اقدامات متقابل اتحادیه اروپا در برابر تحریم های آمریکا زیر سوال رفته است

0

با اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران که انتظار می‌رود در پاییز اجرایی شود، طرح‌های اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت‌هایی که هنوز با تهران تجارت می‌کنند در برابر مجازات‌های واشنگتن نشان می‌دهد که مشکل است.

در مقاله‌ای که توسط میدل ایست مانیتور منتشر شده، آمده است: آخرین اقدامات در مورد طرح اتحادیه اروپا برای کاهش اقدامات تنبیهی در حال انجام است، زیرا دولت ایالات متحده در حال آماده شدن برای اعمال موج جدیدی از تحریم‌ها در ماه آینده و در نوامبر است. در زیر متن کامل آمده است:

انتظار می رود اولین دسته تجارت خودرو، طلا و سایر فلزات را هدف قرار دهد. دومین صادرات نفت ایران و مبادلات با بانک مرکزی.

گفته می شود سلاح اصلی ابداع شده توسط اتحادیه اروپا نسخه به روز شده ای است که به عنوان “قانون مسدود کننده” شناخته می شود که در ابتدا در دهه ۱۹۹۰ برای مقابله با تحریم های ایالات متحده علیه ایران، لیبی و کوبا تنظیم شد. اتحادیه اروپا اعلام کرد که قصد دارد روند رسمی فعال کردن این قانون را برای تضمین بقای توافق هسته‌ای آغاز کند.

قانون مسدودسازی شرکت های اروپایی را از تبعیت از اقدامات ایالات متحده منع می کند و به آنها اجازه می دهد تا خسارات ناشی از تحریم ها را بازیابی کنند. اگر این قانون اجرا شود، تبعیت از تحریم های آمریکا را غیرقانونی می کند. علاوه بر این، این امکان را فراهم می کند که احکام دادگاه های ایالات متحده در مورد شرکت های اروپایی باطل شود.

به گفته فایننشال تایمز، وکلا و دیپلمات‌ها اکنون در مورد این طرح تردید دارند که به گفته آنها به درستی مورد آزمایش قرار نگرفته است.

یک موضوع کلیدی این واقعیت است که کشورهای اروپایی تمایلی به وارد شدن به جنگ تجاری با آمریکایی‌ها ندارند، که ممکن است پس از اجرایی شدن تحریم‌ها، این موضع تا حد نهایی آزمایش شود. کارشناسان می‌گویند که شرکت‌ها چه تصمیمی می‌گیرند به نیروهای اقتصادی بستگی دارد و نه اینکه به کدام سمت سیاسی تعلق دارند.

اقدامات متقابل اتخاذ شده توسط اتحادیه اروپا ممکن است تأثیر محدودی در محافظت و متقاعد کردن شرکت‌های چندملیتی برای ادامه تجارت با ایران داشته باشد و تهدید به جریمه و پیگرد کیفری در ایالات متحده بر سر آنها باشد.

FT اشاره کرد که بزرگترین شرکت های تجاری در ایالات متحده فعالیت دارند که برای تجارت آنها بسیار مهمتر از معاملات آنها با ایران است. این نه تنها آنها را بسیار محتاط می کند، بلکه به این معنی است که آنها پایبندی به تحریم های ایالات متحده را بر هر چیزی که اتحادیه اروپا ممکن است ارائه دهد، در اولویت قرار می دهند.

یکی از مدیران بازرگانی که FT به آن اشاره کرده است، گفت: «پیش از این، زمانی که شرکت‌های بزرگ غیرآمریکایی مجبور بودند بین پیروی از قانون مسدودکننده اتحادیه اروپا یا پیروی از تحریم‌های ایالات متحده یکی را انتخاب کنند، تقریباً هر بار تحریم‌های آمریکا را انتخاب می‌کردند.»

شرکت‌ها تمایل داشته‌اند که «شرارت کوچک‌تر از این دو» را انتخاب کنند.

از آنجایی که اتحادیه اروپا تمایل واقعی برای تشدید این شکاف با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور آمریکا و فرانسه وجود ندارد، به عنوان مثال، گفت که تمایلی به هدف قرار دادن شرکت های آمریکایی و یا مجبور کردن شرکت های فرانسوی به ماندن در ایران در صورت خروج از آن ندارد. به نظر می رسد زرادخانه اصلی در دست اتحادیه اروپا قبل از شروع نبرد ضعیف شده است.

سناتورهای آمریکایی به اروپا

هشدار دادند

به گزارش آسوشیتدپرس، گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه روز پنجشنبه به کشورهای اروپایی هشدار دادند که سعی نکنند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را که به زودی پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از یک توافق هسته‌ای تاریخی دوباره اعمال خواهد شد، نادیده بگیرند.

این ۱۰ سناتور که همگی با توافق ۲۰۱۵ مخالف بودند، در نامه‌ای به سفرای بریتانیا، فرانسه و آلمان گفتند که از هرگونه تلاش برای دور زدن یا تضعیف تحریم‌ها «به‌ویژه نگران» خواهند بود. آنها گفتند که تلاش برای انجام این کار می تواند با اقدام کنگره پاسخ داده شود.

اولین مجموعه از تحریم‌های ایالات متحده که توسط دولت اوباما تحت شرایط توافق هسته‌ای برداشته شده بود، قرار است در ۶ اوت بازگردانده شود. مجموعه دوم در ۴ نوامبر مجددا اعمال خواهد شد.

سناتورها از جمله تد کروز از تگزاس منتقدان توافق با ایران، مارکو روبیو از فلوریدا و تام کاتن از آرکانزاس، خاطرنشان کردند که تحریم‌ها مربوط به قوانین ایالات متحده است و تنها به این دلیل کاهش یافته است که دولت قبلی این توافق را تایید کرده بود که ترامپ از آن خارج شد. در ماه می.

سناتورها نوشتند: «ما نامه می‌نویسیم تا از شما بخواهیم از تمام تحریم‌های آمریکا تبعیت کنید، اما همچنین تأکید می‌کنیم که اگر بخواهید از قوانین آمریکا طفره برید یا تضعیف کنید، برای ما دردسرساز خواهد بود.» “این قوانین توسط کنگره تصویب شد، توسط پرزیدنت اوباما امضا شد و توسط رئیس جمهور ترامپ اجرا خواهد شد.”

آنها گفتند: “هر گونه تلاش برای فرار یا براندازی آنها می تواند به اقدام کنگره با هماهنگی سایر عناصر دولت ایالات متحده برای اطمینان از یکپارچگی آنها منجر شود.”

بریتانیا، فرانسه و آلمان به همراه چین، روسیه، اتحادیه اروپا و خود ایران، طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای بودند که یکی از دستاوردهای سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بود.

ترامپ علیه این توافق که او آن را بدترین توافقی است که تا به حال توسط ایالات متحده مذاکره شده است، مبارزات انتخاباتی انجام داد و با خشم سایر طرف هایی که در آن باقی مانده اند، به این تعهد عمل کرد.

برخی از مقامات اروپایی که معتقدند این توافق برای امنیت این قاره حیاتی است، پیشنهاد کرده‌اند که تلاش برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده مجدد آمریکا برای حفظ این توافق شود. این تحریم‌ها دولت‌ها یا شرکت‌های خارجی، از جمله مؤسسات مالی را که با ایران تجارت می‌کنند، جریمه می‌کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.