الزامات دوگانه اتحاد نرخ فارکس

0

معاون اسبق امور ارزی بانک مرکزی گفت: طرح یکسان سازی دو نرخی ارز علاوه بر برقراری ارتباط با بانک های بزرگ بین المللی نیازمند پیش نیازهایی است.

ارزهای خارجی عرضه شده با نرخ رسمی یکی از موانع بر سر راه یکسان سازی نرخ ها است زیرا در این چارچوب برخی کالاها مشمول ارز عرضه شده با نرخ های کمتر از بازار آزاد می شوند که در حال حاضر حدود ۶۰۰ ریال بالاتر است. سید کمال سیدعلی نیز به خبرگزاری فارس گفت.

وی با اشاره به اینکه پایان دادن به تخصیص نرخ رسمی ارز متضمن شفافیت و قیمت گذاری بهتر است، گفت: بررسی ها نشان می دهد کالاهایی که با نرخ رسمی وارد می شوند، در نهایت تفاوتی با کالاهای مشابه وارداتی با نرخ بازار آزاد ندارند، زیرا به نفع مصرف کننده یعنی کالای نهایی نیستند. مدعی.

به گفته سیدعلی، نرخ رسمی ارز موجب رفتار رانت جویانه از سوی واردکننده می شود.

وی همچنین به فروش ارز با نرخ رسمی توسط بانک ها برای سفر اشاره کرد و گفت: قبل از لغو این ارز با شرایط مشابهی مواجه بود.

روز چهارشنبه بانک مرکزی جدیدترین بخشنامه خود را صادر کرد و مقرر کرد از روز دوشنبه بانک‌ها ارز مسافرتی ۳۰۰ دلاری قبلی را با نرخ رسمی عرضه نکنند و آزادند آن را بدون سقف با نرخ‌های بازار آزاد مانند صرافی‌ها عرضه کنند.

سیدعلی که از برداشتن سقف ارز مسافرتی با نرخ های رسمی حمایت می کند، معتقد است که اگر بانک مرکزی سال ها پیش این کار را انجام می داد، مشکل مهمی پیش نمی آمد، زیرا مردم به طور قابل توجهی بیش از ۳۰۰ دلار برای سفرهای خود نیاز دارند و ارز ارائه شده در بانک ها تنها یک مورد را فراهم می کرد. مهلت کوچک برای مسافران.

در مورد شرط دوم برای یکسان سازی نرخ ها، این کارشناس خاطرنشان کرد که اگر درآمدهای ارزی حاصل از صادرات به بازارها تزریق شود، ۸۰ درصد نیاز وارداتی کشور را تشکیل می دهد.

وی افزود: در چنین شرایطی بانک مرکزی دیگر برای تامین ارز تحت فشار نخواهد بود، بلکه این امر منوط به ایجاد روش‌هایی برای تغییر مسیر درآمدهای صادراتی است.

این مقام سابق گفت که بانک مرکزی می‌تواند صادرکنندگان را ملزم کند که درآمدهای ارزی خود را به سیستم بانکی بفروشند، اما می‌تواند به آنها تخفیف‌های مالیاتی و مشوق‌های صادراتی نیز ارائه کند.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه برای صادرکنندگان نیز سودمند است که درآمدهای صادراتی خود را به صرافی های معتبر یا شعب خارجی بانک های داخلی ارائه کنند زیرا «هدف اصلی در اینجا این است که CBI بتواند روند را مشاهده کند تا بتواند حس روشنی داشته باشد. از ذخایر ارزی کشور و برنامه ریزی بر اساس آن.

سیدعلی معتقد است: بانک مرکزی حق دارد تا زمانی که همه پیش نیازها برای یکسان سازی نرخ ها وجود نداشته باشد، دست نگه دارد، زیرا با یکسان سازی نرخ ها، سیستم بانکی باید بتواند تمام نیازهای ارزی کشور را تامین کند تا تداوم یابد و ثابت بماند. .

وی در مورد اینکه آیا اجرای یکسان سازی نرخ توسط بانک مرکزی در فضایی که نرخ ارز به تدریج در حال افزایش است، عملی و معقول است، گفت که این کار موثر خواهد بود زیرا این افزایش غیرعادی نیست.

وی خاطرنشان می کند که در حال حاضر نرخ تورم سالانه حدود ۱۰ درصد است که افزایش ۸ درصدی فعلی نرخ ارز را برای جلوگیری از عدم تعادلی که به صادرات آسیب می زند ضروری می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.