اوراق قرضه دولت مقصر نیست که نرخ بهره بالا

0

از آنجایی که انتشار اوراق قرضه توسط دولت به موضوع بحث در مورد نرخ سود بالا تبدیل شده است، معاون وزیر اقتصاد گفت: اگرچه بازدهی اوراق می تواند بر نرخ بانک ها تأثیر بگذارد، اما نباید بازار بدهی را مقصر دانست. برای وضعیت مخمصه.

حسین میرشجاعیان نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر اوراق دولتی بر نرخ سود بانکی، به ایسنا گفت: اوراق قرضه مطمئناً بر چرخه اقتصاد تاثیر می گذارد، همانطور که در تمام دنیا تاثیر می گذارد.

با این حال، او به کمبود منابع کافی به عنوان بخش عمده این مشکل اشاره کرد که ناشی از تنگنای اعتباری و دارایی های ترش است که از کاهش نرخ ها جلوگیری می کند.

در این شرایط، نوعی «تقاضای مازاد» شکل می گیرد که بر اساس آن همه وام می خواهند که سیستم بانکی قادر به ارائه آن نیست.

میرشجاعیان خاطرنشان کرد: معمولاً دو نوع اوراق وجود دارد: اوراق کوتاه مدت کم بازده منتشر شده توسط دولت و اوراق بلندمدت پربازده منتشر شده توسط بخش خصوصی.

دولت ایران سال گذشته اوراق قرضه را با نرخ های بالا منتشر کرد زیرا به منبع مالی فوری نیاز داشتند.

همانطور که معاون وزیر اقتصاد می گوید، دولت تصمیم به فروش بدهی خود را با دقت و حساب شده اتخاذ کرد.

وی افزود: اگر دولت نتواند به تعهدات خود عمل کند، در آینده نمی‌تواند اوراق قرضه منتشر کند، زیرا هیچ‌کس آن را نمی‌خرد و این امر اهمیت شهرت دولت را که باید در بلندمدت فکر کند، نشان می‌دهد. گفت.

میرشجاعیان در مورد بازدهی اوراق گفت: ما بازدهی ندادیم اما بازار انجام داد.

وی افزود: این اوراق اکنون “زیر ارزش اسمی فروخته می شود”، و اشاره کرد که بازده اوراق در یک مقطع به ۲۵ درصد رسید و اکنون به ۲۲ درصد رسیده است که به نرخ سود بانکی نزدیکتر است (در حال حاضر حدود ۲۰ درصد علیرغم وجود نرخ سود بانکی). به طور رسمی توسط شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد تعیین شده است.)

دولت حدود سه سال پیش اسناد خزانه اسلامی را معرفی کرد و از آن زمان تاکنون صدور آنها افزایش یافته است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا او طرفدار کاهش نرخ سود بانکی است یا خیر، اظهار داشت که با چنین نرخ های بالایی نمی توان احیای بخش تولیدی بیمار را متصور شد.

کدام کسب و کار را می شناسید که بتواند با نرخ ۳۰ درصد دوام بیاورد؟ او گفت.

نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی

معاون وزیر اقتصاد همچنین از برنامه های این وزارتخانه برای اوراق قرضه صحبت کرد زیرا برخی از نقش آنها در کاهش نرخ سود بانکی انتقاد کردند.

به گفته میرشجاعیان، دولت از تحلیل پایداری بدهی استفاده خواهد کرد.

تجزیه و تحلیل پایداری بدهی ابزاری است که به عنوان بخشی از چارچوبی است که توسط بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول برای کمک به راهنمایی کشورها و کمک‌کنندگان در بسیج منابع مالی حیاتی برای کشورهای کم‌درآمد استفاده می‌شود و در عین حال احتمال افزایش بیش از حد بدهی را کاهش می‌دهد. .

میرشجاعیان می افزاید که این در حالی است که دولت تمرکز خود را بر حفظ نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی زیر ۴۰ درصد خواهد گذاشت. وی گفت: علی طیب نیا وزیر اقتصاد این اختیار را دارد که خواهان افزایش ۵ درصدی این نسبت باشد در حالی که مجلس در صورت لزوم برای تصویب ۵ درصد دیگر اظهار نظر می کند، اما «حتی باید تدابیری اندیشیده شود تا این نسبت به زیر ۴۰ درصد برگردد».

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به «رقابت غیراصولی بر سر نرخ سود بانکی» در بین وام‌دهندگان، گفت: این رقابت با ورود اوراقی که دولت برای تسویه بدهی منتشر کرده تشدید کرده است. .

میرشجاعیان در خاتمه گفت که مخالف کاهش نرخ سود بانکی از طریق بخشنامه های رسمی است چرا که تاکنون جواب نداده و در آینده نیز جواب نخواهد داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.