برای تحریک تقاضای داخلی در تلاش برای محکوم کردن کاهش صنایع ، صعود نشان داد.

اگرچه وزارت اقتصاد پیش بینی افزایش تورم به بیش از ۱۰ ٪ در خورداد ، این گفت که این رقم تحت کنترل خواهد بود.

حسین میرشجاعیان، معاون وزیر اقتصاد اواخر اردیبهشت گفت: پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم کل در سال جاری منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷ زیر ۱۰ درصد باقی بماند.

دولت در حال برنامه‌ریزی برای تقویت تولید و ایجاد اشتغال در سال جاری است، اما به هیچ وجه نمی‌خواهد باعث تورم بی‌سابقه شود. تخمین ما این است که مهار تورم محکم خواهد بود.

مشاور برتر اقتصادی روحانی ، مسعود نیلی ، پیش از این گفته بود که تورم دو رقمی رشد اقتصادی ایران را به خطر می اندازد ، که برای آخرین سال مالی (مارس ۲۰۱۶-۱۷) در ۱۲.۵ ٪ قوی ایستاده است.

وزارت اقتصاد اعلام کرد که افزایش تورم یک اتفاق کوتاه مدت است.


منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.