انجمن fintech ایران راه اندازی شد

0

گروهی از شرکت‌های فین‌تک ایرانی، بلافاصله پس از طرح این ایده توسط بانک مرکزی ایران، انجمن فین‌تک ایران را تشکیل دادند.

ناصر حکیمی، مدیر بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی، پیشنهاد کرده بود که شرکت‌های فین‌تک یک انجمن برای شناسایی چالش‌ها، آماده‌سازی سؤالات کلیدی و تماس با تنظیم‌کننده برای راه‌حل ایجاد کنند.

او به way2pay.ir گفت.

وی گفت: “این برای Fintechs و CBI مفید خواهد بود. تنظیم کننده با آخرین روند بازار آشنا می شود. ”

<شکل کلاس = "تصویر"> logo_7.png
>

این انجمن که “Fintech A” نام دارد، قرار است بازیگران صنعت را زیر یک سقف قرار دهد، عمدتاً برای یافتن راه حلی برای مشکلات آنها و تقویت روابط نوآوران با نهادهای نظارتی.

 نگرانی های جاری

میلاد جهاندار، بنیانگذار اپلیکیشن باهمتا گفت: «ما می‌توانیم از طریق تعامل نزدیک با CBI، مرکز توسعه تجارت الکترونیک و قوه قضائیه، نگرانی‌های جاری در مورد عملکرد شرکت‌های فین‌تک را برطرف کنیم. اولین جلسه انجمن در هفته گذشته.

باهمتا یک اپلیکیشن ایرانی برای مدیریت پرداخت های خرد است.

او گفت: «ما می‌خواهیم از جنجال‌هایی مانند اتفاقی که برای اپلیکیشن‌های سواری رخ داد جلوگیری کنیم.» و با اشاره به روابط تیره بین رانندگان تاکسی و شرکت‌های سواری داخلی، از همه فین‌تک‌ها خواست به انجمن بپیوندند.

زرین پال، باهمتا، حسابیت، پی پینگ، پولم و مهربان از جمله اعضای موسس این انجمن هستند.

مصطفی امیری، موسس زرین پال، اعلام کرد که آماده مذاکره با رگولاتورها هستند.

او گفت: «ما امروز باید صدای منحصر به فردی را شکل دهیم، در غیر این صورت با ورود خارجی‌ها به بازار ایران، بازار را از دست خواهیم داد.

امیری با انتقاد از مقررات جاری در خصوص عملکرد فین تک ها گفت: سند تهیه شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک فضایی برای ایجاد مشاغل جدید باقی نمی گذارد.

او گفت: “وظیفه ما این است که راه حل هایی برای رفع نگرانی های تنظیم کننده ها و جلوگیری از مقررات ناکارآمد ارائه کنیم.”

در ماه دسامبر، این مرکز اعلام کرد که عملکرد ابزارهای پرداخت غیررسمی را که به آنها جمع‌آوری می‌شوند، پس از نمایه‌سازی مالکان و کاربرانشان تنظیم می‌کند.

این چارچوب، کاربران را ملزم می‌کند تا شماره تلفنی (متعلق به کسب‌وکار) برای استفاده از خدمات پرداخت ارائه کنند. این اقدام بارها به دلیل بی توجهی به مسائل مربوط به عملکرد استارتاپ ها مورد انتقاد قرار گرفته است.

  موضع CBI

اما حکیمی گفت که چارچوبی که توسط مرجع تجارت الکترونیکی ایجاد شده است مورد تایید بانک مرکزی نیست.

او گفت: «CBI در حال کار بر روی چارچوب دیگری است که خطوط قرمز را برای عملکرد شرکت‌های فین‌تک تعریف می‌کند.

طبق مقررات CBI، خدمات مالی نوآور تا زمانی مجاز به فعالیت هستند که در ایجاد پول، مبادله ارز و ارائه ابزارهای پرداخت خود (مانند کارت) و جذب سپرده دخالتی نداشته باشند.

پیش از این اعلام شد که CBI در حال کار بر روی پروژه ای برای ایجاد یک محیط امن و سالم برای نوآوران و شرکت های فین تک و مجوز فعالیت آنها است.

حکیمی گفت حداقل سه ماه طول می کشد تا پروژه نهایی شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.