اوزمپیک، “داروی شگفت انگیز” کاهش وزن، در میان ادعاهای خطر خودکشی تحت بررسی است

0

نیویورک، ایالات متحده – ری نیسیور از تولدو، اوهایو، با وزن از زمان کودکی.

Niscior به الجزیره گفت: «من به یاد دارم که در کودکی با مادرم در بخش لباس های هاسکی خرید می کردم. “من به عنوان یک بچه چاق در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفتم.”

حتی زمانی که نیسیور به سربازی رفت، برای لاغری تلاش کرد.

او گفت: “من در نیروی دریایی، حتی پس از اردوگاه بوت، در سمت سنگین تر بودم.”

برای Niscior، ورود Ozempic، که به عنوان یک داروی شگفت انگیز کاهش وزن تبلیغ می شود، مانند یک تغییر دهنده به نظر می رسید.

او با مصرف داروی دیابت همراه با رژیم غذایی و ورزش بهبود یافته، بیش از نه کیلوگرم (۲۰ پوند) از ۳۶ کیلوگرم (۸۰ پوند) وزنی را که پس از ترک نیروی دریایی اضافه کرد، از دست داد.

اما شادی نیسیور کوتاه مدت بود.

نیسیور، که از ADHD و افسردگی مزمن رنج می‌برد، متوجه شد که سلامت روانی او در زمان اوزمپیک بدتر شده است.

Niscior گفت: “من Ozempic را شروع کردم و تقریباً مانند پیشرفتی بود که در درمان داشتم و همه این چیزها به نوعی متوقف شدند.”

نیسیور گفت که وضعیت روانی او تنها با افزایش دوز اوزمپیک بدتر می شود.

او گفت: «من فقط ناامیدی زیادی داشتم. من افکار خودکشی زیادی داشتم که قبلاً هرگز نداشتم. من هرگز، هرگز یک بار هم نخواستم خودکشی کنم. من هرگز یک بار احساس نکرده بودم که می خواهم بمیرم.”

پس از قطع دارو با کمک یک متخصص بهداشت روان، سلامت روانی Niscior به حالت عادی بازگشت.

تجربه Niscior تنها چنین موردی نیست.

کارآزمایی های بالینی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بیش از هزار گزارش از عوارض جانبی نامطلوب سلامت روان مربوط به دسته داروهایی که به عنوان آگونیست‌های GLP-1 شناخته می‌شوند به سیستم گزارش‌دهی رویدادهای نامطلوب FDA (FAERS) دریافت کرده است.

در ماه مارس، تعداد گزارش‌ها به پایگاه داده حدود ۵۰ گزارش بود.

گزارش‌ها به FAERS برای تعیین علت تأیید نشده‌اند، اما می‌توانند راهنمای روندهای بالقوه‌ای باشد که مستحق مطالعه بعدی توسط مقامات پزشکی هستند.

هم FDA و هم سازنده دانمارکی Novo Nordisk اشاره کرده اند که نه اوزمپیک و نه داروی کاهش وزن خواهرش Wegovy هیچ خطر افزایشی برای افکار یا رفتار خودکشی در آزمایشات بالینی نشان نداده اند.

هیچ‌کدام از داروها هشداری در مورد افکار خودکشی در اروپا یا بریتانیا ندارند، اگرچه تنظیم‌کننده‌ها در هر دو حوزه قضایی در حال بررسی گزارش‌های اثرات نامطلوب بر سلامت روان هستند.

در ایالات متحده، Wegovy که به طور خاص برای کاهش وزن توسط FDA تأیید شده است، هشداری را به متخصصان ارائه می دهد تا افکار خودکشی را کنترل کنند و در صورت لزوم دارو را قطع کنند.

Ozempic، که فقط مورد تایید FDA برای درمان دیابت است، چنین هشداری را ندارد.

چندین مطالعه برای ارزیابی اثرات آگونیست‌های GLP-1 بر روی افراد مبتلا به بیماری‌های روانی از قبل در حال انجام است.

محققان در دانشگاه تورنتو در حال بررسی تأثیر داروها بر اختلال افسردگی اساسی هستند، در حالی که تیمی در دانشگاه کپنهاگ در حال بررسی تأثیر این داروها بر اسکیزوفرنی هستند.

