افزایش محتوای داخلی یا ترک

0

یک معاون وزیر گفت، اگر خودروسازان چینی نتوانند سهم محتوای داخلی را در برنامه‌های تولید خود برای ایران افزایش دهند، باید ایران را ترک کنند.

به گزارش پرس تی وی، محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنایع گفت: با توجه به استانداردهای اخیر، چینی ها باید برای افزایش سهم قطعات داخلی در پروژه های تولید خودرو در ایران، سرعت فعالیت خود را افزایش دهند. >

در غیر این صورت در سال آینده [ایران] [از 29 اسفند] از بازار خودرو ایران حذف خواهند شد.»

رسانه‌های ایرانی در ژوئیه گذشته گزارش دادند که افزایش علاقه خودروسازان اروپایی برای دستیابی به جایگاهی در بازار خودروی ایران، برندهای چینی را مجبور به ترک این بازار کرده است، اگرچه انتظار می‌رود که آنها مبارزه خوبی را انجام دهند.

گزارش‌ها به نقل از مقامات شرکت خودروسازی چری چین می‌گویند که سهم این شرکت از بازار ایران در سال گذشته کاهش یافته است.

آنها گفتند قبلاً از چری به دلیل قیمت نسبتاً پایین‌تر به گرمی در ایران استقبال شده بود، اما با برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی ضد ایران، اشتیاق ایرانیان نسبت به محصولات این شرکت کاهش یافت.

با این وجود، گمانه زنی ها درباره خروج احتمالی خودروسازان چینی به طور مرتب توسط رسانه های ایرانی مورد بحث قرار گرفته است، اما با چشم انداز ورود خودروسازان بین المللی به بازار داخلی در دوران پسا تحریم، این گمانه زنی ها افزایش یافته است.

شهرام آزادی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در تهران گفت: «برخی از تولیدکنندگان خودروی چینی که محصولاتشان از کیفیت پایینی برخوردار است، در نهایت باید با بازار ایران خداحافظی کنند.

وی افزود: «اگر [شرکت‌های] خودروسازی اروپایی موفق به ارائه محصولات ارزان‌تر و با کیفیت‌تر شوند، این پیچ برای تولیدکنندگان چینی سفت خواهد شد.»

در حال حاضر چندین برند مطرح اروپایی مذاکرات جدی برای فعالیت در بازار خودرو ایران را آغاز کرده اند. آنها شامل رنو و پژو از فرانسه و همچنین مرسدس بنز و فولکس واگن از آلمان هستند.

چینی‌ها پس از خروج اروپایی‌ها از ایران در پی تشدید تحریم‌ها در سال 2011، تهاجمات خود را انجام دادند. آنها با تامین کامیون‌ها و وسایل نقلیه مسافربری شروع کردند.

چری اولین خودروساز چینی بود که پا به ایران گذاشت. در حال حاضر هشت خودروساز چینی در حال عرضه یا مونتاژ 27 مدل در بازار ایران هستند.

شرکت‌های خودروسازی چینی حداقل در یک مورد پاسخ داده‌اند و اعلام کرده‌اند که محصولاتشان ایراد ندارد و این وظیفه راننده ایرانی است که از خودروهایشان بهتر مراقبت کند. اخیراً یک مدیر عامل چینی گفته است که رانندگان ایرانی به دلیل رانندگی ضعیف خودروهای خود را می‌شکنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.