افزایش ۴۶۳۲ واحدی شاخص بورس تهران

0

به گزارش ایران اکونومیست، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم روند رو به رشد، اما کم جانی را طی کرد، شاخص کل در پایان معاملات با ۰.۲۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم ۲ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۲۴۹ واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با افزایش ۳ هزار و ۲۲۳ واحد به رقم ۷۱۸ هزار و ۶۶۰ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۴۶۸ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۸.۳ میلیارد سهام در قالب ۳۳۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۵۴۹۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند اما میزان رشد آنها زیر یک درصد بوده است. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۰.۲۲ درصد رشد کرده‌اند. این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۴۵ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۰.۲۲ درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس ۰.۲۴درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۲ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای شستا، ایران‌خودرو، هلدینگ معدنی خاورمیانه، سایپا، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد مبارکه و بانک پاسارگاد به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل با افزایش ۲۵ واحد به رقم ۲۶ هزار و ۴۵۳ واحد رسید. ارزش بازار اول و و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۵۲ هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار پایه فرابورس هم ۴۵۱ هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۳.۲ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۸۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۶۳۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس امروز ۰.۱ درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۴۸ درصد افزایش یافتند.شاخص بازار اول فرابورس ۰.۶ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس ۰.۱۱ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای ایران‌خودرو دیزل، بیمه پاسارگاد، صنعتی مینو، سیمان ساوه و توزیع داروپخش بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مالی سپهرصادرات و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، برای رسیدن به توسعه نیاز به سرمایه‌گذاری و برای سرمایه‌گذاری نیاز به افزایش پس‌انداز ملی است یکی از روش‌های تقویت پس‌اندازهای ملی جمع‌آوری سرمایه‌های خرد از طریق ابزارهای بازار سرمایه است که در این زمینه باید دولت برنامه‌های مناسب برای تشویق مردم به ماندن در بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت داشته باشد و در عین حال نکته مهم مهار تورم و حفظ ارزش پول ملی است که مهمترین انگیزه برای پس‌انداز مردم است، چون در شرایط تورم انگیزه برای پس‌انداز کردن از بین می‌رود و تا پس‌انداز نباشد، سرمایه‌گذاری صورت نمی‌گیرد.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.