افزایش مسیر تولید گیاهان دارویی ایران ، صادرات

0

گیاهان دارویی و معطر که هم در داخل و هم در بازارهای خارج از کشور یافت می شوند، نقش بسزایی در تامین نیاز بازارهای طب سنتی دارند.

جای تعجب نیست که تولید و صادرات گیاهان دارویی روند رو به رشد در ایران را نشان می دهد.

علی مرادی بهجو، کارشناس تولید و فرآوری گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با فایننشال تریبون، گفت: ایران زیستگاه ۲۳۰۰ گونه گیاه دارویی و معطر است و از نظر تنوع در جهان جایگاه خوبی دارد.

وی گفت: اما عدم استانداردهای بین المللی در تولید و فرآوری و عدم وجود برندهای ملی در بازارهای جهانی با وجود ارقام چشمگیر، مانع از صنعت گیاهان دارویی ایران شده است.

متأسفانه برداشت گیاهان دارویی در ایران بر اساس اصول علمی و فنی انجام نمی‌شود و عمدتاً به‌طور سنتی برداشت می‌شود.

تولید و صادرات

به گفته بهجو، حدود ۱۸۰ هزار هکتار زمین زیر کشت گیاهان دارویی در ایران است و ظرفیت تولید سالانه گیاهان دارویی نزدیک به ۲۰۰ هزار تن است.

وی خاطرنشان کرد: تولید در سالهای اخیر روند صعودی داشته و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ایران (۲۰ مارس ۲۰۱۸) افزایش ۱۰-۱۵ ٪ را مشاهده کند.

استان های خوراسان رازوی ، فارس ، اصفهان ، کرمان و هامدان پرورش دهنده اصلی گیاهان دارویی در ایران هستند.

بازار گیاهان دارویی ایران حدود ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد ، در حالی که بازار جهانی سالانه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

هند، چین، مکزیک، مصر، مراکش و شیلی بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان چنین گیاهانی هستند.

گیاهانی مانند دارچین، زنجبیل و جینسینگ که در ایران تولید نمی شوند، وارداتی هستند.

در حال حاضر ، ۳۰ شرکت در حال تولید داروهای گیاهی طبیعی در ایران هستند و تمام داروهای گیاهی مطابق با استانداردهای با کیفیت مشابه داروهای دارویی به طور برابر تولید می شوند.

ایران در آخرین دوره مالی ایران (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۷) حدود ۴۴۰ میلیون دلار گیاهان دارویی صادر کرده است. امارات، عراق، قطر، هنگ کنگ، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه مشتریان اصلی بودند.

زعفران به عنوان یک گیاه دارویی مهم در ایران مورد توجه قرار گرفته است. بیش از ۲۴۶ میلیون دلار از صادرات سال گذشته مربوط به زعفران بود ، زیرا ۱۷۲ تن ادویه گرانبها در این دوره به ۴۷ کشور از جمله ایالات متحده صادر شد. این رقم نسبت به سال قبل بیش از ۳۲.۳ درصد افزایش وزن را نشان می دهد.

تولید سال گذشته بیش از ۳۵۰ تن بود که نشان دهنده افزایش ۲۵ درصدی سال به سال است. ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است و بیش از ۹۳ درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص داده است.

بهجو سرانه مصرف گیاهان دارویی در ایران را حدود ۲۵۰ گرم در سال عنوان کرده است.

نرخ مصرف به ویژه در ایالات متحده، آلمان، سوئیس و کانادا بالا است.

وزارت کشاورزی قصد دارد در طی برنامه ششمین توسعه پنج ساله (۲۰۱۷-۲۲) حدود ۷۹،۰۰۰ مستقیم و نزدیک به ۳۲۰،۰۰۰ شغل غیرمستقیم در این زمینه ایجاد کند.

توسعه گیاهان دارویی

طبق لایحه بودجه سال مالی بعدی (مارس ۲۰۱۸-۱۹) ، دولت باید ۸۴۰ میلیارد ریال (۲۰.۰۷ میلیون دلار) برای توسعه صنعت گیاهان دارویی اختصاص دهد ، مشاور وزیر کشاورزی ایران ، Peyman Yousefi-Azar به ایرنا گفت. .

به گفته یوسفی آذر، آلمان ۳۵ میلیارد یورو گردش مالی در گیاهان دارویی دارد که برابر با درآمد نفتی ایران است.

وی گفت: “پیش بینی شده است که صادرات گیاهان دارویی تا مارس ۲۰۲۵-۲۶ به ۳.۵ میلیارد دلار برسد.”

گیاهان دارویی هنوز اساس سیستم های بهداشتی سنتی یا بومی را تشکیل می دهند و توسط سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است که هنوز هم توسط اکثریت جمعیت در اکثر کشورهای در حال توسعه مورد استفاده قرار می گیرد.

که بین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۲۳ برای ارتقاء داروهای سنتی برای حمایت از کشورهای عضو در تدوین سیاست های پیشگیرانه و اجرای برنامه هایی برای تقویت نقش طب سنتی در بخش بهداشت ، استراتژی اتخاذ کرده است.

داروهای سنتی مدتهاست که توسط مردم به ویژه در ایران روستایی مورد استفاده قرار می گیرد ، و بیشتر خانوارها حتی در مناطق شهری گلبرگهای گیاهی ، اسانس ، پودرها و عصاره ها را ذخیره می کنند تا برای انواع مختلف بیماری ها تسکین دهند.

قدمت طب سنتی ایران به بیش از ۳۰۰۰ سال می رسد. «کتاب شفا» و «قانون طب» ابن سینا از معتبرترین منابع در این زمینه هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.