امضای توافقنامه گمرکی ایران و چین برای تقویت روابط تجاری

0

تهران و پکن برای گسترش همکاری‌ها در امور گمرکی برای افزایش روابط تجاری دوجانبه تفاهم نامه امضا کردند.
این توافقنامه روز چهارشنبه بین مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاون کمیسر کل گمرک چین به امضا رسید. به گزارش خبرگزاری فارس، وانگ لینگجون طی یک تماس ویدئو کنفرانسی.
بر اساس این سند، IRICA اقداماتی را برای تسریع در بازرسی های گمرکی برای شرکت هایی که دارای گواهی و رتبه بندی گمرک چین هستند، معرفی خواهد کرد. مقامات چینی این اقدام را برای شرکت های ایرانی مجاز توسط IRICA متقابلاً انجام خواهد داد.
رئیس IRICA گفت: این توافق به حداقل رساندن رویه های گمرکی مورد نیاز برای ترخیص کالاهای صادر شده توسط بازرگانان مجاز دو کشور کمک می کند که هزینه های متحمل شده توسط بازرگانان را کاهش می دهد. و تسریع در ترخیص کالا از گمرکات.
میراشرفی خاطرنشان کرد که ایران و چین در آینده می توانند روابط گمرکی خود را به عنوان بخشی از توافقنامه گسترده تری که اوایل سال جاری توسط وزرای امور خارجه ایران و چین امضا شد و نقشه راه را مشخص می کند، گسترش دهند. برای همکاری اقتصادی بین دو کشور در ۲۵ سال آینده.
او افزود: «این شروع خوبی برای ما خواهد بود که در آینده روابط گمرکی قوی‌تر و پایدارتری با شریک تجاری برتر خود داشته باشیم.
چین بزرگترین واردکننده کالاهای ایرانی بوده و در سال‌های اخیر همچنان بزرگترین صادرکننده به این کشور بوده است.
این دو کشور علیرغم دورهای تحریم‌های آمریکا که ایران و صادرات نفت آن را از سال ۲۰۱۸ هدف قرار داده است، جریان تجارت آرام خود را حفظ کرده‌اند. به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و وانگ یی همتای چینی خود در نشستی در تهران در ۲۷ مارس، سند همکاری جامع ایران و چین را امضا کردند.
این سند همکاری برای اولین بار وانگ علاوه بر همتای ایرانی خود با حسن روحانی رئیس جمهور ایران و علی لاریجانی، مشاور رهبر انقلاب اسلامی آیت الله سید علی خامنه ای، مشاور رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سید علی خامنه ای، دیدار و گفتگو کرد.
وانگ و ظریف همچنین در این دیدار درباره موضوعات دوجانبه و بین المللی گفت وگو کردند و همکاری های بلندمدت و اجرای مشارکت راهبردی همه جانبه را بررسی کردند.
«روابط دو کشور اکنون به سطح مشارکت راهبردی رسیده است و چین به دنبال بهبود همه جانبه است. وانگ پیش از مراسم امضای تلویزیونی با اشاره به آمریکا گفت: روابط ما با ایران تحت تاثیر شرایط کنونی نخواهد بود، بلکه دائمی و استراتژیک خواهد بود. لاریجانی در دیدار با وزیر امور خارجه چین گفت: ایران مستقلاً در مورد روابط خود با سایر کشورها تصمیم می گیرد و مانند برخی کشورها نیست که با یک تماس تلفنی موضع خود را تغییر دهند.
این توافق ایران را به ارمغان می آورد. به گزارش رویترز، به ابتکار کمربند و جاده چین، یک طرح زیرساختی چند تریلیون دلاری که از شرق آسیا تا اروپا امتداد می یابد.
هدف این پروژه گسترش چشمگیر نفوذ اقتصادی و سیاسی چین است و نگرانی هایی را در این زمینه ایجاد کرده است. ایالات متحده.
چین اغلب علیه تحریم های آمریکا علیه ایران صحبت کرده و تا حدی با آنها مخالفت کرده است. ظریف آن را “دوست روزهای سخت” خواند.
این توافق شامل سرمایه گذاری چین در بخش هایی مانند انرژی و زیرساخت ها می شود.
روحانی از حمایت پکن از موضع ایران در قبال توافق هسته ای ۲۰۱۵ با قدرت های جهانی ابراز قدردانی کرد. که در آن موافقت کرد برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم های بین المللی محدود کند.
روحانی گفت: همکاری دو کشور برای اجرای توافق هسته ای و اجرای تعهدات کشورهای اروپایی بسیار مهم است. .
رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن به دنبال احیای مذاکرات با ایران در مورد توافق هسته ای است که در سال ۲۰۱۸ توسط سلف او، دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ کنار گذاشته شد. تهران خواهان برداشته شدن تحریم هایی است که ترامپ اعمال کرده است، قبل از از سرگیری هرگونه مذاکره.
وانگ گفت: «در دولت جدید، آمریکایی‌ها می‌خواهند در سیاست خود تجدیدنظر کنند و به توافق هسته‌ای بازگردند و چین از این اقدام آنها استقبال می‌کند.
او همچنین قول داد که چین واکسن‌های بیشتری برای کرونا در اختیار ایران و خاورمیانه قرار دهد. کشوری که بدترین ضربه را از این همه گیری دیده است.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این توافق را “نقشه راهی” برای همکاری های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل با تمرکز ویژه بر بخش خصوصی دو کشور دانست.

