انتخاب فروش خانه تهران

0

فروش مسکن در تهران در نهمین ماه مالی جاری منتهی به ۳۱ آذرماه به ۱۷۸۰۰ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش را به ثبت رساند.

آخرین ارقام – که روزها پیش توسط دفتر مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز تایید شد – توسط تحلیلگران به عنوان نشانه ای از ظهور بازار کلیدی مسکن در یک خواب طولانی تفسیر شده است.

بانک مرکزی ایران – متولی انتشار آمارهای رسمی اقتصادی – در آخرین شماره “روند بازار مسکن تهران” به بررسی عملکرد املاک طی ماه جاری پرداخت. این گزارش حاکی از آن است که قیمت ها نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۱ درصد و ۱۴.۹ درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، متوسط ​​قیمت یک آپارتمان در تهران در ماه مذکور به ۵۱ میلیون ریال (۱۲۱۸ دلار) برای هر متر مربع رسیده است.

منطقه یک، که محله‌های مجلل تهران را پوشش می‌دهد، همچنان گران‌ترین منطقه در پایتخت است، زیرا خریداران به‌طور متوسط ​​برای هر مترمربع خانه‌ها در آن منطقه ۱۰۶.۳۷ میلیون ریال (۲۵۳۶ دلار) پرداخت کردند. این منطقه ۴.۸ درصد از کل معاملات املاک مسکونی در تهران را در این دوره به خود اختصاص داده است.

منطقه ۱۸ در جنوب غرب، ۱.۵ درصد از فروش مسکن در پایتخت را در ماه منتهی به ۳۱ آذر و کمترین میانگین قیمت را با ۲۴ میلیون ریال (۵۷۴ دلار) برای هر متر مربع به خود اختصاص داده است.

منطقه پنج در جناح غربی، بیشترین سهم معاملات مسکن را با ۱۴.۹ درصد به ثبت رساند. میانگین قیمت آپارتمان در منطقه ۵۹.۷۸ میلیون ریال (۱۴۳۰ دلار) برای هر متر مربع بوده که بر اساس آمار بانک مرکزی بالاتر از میانگین قیمت تهران محسوب می شود. مناطق چهار و دو به ترتیب ۱۱.۴ درصد و ۹.۹ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند تا پس از منطقه پنج به عنوان فعال ترین مناطق به حساب آیند.

در صعود

بر اساس ۹ ماهه، مشاوران املاک در تهران ۱۳۱۵۰۰ فروش از ابتدای سال مالی در ماه مارس به ثبت رساندند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد را به ثبت رساندند.

در همین مدت، متوسط ​​قیمت یک واحد مسکونی در سرمایه نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۸ درصدی مواجه شد و به ۴۷ میلیون ریال (۱۱۲۴ دلار) در هر متر مربع رسید.

خانه های نوساز (کمتر از پنج سال عمر) ۴۸.۸ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳.۷ درصد کاهش داشته است. خانه های ۱۶ تا ۲۰ ساله ۱۱.۷ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده اند که ۳.۵ درصد رشد سالانه را نشان می دهد.

همانطور که این گزارش نشان می‌دهد، واحدهای مسکونی با قدمت بیش از ۲۰ سال و آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ ساله نیز با افزایش ۹۷.۱ درصدی و ۵۳.۴ درصدی نسبت به سال قبل، ۹.۸ درصد و ۱۴.۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند.< /p>

خانه‌های کوچک‌تر از ۸۰ متر مربع ۴۹.۴ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند که نشان‌دهنده عدم محبوبیت آپارتمان‌های بزرگ‌تر در زمانی است که قدرت خرید خریداران خانه ضربه خورده است. تقریباً ۳۲.۱ درصد خانه‌ها به قیمت کل ۱ میلیارد تا ۲.۵ میلیارد ریال در این مدت فروخته شد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ اجاره بها نیز متناسب با نرخ تورم افزایش می یابد. اجاره بها در تهران و در سراسر استان تهران به ترتیب ۱۰.۸ درصد و ۹.۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

Lackluster Construction

اما به گفته فرشید پورحاجت، دبیر انجمن سازندگان، رشد قیمت مسکن در چند منطقه تهران به معنای ورود بخش مسکن به فاز رونق نیست.

پورحاجت گفت: اگر بازار واقعاً رونق دارد، باید نشانه‌ها در بخش ساختمانی آشکار باشد که اینطور نیست و بازار فقط در چند منطقه که جذابیت خاصی برای سرمایه‌گذاران دارد و از خدمات عمومی بهتری بهره می‌برند، داغ است. isna.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مجموعه اتفاقاتی که از شش سال پیش آغاز شد، ارزش پول ملی ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داد و به قدرت خرید مردم لطمه زد.

او یادآور شد: «دولت باید در آن دوره از خریداران مسکن حمایت می‌کرد، اما وام‌های مسکن نیز بسیار گران بود و مردم مجبور بودند حساب باز کنند و برای مدت طولانی سرمایه‌گذاری کنند تا واجد شرایط دریافت وام شوند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.