اوراق قرضه به بازپرداخت بدهی های دولتی کمک می کند

0

مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور حسن روحانی روز سه شنبه گفت که دولت در حال برنامه ریزی برای ورود به بازار اوراق قرضه برای تسویه بدهی های خود و بهبود بخش تولید است.

نیلی در پنجمین همایش سالانه سیاست های پولی و مالی که به میزبانی نشریه خواهر فایننشال تریبون در موسسه بانکداری ایران در تهران برگزار شد، گفت: دولت در سال مالی آینده (از 29 اسفندماه) انتشار اوراق قرضه را آغاز می کند. برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی (1395-1395) برای کنترل عرضه پول و مهار تورم.

نیلی گفت: اوراق قرضه در چهار دسته اصلی اوراق یکساله خزانه داری اسلامی (نسخه بدهی دولتی کوتاه مدت)، اوراق قرضه دولتی برای تجدید ساختار بدهی های دولت به پیمانکاران، اوراق مشارکت برای تامین مالی طرح های دولتی و صکوک منتشر می شود. که بانک ها اولین دریافت کننده اوراق خواهند بود.

به گفته عباس آخوندی، وزیر راه شهرسازی، آخرین داده‌ها بدهی دولت را 5.4 کوادریلیون ریال (178.7 میلیارد دلار) نشان می‌دهد که تقریباً 50 درصد تولید ناخالص داخلی ملی است. اینها شامل بدهی های خود دولت، بدهی های شرکت های وابسته به دولت و بدهی های شرکت ملی نفت ایران است.

به گفته وزیر، بودجه دولت ها به طور سنتی بر اساس نقدینگی موجود بوده است تا اعتبار. وی خواستار سازوکار جدیدی برای احیای اعتبار دولت در بازار با تعیین سقف بدهی و بازتعریف ساختار بدهی‌ها شد.

وی گفت: ما باید در مورد میزان بدهی ها شفافیت بیشتری داشته باشیم. او گفت: «با این حال، تنها مقدار آن مهم نیست، بلکه تنوع و لایه‌های آن‌ها نیز مهم است.

واکنش زنجیره ای

نیلی گفت: نظام بانکی بیشترین سهم را از کوه بدهی به خود اختصاص داده است و دولت قبلی را مقصر تامین وام برای بخش‌های مختلف دانست که به نوبه خود باعث افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و بدهی دولت به بانک‌ها شد.

این کارشناس ارشد اقتصادی خطاب به همایش ها گفت: «حتی زمانی که دولت از استقراض از بانک مرکزی منع شد، برای دریافت وام به بانک های تجاری رفت و در همان دام گرفتار شد.

یکی از راه حل های پایدار برای بحران بدهی به ظاهر پایان ناپذیر این است که «دولت وام گرفتن از بانک ها را متوقف کند».

«بدهی دولت تنگنای اعتباری را در سیستم بانکی تشدید کرده است و بانک‌ها را از اعطای اعتبار» به شرکت‌های نیازمند باز می‌دارد.

او صندوق‌های بازنشستگی، مانند صندوق‌های مربوط به کارمندان دولت و نیروهای مسلح را به‌عنوان دلایل دیگر افزایش بدهی‌های دولت برشمرد – چیزی که به گفته او به چالشی بزرگ برای دولت تبدیل شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش جمعیت در دهه های گذشته و نبود سیستم بازنشستگی مناسب، دولت ها نتوانسته اند هزینه های بازنشستگی را به نحو احسن مدیریت کنند.

به گفته این مقام مسئول، برنامه ریزی ضعیف برای پروژه های عمرانی نیز بر انبوه بدهی های پیمانکاران افزوده است. هیچ قراردادی با پیمانکاران منعقد نشده است و تاریخ بازپرداخت آنها تعیین نشده است، بنابراین آنها چاره ای ندارند جز اینکه منتظر بمانند تا دولت آنها را بازپرداخت کند.

وی از تحریم ها، کاهش درآمدهای نفتی و طرح اصلاح یارانه ها به عنوان عوامل اصلی بدهی های دولت یاد کرد.

