اهمیت آمارهای بورس کالا برای تعادل بخشی به بازار

0

غلامحسین رضوانی، نماینده مجلس درباره چگونگی تنظیم بازار کالاها به ایران اکونومیست گفت: سازوکارهایی که دولت برای تنظیم بازار در دستورکار قرار می‌دهد، نسبت به نوع بازارها متفاوت است؛ دولت تلاش می‌کند که بر مبنای عرضه و تقاضا به تنظیم گری و سیاست گذاری در بازارها بپردازد که به نظر می‌رسد که دولت براساس تجربیات گذشته با تبعات قیمت گذاری دستوری آشناست.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: باید شرایط رقابت و شفافیت بازار به گونه‌ای فراهم شود که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، کالاهای مورد نیازشان را بدون واسطه خریداری کنند که در این زمینه، بستر امن و شفاف معاملات، بورس کالاست.

رضوانی با بیان اینکه در تنظیم بازار باید شرایط واقعی اقتصاد را در نظر بگیریم، گفت: سازوکار بورس کالا برای تنظیم گری بازار بسیار مهم است و آثار مثبت این مکانیسم را طی سال‌های مختلف در بازارهای گوناگون و حتی همین اواخر در بازار خودرو نیز مشاهده کردیم.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: اصل مهم برای ایجاد تعادل در یک بازار، اشراف سیاست گذار به اطلاعات دقیق آن بازار است، این مهم به واسطه تمرکز مبادلات کالایی کشور در بورس کالا و تشکیل یک مرکز اطلاعاتی شفاف برای رصد دقیق بازارها مهیا شده است و قطعاً دولت و سیاست گذاران نیز اهمیت وجود این مکانیسم شفاف در اقتصاد را درک کرده اند.

وی در پایان گفت: هر چه پایش اطلاعات برای رصد معاملات دقیق‌تر باشد، قدرت تصمیم‌گیری برای تنظیم گری بازار و کمک به تولیدکنندگان، بهتر انجام می‌شود و نقش بورس کالا در تحقق این موضوع، کلیدی است.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.