افزایش ۱۸.۴ درصدی سبد وام بانک ها

0

بانک‌های ایرانی در چهار ماهه نخست سال جاری (شروع از ۳۰ اسفند) به بخش‌های مختلف اقتصادی به ارزش ۱.۵۳۳ چهار میلیارد ریال (۴۰.۲ میلیارد دلار) وام تخصیص داده‌اند که نشان‌دهنده رشد ۱۸.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

بر اساس آخرین اطلاعاتی که بانک مرکزی ایران در سایت رسمی خود منتشر کرده است، بار دیگر سهم شیر از وام ها به تامین سرمایه در گردش مورد نیاز بخش های مختلف رفته است. این رقم به ۹۵۵.۸ تریلیون ریال (۲۵.۰۷ میلیارد دلار) رسیده است که ۶۴.۹ درصد از کل اعتبارات را به خود اختصاص می دهد که همچنین ۱۳.۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

همچنین ۳۹.۹ درصد از وام های سرمایه در گردش معادل ۳۹۷.۷۸۵ تریلیون ریال (۱۰.۴ میلیارد دلار) برای تقویت صنایع و معادن اختصاص یافت. جدا از سرمایه در گردش، این بخش همچنین توانست ۶۰.۹ تریلیون ریال (۱.۶ میلیارد دلار) جذب کند.

بانک‌های ایرانی با وجود نسبت بدهی‌های معوق بالا و موقعیت‌های سرمایه ضعیف، از سوی مقامات برای هدایت بیشتر وجوه خود به سمت واحدهای تولیدی و صنعتی تحت فشار بوده‌اند.  

بخش خدمات بیشترین سهم از کل تخصیص وام را دریافت کرد. شرکت های فعال در این بخش بیش از ۶۲۶.۸۵ تریلیون ریال (۱۶.۴ میلیارد دلار) دریافت کردند که ۴۰.۹ درصد از کل اعتبارات را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که بخش مسکن در محاصره کمترین میزان را در بین تمام بخش‌های اقتصادی به ثبت رساند. ارزش این بخش به ۱۱۳.۶۰۰ تریلیون ریال (۲.۹۸ میلیارد دلار) رسیده است که نشان می دهد علیرغم نقش کلیدی آن در اقتصاد، این بخش کوتاهی کرده است.  

همانطور که توسط CBI استناد شده است، بخش کشاورزی نسبت به بخش مسکن وام بیشتری دریافت کرده است. این رقم به ۱۱۵.۲۸۳ تریلیون ریال (۳.۰۲ میلیارد دلار) رسید که با توجه به سهم این بخش در کیک اقتصادی کشور نیز پایین است.

 شماره وام

با توجه به تعداد وام های اعطایی شده در این دوره، بانک ها در مجموع ۱۵۳۳۱۳۵ وام به بخش های مختلف اعطا کردند که بخش خدمات بار دیگر بیشترین تعداد وام با ۱۱۸۴۷۴۲ وام را به خود اختصاص داد که معادل ۷۷.۳ درصد از کل رقم است.

>

با وجود حجم کم وام، بخش های کشاورزی و مسکن از نظر تعداد وام در رتبه های بعدی قرار دارند. وام دهندگان به ترتیب ۳۹۳۰۶۱ و ۲۵۱۸۴۲ وام به این دو بخش دادند.

بررسی تعداد وام های تخصیص یافته به بخش های مختلف نشان می دهد که میانگین ارزش هر وام به بخش صنعت و معدن به میزان قابل توجهی بیشتر از سایر بخش ها بوده است. وام دهندگان به طور متوسط ​​۶.۵ میلیارد ریال (۱۷۰۴۷۰ دلار) به هر یک از ۷۰۴۱۷ متقاضی در بخش فوق پرداخت کردند.

رتبه دوم میانگین ارزش وام به ازای هر فرد به بخش تجارت به ارزش ۸۸۵.۱ میلیون ریال (۲۳۲۱۳ دلار) برای هر یک از ۲۱۴۸۱۵ وام تعلق گرفت.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه از مدیران ارشد بانک‌ها خواست در سال جاری (منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۷) مانند سال گذشته، تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​را در اولویت قرار دهند.

طی سال مالی قبل منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۷، در مجموع ۲۴۲۳۲ بنگاه تولیدی بیش از ۱۷۰ تریلیون ریال (۴.۵ میلیارد دلار) وام از وام دهندگان به عنوان بخشی از تلاش های سیستم بانکی برای احیای بخش کساد تولید دریافت کردند.

اعتبارات بانکی برای حمایت از صنایع جریان دارد، اما تجار و صاحب نظران برجسته خواستار توجه بیشتر به اصلاحات اساسی مانند بهبود فضای کسب و کار و بازنگری سیستم مالیاتی برای رسیدگی به تولید شده‌اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.