بازار بدهی

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، از راه‌اندازی بازار بدهی و انتشار اوراق بهادار استقبال کرد زیرا این امر به بانک مرکزی در ارتقای شفافیت کمک می‌کند. او همچنین گفت که رگولاتور از آن به عنوان ابزاری برای مدیریت غیرمستقیم بازارها استفاده خواهد کرد.”

سیف گفت: نسبت بدهی ایران به تولید ناخالص داخلی حدود 25 درصد است که نشان می‌دهد ما پتانسیل خوبی برای راه‌اندازی بازار بدهی داریم، اما باید با احتیاط اقدامات لازم را انجام داد تا از نتایج بد در آینده جلوگیری شود.

بانکدار ارشد خواستار شفافیت در داده ها شد. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌گوید دولت ۶۰۰ هزار میلیارد ریال به سیستم بانکی بدهکار است، در حالی که برآورد خود بانک‌ها این رقم را ۱.۱ چهار میلیارد ریال می‌داند.

به گفته سیف، 90 درصد تامین مالی کشور را بانک ها تشکیل می دهند. “پول فشرده عمدتاً ناشی از بدهی دولت است زیرا تقریباً 50٪ از منابع بانک ها ضعیف و غیرقابل استفاده است.”

وی با بیان اینکه وضعیت نامناسب بازارهای مالی و بازار سهام و همچنین مشارکت بانک‌ها در عملیات غیربانکی مشکلاتی را برای تامین مالی ایجاد می‌کند، گفت: بازار بدهی به کاهش ردپای بانک‌ها در اقتصاد ملی کمک می‌کند.

ما نسبت خاصی را برای فعالیت‌های غیربانکی بانک‌ها تعریف کرده‌ایم، اما وام‌دهندگان دولتی با فروش دارایی‌های خود به جای بدهی‌های خود از این فرآیند سوء استفاده کردند.»

سیف افزود: مدیریت نرخ های بین بانکی نیز برای ارتقای کارایی سیاست های مالی و پولی ضروری است.

CBI در نوامبر گذشته، زمانی که نرخ ها حدود 29 درصد بود، شروع به مداخله در بازار بین بانکی کرد. با این حال اکنون به 18.5 درصد کاهش یافته است و برای نزدیک شدن به نرخ تورم، کاهش خواهد یافت.»

نگاه تازه (برای ادغام)

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی اما ترجیح داد از دریچه اقتصاد سیاسی به موضوع نگاه کند – موضوعی که در آن تحصیل کرده است.

وی گفت: فکر می‌کنم کشور با چهار بحران بزرگ، بدهی‌های دولتی و دارایی‌های سمی در سیستم بانکی، تامین مالی برنامه‌های رفاهی و همچنین عملکرد غیربانکی بانک‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

اجرای نادرست طرح خصوصی سازی، طرح اصلاح یارانه ها و تامین مالی پروژه های عمرانی، فضای اقتصادی کشور را تغییر داد.

آخوندی خواستار شناسایی علل واقعی بحران اعتباری و تغییر “دیدگاه ما” برای عملی کردن راه حل ها شد.

او گفت: «ما نمی‌توانیم سیاست‌های مناسب برای اقتصاد بازار طراحی کنیم، در حالی که در واقعیت اقتصاد ما هنوز مبتنی بر بازار نیست.

اکبر کمیجانی، معاون بانک مرکزی نیز خاطرنشان کرد: مهار نرخ تورم تنها مورد توجه بانک مرکزی نبوده و تلاش کرده است تا رشد اقتصادی را نیز مورد توجه جدی قرار دهد.

وی گفت: پایه پولی کشور در دوازده ماه منتهی به 20 ژانویه 27.2 درصد افزایش یافته است که نشان دهنده رشد اقتصادی است در حالی که تورم در واقع کاهش یافته است.

داده های رسمی می گوید که تورم در حال حاضر در حدود 13 درصد در نوسان است، از 40 درصدی که در زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور در تابستان 2013، 40 درصد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.