Wegovy,
Wegovy حاوی همان ماده فعال Ozempic است [پرونده: Victoria Klesty/Reuters]
شکل>

سخنگوی Novo Nordisk به الجزیره گفت: «داده‌های ایمنی جمع‌آوری‌شده از برنامه‌های کارآزمایی بالینی بزرگ و نظارت‌های پس از بازاریابی، ارتباط سببی بین سماگلوتید یا لیراگلوتاید و افکار خودکشی و خودآزاری را نشان نداده است.

“Novo Nordisk به طور مداوم بر داده های آزمایشات بالینی در حال انجام و استفاده واقعی از محصولات خود نظارت می کند و با مقامات برای اطمینان از ایمنی بیمار و اطلاعات کافی به متخصصان مراقبت های بهداشتی همکاری نزدیک دارد.”

Ozempic و Wegovy که حاوی همان ماده فعال سماگلوتید هستند، در سال گذشته محبوبیت خود را افزایش داده اند.

Novo Nordisk گزارش داد که فروش داروهای ضد چاقی ۱۲۴ درصد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ رشد داشته است که عمده این فروش ها در بازار آمریکای شمالی بوده است.

یک کمپین بازاریابی تهاجمی توسط Novo Nordisk که تنها در سال ۲۰۲۲ ۱۱ میلیون دلار صرف غذا و مسافرت برای پزشکان و همچنین تبلیغ غیررسمی اینفلوئنسرهای رسانه های اجتماعی، افراد مشهور و رسانه ها در سراسر جهان شد، به محبوبیت این دارو کمک کرد.< /p>

با توجه به موفقیت مالی سماگلوتاید، جای تعجب نیست که سایر شرکت‌های داروسازی در تلاش هستند تا با غیرت Novo Nordisk وارد بازار شوند.

«مردم آن را در هالیوود می گیرند. دانیلا بیوید، مدیر ارشد علمی هالی هلث مستقر در لندن، به الجزیره گفت: آنها نمونه ای از آن می سازند، و این خطرناک است.

در حالی که Ozempic فقط برای درمان دیابت نوع ۲ مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است، به طور گسترده ای برای کاهش وزن غیرقانونی تجویز می شود.

دیگر داروهایی که برای کاهش وزن استفاده شده‌اند، مانند توپیرامات و سیبوترامین، در برخی مطالعات با دوره‌های هیپومانیک و شیدایی مرتبط هستند.

obesity
از هر پنج آمریکایی بیش از دو نفر از چاقی رنج می برند [پرونده: Mark Lennihan/AP Photo]

استیسی مک‌مارتین از اورت، واشنگتن، گفت که سلامت روان او پس از تجویز اوزمپیک پس از اضافه کردن حدود ۱۸ کیلوگرم (۴۰ پوند) در حین مصرف دارو برای اختلال دوقطبی، دچار مشکل شد.

“افسردگی من از بین رفته بود. من برای انجام هر کاری انگیزه ندارم. من سه روز لباس را عوض نکردم، و فقط می‌خواهم دراز بکشم و هیچ کاری جز وجود نداشته باشم،» مک‌مارتین به الجزیره گفت.

“افسردگی من بدتر شد. سپس فکر خودکشی و احساس بی ارزش بودنم به وجود آمد. خانواده ام بدون من وضع بهتری خواهند داشت. پسرم بدون من وضعیت بهتری خواهد داشت.”

مک مارتین گفت که این احساسات پس از قطع مصرف دارو از بین رفتند.

در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند Reddit، صدها نفر دیگر تجربیات مشابهی را بازگو کرده‌اند. برخی از اینفلوئنسرهای برجسته با داستان‌های منفی از جمله ستاره YouTube CelinaSpookyBoo برخورد کرده‌اند.

نگرانی در مورد عوارض جانبی بالقوه با سهولت گزارش شده که برخی از بیماران قادر به دسترسی به داروهای کاهش وزن بدون نظارت پزشکی مناسب بوده اند، تشدید شده است.

برخی از داروخانه‌های ترکیبی، اسپاهای پزشکی و کلینیک‌های کاهش وزن، نسخه‌های ژنریک این دارو حاوی سدیم سماگلوتید را تبلیغ می‌کنند، یک ماده فعال متفاوت که در هیچ دارویی مورد تأیید FDA استفاده نمی‌شود.

