انجمن نقش چین در بهبودی ایران را برجسته می کند

0

مقامات ارشد و رهبران انجمن های تجاری از چین و ایران خواستار تقویت نقش پکن در احیای زیرساخت ها و تجارت در ایران شده اند.

به نقل از چاینا دیلی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: چین برای این امر موقعیت خوبی دارد، زیرا این کشور در دوران سخت «دوست» بوده است.

ظریف در جریان سفر رسمی به چین این بیانیه را اواخر روز سه شنبه در همایش تجاری ایران و چین که در گردهمایی بیش از ۳۰۰ نماینده شرکتی برگزار شد، بیان کرد.

ظریف گفت که ایران “کشوری امن” است که “اکنون آماده سرمایه گذاری بیشتر چینی است”.

وی افزود: تهران شرایط خوبی را برای تقویت مبادلات شرکت های دوجانبه ارائه خواهد کرد.

این سفر در زمانی انجام شد که نقش چین در کمک به این کشور نفت خیز خاورمیانه برای رسیدگی به وضعیت بد زیرساخت های خود پس از لغو تحریم های بین المللی در ژانویه برجسته شده است. این تحریم ها ۱۰ سال قبل بر سر برنامه هسته ای ایران اعمال شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس کاظمی معاون وزیر نفت ایران روز چهارشنبه در آخرین اقدام از پیشرفت همکاری‌های انرژی گفت: ایران و چین به طور مشترک پروژه ۳ میلیارد دلاری توسعه و بهسازی پالایشگاه آبادان را راه‌اندازی می‌کنند. >

جیانگ زنگوی، رئیس شورای ارتقای تجارت بین‌المللی چین، گفت که دو کشور باید تجارت نفت خام و فرآورده‌های نفتی را گسترش دهند و انتقال فناوری و آموزش پرسنل را انجام دهند.

او گفت همچنین، آنها باید در زمینه اکتشاف نفت و پالایشگاه و ساخت تجهیزات بیشتر با یکدیگر همکاری کنند.

به گفته وزارت بازرگانی چین، چین به بزرگترین شریک تجاری، بزرگترین خریدار نفت و یکی از منابع اصلی سرمایه گذاری خارجی ایران تبدیل شده است.

چین در سال گذشته تا ۳۰۰ میلیون تن نفت خام از این کشور وارد کرد.

جیانگ گفت: «شرکت‌های چینی برای کار در پروژه‌های زیربنایی مانند راه‌آهن، جاده‌ها، بنادر و نیروگاه‌ها در ایران موقعیت خوبی دارند، با توجه به اینکه از فناوری پیشرو و سرمایه فراوان برخوردار هستند.

به گفته جیانگ، همکاری ظرفیت تولید چین با ایران نیز می تواند نقش مهمی در طرح کمربند و جاده ایفا کند.

کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم یک استراتژی توسعه است که توسط رئیس جمهور چین شی جین پینگ در سال ۲۰۱۳ پیشنهاد شد که بر اتصال و همکاری بین کشورها، عمدتاً بین چین و بقیه اوراسیا تمرکز دارد.

این استراتژی بر فشار چین برای نقش بزرگتر در امور جهانی و نیاز این کشور به همکاری اولویت دار در زمینه هایی مانند تولید فولاد تاکید می کند. هدف این ابتکار اتصال چین به اروپا از طریق ایران، قزاقستان و پاکستان است.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: فرصت‌هایی برای کشورها وجود دارد که در زمینه مبادلات مالی، جریان سرمایه و رویه‌های صدور روادید کار کنند.

شافعی گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های چینی می‌توانند بخشی از فعالیت‌های تولیدی خود را به ایران منتقل کنند تا کالاهایی را تولید کنند که می‌توانند در سطح جهانی صادر شوند، دو طرف می‌توانند همکاری‌های تولیدی را تقویت کنند. ظریف و هیئت اقتصادی همراهش پس از بازدید از هند و چین به سفر سه کشور آسیایی خود در ژاپن پایان دادند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.