افزایش سطح تبادلات تجاری ایران با افریقا افزایش می یابد

0

به گزارش ایران اکونومیست ، اولویا روامبا، وزیر امور خارجه بورکینافاسو که به دعوت همتای ایرانی خود به کشور سفر کرده با سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور دیدار کرد.

این دیدار با هدف توسعه همکاری‌های چند جانبه بین دو کشور در زمینه‌های فنی و صنعتی، خدمات فنی و مهندسی، انرژی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، پروژه‌های زیر ساختی، صنایع تبدیلی، محصولات شیمیایی، آهن و فولاد و حمایت‌های اجتماعی انجام شد.

سید صولت مرتضوی در دیدار با وزیر امور خارجه بورکینافاسو گفت: ظرفیت‌های صادراتی گسترده‌ای در سطح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد که با برنامه‌ریزی می‌توانیم میزان صادرات به بورکینافاسو را افزایش دهیم.

مرتضوی تأکید کرد: با توجه به تشکیل کمیسیون‌های کارشناسی، آمادگی لازم برای برگزاری کمیسیون نهایی همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این وزارتخانه در حوزه‌های تأمین اجتماعی، حمایت‌های بیمه‌ای، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، سالمندان، کودکان کار، سلامت و … تجربیات فراوانی دارد که زمینه تبادل این تجربیات فراهم است.

وی با اشاره به سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به چند کشور آفریقایی گفت: سطح تبادلات تجاری ایران با قاره آفریقا رو به افزایش است و در این میان نگاه ویژه‌ای به بورکینافاسو وجود دارد.

فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی

اولویا روامبا، وزیر امور خارجه بورکینافاسو نیز در این دیدار، گفت: فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به تسهیل و تسریع تبادل ظرفیت‌های متقابل کمک می‌کند.

وی افزود: تجربیات ارزنده ایران خصوصاً در حوزه‌های مهارت آموزی، کودکان و سالمندان می‌تواند به کشور ما کمک کند.

وزیر امور خارجه بورکینافاسو تاکید کرد: در حوزه‌های صنایع دفاعی، حمل و نقل، ساختمان، فولاد، گردشگری، کشاورزی و پتروشیمی می‌توان بسترهای افزایش سطح تبادلات دو کشور را فراهم کرد.

مقرر شد با تنظیم و تدوین نهایی تفاهم نامه‌های فی‌مابین، کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در سال جاری برگزار شود.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.