العربی الجدید: اتصال ریلی شلمچه-بصره کریدور راهبردی ایران در مواجهه با تحریم‌های آمریکاست

0

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزای فارس، پایگاه خبری العربی الجدید نزدیک به قطر در گزارشی با عنوان «افتتاح پروژه اتصال ریلی شلمچه- بصره برای دستیابی ایران به مدیترانه» آورده است که محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق روز شنبه سنگ بنای پروژه اتصال ریلی ایران و عراق در گذرگاه شلمچه در استان بصره در جنوب عراق را با حضور محمد مخبر، معاون رئیس جمهور ایران بنا نهاد.

در این گزارش آمده است که تهران به پروژه شلمچه-بصره به عنوان یک کریدور راهبردی می‌نگرد که خاک ایران را از طریق عراق و سوریه به دریای مدیترانه متصل می‌کند.

العربی الجدید با اشاره به بیانیه دفتر اطلاع رسانی السودانی آورده است که این خط ریلی به منظور انتقال مسافران و زائران عتبات مقدس ایجاد می‌شود و قرار است ایران را به به استان‌های نجف و کربلای معلی متصل کند.

این پایگاه خبری نوشت: عراق با تاکید بر اهمیت پروژه راه آهن در انتقال مسافران و زائرین به عتبات عالیات از ایران و کشورهای آسیای میانه و همچنین اهمیت آن در تقویت زیرساخت‌های اقتصاد عراق و افزایش رشد آن تاکید کرده که این پروژه سال‌ها مورد بحث بوده و درسال ۲۰۲۱ عراق و ایران درباره تکمیل آن توافق کردند.

علی البیدر، پژوهشگر عراقی در گفت‌وگو با العربی الجدید نیز به نوبه خود تأکید کرد که پروژه اتصال ریلی عراق و ایران مقدمه‌ای برای پروژه های حمل و نقل بزرگ استراتژیکی است که عراق را با کشورهای همسایه تا کشورهای آسیای میانه مرتبط می‌کند.

وی در توییت خود با تاکید بر اینکه انجام این پروژه دو سال زمان می‌برد، گفت افتتاح این خط ریلی جهشی منحصر به فرد در تجارت بین ایران و عراق و کشورهای واقع در شرق جهان خواهد بود که مایلند از خطوط ریلی ایران برای دستیابی به غرب جهان و کشورهای حوزه مدیترانه استفاده کنند.

العربی الجدید همچنین به سفر آوریل گذشته یک هیات اقتصادی ایران به ریاست مهرداد بذرپاش، وزیر حمل و نقل ایران به دمشق، پایتخت سوریه اشاره کرد و گفت که در این سفر موضوع پروژه اتصال ریلی سه گانه بین ایران و عراق و سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

در این گزارش آمده است که ایران به پروژه اتصال شبکه ریلی بین شهرهای شلمچه (جنوب غربی ایران) و بصره (جنوب عراق) اهمیت زیادی می دهد، زیرا ایران را به عراق، سوریه و منطقه مدیترانه مرتبط می کند و به ایجاد یک تحول بزرگ در منطقه کمک می‌کند.

العربی الجدید تاکید کرد ایران برای کاستن از پیامدهای تحریم‌های کمرشکن آمریکا  از فرصت ارتباط با کشورهای همسایه استفاده می‌کند و در جولای ۲۰۱۹ نیز مقامات ایران به طور رسمی از اجرای پرژه اتصال بندر امام خمینی در حاشیه خلیج فارس به بندر لاذقیه روسیه از طریق خط ریلی که از خاک عراق می‌گذرد، خبر دادند.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.