تجارت به کمترین میزان در پنج سال گذشته رسید

مبادلات تجاری ایران با شریک تجاری پیشرو خود، چین، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۳.۲ میلیارد دلار رسید که کمترین حجم سه ماهه در پنج سال گذشته است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد کاهش داشته است.
آخرین داده های منتشر شده توسط اداره کل گمرک جمهوری خلق چین نشان می دهد که صادرات ایران به چین در سه ماهه اول ۱.۴۷ میلیارد دلار بوده که نشان دهنده کاهش ۱۸.۸ درصدی نسبت به سال قبل است.
در مقابل، چین به ارزش ۱.۷۸ میلیارد دلار صادرات داشته است. کالاهای وارداتی به ایران در مدت مشابه که نشان دهنده کاهش ۱۶.۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
تجارت بین دو کشور در مارس ۲۰۲۱ به ۹۸۰ میلیون دلار رسید که به میزان قابل توجهی کمتر از ۱.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ بود.
صادرات ایران به چین در ماه مارس ۵۲۳ میلیون دلار بود. این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۶۷ میلیون دلار بوده است.
واردات این کشور از چین در مارس ۲۰۲۱ بالغ بر ۵۲۸ میلیون دلار بود که این رقم در مارس ۲۰۲۰ به ۷۳۶.۶ میلیون دلار رسید. 
تجارت ایران و چین در سه ماهه اول ۲۰۱۸ بالغ بر ۹.۹۷ میلیارد دلار بود. پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران و خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹ با ۴۳.۱۳ درصد کاهش به ۵.۶ میلیارد دلار رسید. مبادلات تجاری ایران با چین در سال ۲۰۲۰ به ۱۴.۹۱ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال قبل ۳۵.۳ درصد کاهش داشته است.
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط گمرک چین، صادرات ایران به چین در مجموع ۶.۴ میلیارد دلار بوده که نشان دهنده کاهش ۵۲.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. ۲۰۲۰ که نشان دهنده کاهش ۱۱.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. تجارت بین دو کشور در دسامبر ۲۰۲۰ به ۱.۳۹ میلیارد دلار رسید که نسبت به ۱.۷ میلیارد دلار در دسامبر ۲۰۱۹ کاهش یافت.
صادرات ایران به چین در طول ماه به ۷۳۳.۳ میلیون دلار رسید که واردات از چین به ۶۵۷.۲ میلیون دلار رسید. تجارت آن با چین در سال ۲۰۱۹ به ۲۳.۰۲ میلیارد دلار رسید تا ۳۴.۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش داشته باشد. ۱۳.۴۳ میلیارد دلار کالا به چین صادر کرد که ۳۶.۳ درصد کمتر از سال قبل است. در مقابل، چین ۹.۵۹ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرد که ۳۱.۲ درصد کاهش در سال گذشته نشان می‌دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.