بعضی از فروشندگان نسخه‌های عمومی را بدون نیاز به مشاوره یا نسخه ارائه می‌دهند.

الجزیره توانست بدون صحبت با پزشک یک نسخه عمومی را به صورت آنلاین با Vitastir Health، ارائه‌دهنده ویتامین‌های تزریقی و درمان IV در میشیگان سفارش دهد.

در تأیید سفارش، Vitastir گفت که اگر پزشک «سؤالات بیشتری در مورد اطلاعات پزشکی ارسالی شما» داشته باشد، ممکن است تماس بگیرد، اما «همه بیماران نیاز به مشاوره تلفنی ندارند».

Vitastir به درخواست نظر پاسخ نداد.

Kishore M. Gadde، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا که هم در اختلالات مرتبط با وزن و هم در روانپزشکی متخصص است، گفت که چنین مواردی را از نزدیک دیده است.

او برخوردی را با بیماری توصیف کرد که اوزمپیک را از یک فروشگاه کاهش وزن در کالیفرنیا تهیه کرده بود.

«پرسیدم اینجا کجاست؟ در قلم اوزمپیک؟ نه. او کیفش را بیرون آورد و یک سرنگ انسولین به من نشان داد. گاد به الجزیره گفت: این یک سرنگ انسولین عمومی است که می‌خرید.

“او گفت که چهار سرنگ پر از اوزمپیک به او دادند، به علاوه [ویتامین] B12 را به آن اضافه کردند.”

او افزود: “من حیرت زده شدم.”

novo
داروساز Novo Nordisk نگرانی های خود را در مورد فروش محصولات سماگلوتید تقلبی و مرکب [پرونده: Jacob Gronholt-Pedersen/Reuters] ابراز کرده است.

در ماه ژوئن، Novo Nordisk از کلینیک‌ها و داروخانه‌های آنلاین خواست تا «فروش محصولات سماگلوتید تقلبی و مرکب مورد تأیید غیر FDA را که ادعا می‌کنند حاوی سماگلوتید هستند، متوقف کنند».

FDA هشدار داده است که چنین فروشندگانی ممکن است از اشکال نمکی سماگلوتید استفاده کنند که “مواد فعال متفاوت با داروهای تایید شده” هستند.

با این وجود، قیمت بالای داروها – اوزمپیک به طور متوسط ​​۹۳۶ دلار برای عرضه ۳۰ روزه در ایالات متحده هزینه دارد – به این معنی است که برخی از افراد وسوسه می شوند به فروشندگان غیرقانونی، از جمله فروشندگان آنلاین در پلتفرم هایی مانند Reddit و تلگرام.

بیوید از Holly Health گفت: «ما به مقررات بیشتری نیاز داریم. “من درک می کنم که برخی از افراد ممکن است واقعاً از این دارو سود ببرند، اما نه همه.”

با افرادی که ممکن است واکنش‌های جدی مانند Niscior و McMartin داشته باشند، Beiide استدلال می‌کند که زمان آن است که اقدامات حفاظتی را معرفی کنیم تا مطمئن شویم داروها فقط به دست کسانی می‌رسند که واقعاً به آنها نیاز دارند.

بیاید گفت: «نیازی نیست که هیچ دارویی را تمجید کنیم و آن را به عنوان یک درمان معجزه آسا برای همه بدانیم، زیرا هرگز چنین نیست.

اگر شما یا شخصی که می‌شناسید در معرض خطر خودکشی است، این سازمان‌ها ممکن است بتوانند برای کمک:

در بریتانیا و ایرلند، با سامریان با شماره ۱۱۶ ۱۲۳ تماس بگیرید یا به jo@samaritans.org ایمیل بزنید. برای کسانی که در بریتانیا بر اثر خودکشی جان باختند، با بازماندگان سوگ توسط خودکشی تماس بگیرید.

در ایالات متحده، خط حیات ملی پیشگیری از خودکشی ۹۸۸ است.

در استرالیا، خدمات پشتیبانی بحران Lifeline ۱۳ ۱۱ ۱۴ است.

سایر خطوط کمک بین‌المللی خودکشی را می‌توانید در www.befrienders.org پیدا کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.