افزایش تولید فولاد ۹.۶%؛ رشد اکتبر در میان ۳ برتر

0

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد، طی ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۴.۸ میلیون تن فولاد خام در ایران تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس داده‌های WSA، تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر به ۱.۶۴ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد. نرخ رشد اکتبر در میان تمامی کشورهای تولیدکننده فولاد پس از بلژیک و تایلند به ترتیب با ۳۹.۱% و ۲۵% رشد، سومین بالاترین نرخ بود.

تولید اکتبر نیز نسبت به سپتامبر ۳ درصد افزایش داشته است.

در همین حال، ۶۵ کشور فولادسازی روند نزولی تولید خود را حفظ کردند، هرچند با نرخ قابل توجهی کاهش یافت، زیرا تقاضا در بازارهای جهانی به بهبود ادامه می دهد. تولید فولاد چین همچنان در حال رشد است.

تولید جهانی ژانویه تا اکتبر به ۱.۳۳ میلیارد تن رسید که نسبت به سال قبل ۰.۱ درصد کاهش داشت. با این حال، اکتبر شاهد افزایش ۳.۳ درصدی تولید جهانی در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۵ با تولید کل ۱۳۶.۵ میلیون تنی بود. تولید جهانی نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای رشد پایدار نشان می‌دهد، زیرا تولید اکتبر نیز ۲.۵ درصد نسبت به سپتامبر افزایش یافت.

این رشد عمدتاً به دلیل تقویت تولید در آسیا، به ویژه چین و هند بود.

چین، بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان، در ماه گذشته تولید خود را با ۴ درصد افزایش به ۶۸.۵ میلیون تن رساند که کمی بیش از نیمی از تولید فولاد جهان را تشکیل می دهد. علاوه بر این، میانگین نرخ بهره برداری از ظرفیت ۶۵ کشور با ۱.۴ درصد افزایش به ۶۹.۶ درصد رسید.

رتبه تولید فولاد در سرتاسر جهان بدون تغییر باقی ماند زیرا چین با ۶۷۲.۹ میلیون تن در رتبه اول باقی ماند، پس از آن ژاپن با ۸۷.۴ میلیون تن، هند با ۷۹.۵ میلیون تن، ایالات متحده با ۶۵.۶ میلیون تن، روسیه با ۵۸.۵ میلیون تن، کره جنوبی با ۵۷ میلیون تن، آلمان با ۳۵ میلیون تن، ترکیه با ۲۷.۴ میلیون تن، برزیل با ۲۵.۶ میلیون تن، اوکراین با ۲۰.۱ میلیون تن، ایتالیا با ۱۹.۴ میلیون تن و تایوان با ۱۸.۱ میلیون تن.

ایران جایگاه خود را به عنوان چهاردهمین فولادساز بزرگ جهان حفظ کرد، زیرا تولید ژانویه تا اکتبر آن را بین مکزیک (سیزدهم) با ۱۵.۶ میلیون تن و فرانسه با ۱۰.۵ میلیون تن تولید فولاد خام قرار داد.

همچنین در هفت ماهه سال جاری (۳۰ اسفند تا ۳۰ مهرماه) ۱۰ میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات فولادی از قبیل تیرآهن، میلگرد، کلاف سرد، گرم و روکش تولید شده که نشان دهنده کاهش ۴ درصدی حجم تولید است. در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته.

شرکت های دولتی و نیمه خصوصی ۶.۵۳ میلیون تن از رقم کل و بخش خصوصی ۳.۷۵ میلیون تن را به خود اختصاص داده اند.

ایران در هفت ماهه منتهی به ۲۱ اکتبر ۱.۹ میلیون تن فولاد خام و ۱.۲۹ میلیون تن محصولات فولادی صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۰۳ و ۵ درصد رشد داشته است.

تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۵ به ۱۶.۱ میلیون تن رسید. این کشور در نظر دارد طبق برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۰۰۵-۲۰۰۵) که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام را پیش بینی می کند، تبدیل به ششمین تولید کننده بزرگ فولاد در جهان شود. مهلت کارخانه‌های فولاد ایران تاکنون ۳۱ میلیون تن از ظرفیت تولید سالانه فولاد را محقق کرده‌اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.