افزایش ۸ برابری مشارکت مردم در بخش تعاون

0

به گزارش ایران اکونومیست مهدی مسکنی اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در حوزه مردمی‌سازی باید انجام می‌شد، ارتقای باور تعاون بود زیرا این مدل می‌تواند مقوله مشارکت را برای کشور رقم بزند و مردم را پای کار بیاورد. خوشبختانه طی ۶ ماه گذشته میزان مشارکتهای مردمی هشت برابر افزایش یافته و در این مدت زمانی به ۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: در شهریور ۱۴۰۰ بخش تعاون تقریبا ۳.۳ درصد مشارکت مردم را جلب کرد. در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ که دولت جدید مستقر شده این عدد به ۲.۷ همت کاهش یافت و دلیلش این بود که دولت جدید روی کار آمده و مدیران و ساز و کارها تغییر کرده بود. اما در شهریور ماه ۱۴۰۱ عدد به ۴.۱ همت افزایش یافت و در بهمن ماه سال گذشته و به فاصله شش ماه این عدد به ۵.۲ همت رسید و مشارکت مردم افزایش یافت. در حال حاضر با اراده‌ای که در بخش تعاون شکل گرفت و با کمک تعاونگران و بازیگران وزارت تعاون از اتاق‌ها و اتحادیه‌ها تعاونی و بانک توسعه تعاون و وزارت تعاون این عدد به رقم ۴۴ همت رسیده و ۸ برابر ارتقای سطح مشارکتهای مردمی را در کشور شاهد بودیم.

معاون امور تعاون وزیر کار در توضیح دلیل افزایش مشارکت در یک گفت وگوی تلویزیونی گفت: با تقویت زیرساختهای بخش تعاون به این مشارکت رسیدیم. مثلا بانک توسعه تعاون از سال ۱۳۸۹ هیچ افزایش سرمایه‌ای نداشت ولی در کمتر از دو سال افزایش ۱۴۰ درصدی سرمایه بانک را شاهد بودیم و با تسهیلاتی که به تعاونی‌ها پرداخت شد زمینه تقویت بخش تعاون به وجود آمد. در دو سال گذشته به اندازه ۱۰ سال قبل از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها داشتیم.

به گفته مسکنی، طی دو سال گذشته بانک توسعه تعاون ۷۰ همت تسهیلات پرداخت کرده و ۳۰ همت نیز توسط ۲۴ بانک به بخش تعاون تسهیلات اختصاص یافته که برای اولین بار در کشور صورت گرفته است.

وی با اشاره به پیش‌بینی اختصاص دو خط اعتباری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی و ۳۰۰۰ میلیارد تومانی برای بخش تعاون اظهار کرد: برای اولین بار توانستیم دو خط اعتباری بگیریم که خط اعتباری ۳۰۰۰ میلیارد تومانی اجرایی شد و توانستیم طرح‌های تعاونی را توسعه بدهیم.

معاون وزیر تعاون ادامه داد: در حوزه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون معادل ۳۰ درصد کل سنوات گذشته صدور ضمانت‌نامه داشتیم هرچند که نتوانستیم سرمایه صندوق را افزایش بدهیم ولی امیدواریم که در سال ۱۴۰۲ خروجی کار این باشد.

مسکنی درعین حال از وجود ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر سهم قابل توجهی از تعاونی ها را زنان تشکیل می دهند که به لحاظ ثبتی ۶۰۰۰ تعاونی زنان و از نظر تعدادی ۱۰ هزار تعاونی در کشور وجو دارد. خوشبختانه در دولت سیزدهم توانستیم ۷ درصد آمار ثبت تعاونی‌های زنان را افزایش بدهیم و معتقدیم که مدل تعاونی های زنان یکی از موفق ترین مدل هاست.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.