اولویت های بودجه بانک های ایران به

0

بانک مرکزی اولویت‌های اعطای وام‌دهی نظام بانکی را برای سال مالی جاری (شروع از ۳۰ اسفندماه) ابلاغ کرد و نقشه راه وام‌دهندگان را در راستای حمایت از مشاغل و صنایع اعلام کرد. از یک رکود گزنده که تقریباً همه بخش‌های اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده است.

همچنین تمرکز ویژه ای در این بخشنامه بر مشاغل و پروژه های نیازمند دستورالعمل های سرمایه ای و نیازهای اعتباری شرکت های کوچک و متوسط ​​وجود دارد.

با هدف نهایی تداوم تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد مشاغل جدید و رونق اقتصادی کشور مقرر شد ۱۰۰۰۰ بنگاه اقتصادی و ۶۰۰۰ طرح ناتمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد و ۵۰۰۰ بنگاه اقتصادی وجوه دریافت کنند. واحدها بازسازی خواهند شد.

برای دستیابی به این هدف، ۳۰۰ تریلیون ریال (۸ میلیارد دلار) از سوی سیستم بانکی تخصیص داده می شود که ۲۰۰ تریلیون ریال (۵.۳۳ میلیارد دلار) از این مبلغ برای سرمایه در گردش و تامین مالی پروژه های ناتمام و ۱۰۰ تریلیون ریال باقی مانده اختصاص خواهد یافت. (۲.۶۶ میلیارد دلار) برای «بازسازی و نوسازی واحدهای تجاری که دارای توجیهات فنی، مالی و اقتصادی هستند»، به نقل از پایگاه خبری رسمی CBI.

بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه شرکت‌های کوچک و متوسط ​​«اولویت اول دریافت اعتبارات اختصاص‌یافته» هستند، به وام‌دهندگان دستور می‌دهد با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات را در بانک اطلاعاتی یکپارچه موسوم به بهین یاب که برای این منظور در نظر گرفته شده، ثبت کنند. /p>

از آنجایی که بسیاری از اصناف در زنجیره تامین کالاهای مورد نیاز شرکت‌های کوچک و متوسط ​​قرار دارند و نقش آنها در فعالیت‌های تولیدی و توزیعی برای اقتصاد ضروری است و نیازی به ثبت نام در سامانه نیست، بانک مرکزی به بانک‌ها توصیه می‌کند حداکثر تلاش را برای حمایت از آنها به کار گیرند. همراه با SMEها.

حمایت از SME های بیمار یکی از اولویت های اصلی بخش بانکی ایران در سال مالی گذشته بود که با تخصیص ۱۷۰ تریلیون ریال (۴.۵۳ میلیارد دلار) بیشتر از ۱۶۰ تریلیون ریال (۴.۲۶ میلیارد دلار) تعیین شده اولیه محقق شد. به SMEها در راستای تمرکز رئیس جمهور حسن روحانی بر تقویت تولید و اشتغال.

تمرکز SME

بانک مرکزی در بیانیه‌ای که روز شنبه در وب‌سایت خود منتشر کرد، عملکرد وام‌دهندگان در سال گذشته را که «با به‌کارگیری بهینه منابع و هدایت صحیح برای خروج بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​از رکود و بهبود شرایط اقتصادی به‌ویژه در بخش صنایع تلاش کردند، قدردانی کرد. وجوه”.

به گفته بانک مرکزی، این عملکرد موتور محرک رشد اقتصادی ۱.۹ درصدی بدون احتساب بخش نفت و رشد ۵.۸ درصدی در بخش صنعت در سه فصل اول سال گذشته بوده است.

علاوه بر این، CBI خاطرنشان می کند که رشد تولید ناخالص داخلی منهای نفت نیز افزایش یافته و در سه ماهه سوم سال گذشته (۲۲ سپتامبر تا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶) به ۴.۶ درصد رسیده است.

بانک مرکزی به رهبری ولی‌الله سیف، رئیس‌جمهور، دستورالعمل‌هایی را برای تخصیص بودجه به بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​در صورتی که نیروی کار آنها در سال گذشته کمتر از ۵۰ نفر و بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر بوده است، ارائه کرده است.

مقرر می دارد که مشاغل باید توسط «گروه ویژه استانی برای تسهیل و رفع موانع تولید» معرفی و به تأیید بانک عامل به عنوان دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی برسند، در حالی که فعالیت آنها باید به طور کامل یا جزئی متوقف شده باشد. یک مشکل نقدی.

بنگاه‌هایی که وام‌های دریافتی قبلی را با احتیاط مصرف کرده‌اند، بنگاه‌هایی که به دلیل عدم دریافت بدهی‌های خود از «سازمان دولتی یا وابسته» نتوانسته‌اند وام‌های خود را به سیستم بانکی بازپرداخت کنند و کسب‌وکارهایی که از «ایجاد شغل پایدار بالاتری» برخوردار هستند. نرخ و دوام» نیز برای دور جدید وجوه واجد شرایط خواهد بود.

بخشنامه بانک مرکزی همچنین شامل مواد دیگری نیز می‌شود که مبنی بر اینکه میزان وام‌های غیرجاری شرکت‌های کوچک و متوسط ​​نباید بیشتر از مبلغ وام‌های درخواستی آنها باشد و مجموع چک‌های برگشتی آنها نباید از ۲۵ درصد ارزش وجوه درخواستی تجاوز کند.

علاوه بر این، CBI اکیداً بانک‌های عامل را از تخصیص وام متقاضیان در ازای بدهی‌های معوق یا چک‌های برگشت‌خورده منع می‌کند و می‌گوید این “در تضاد با اهداف حمایتی طرح کلی برای تقویت تولید است”.

این دستورالعمل به وام دهندگان این امکان را می دهد که سرمایه در گردش را به کسب و کارها «به میزان حداکثر برابر با ارزش وام های قبلی خود» تخصیص دهند، در صورتی که کسب و کار موفق به پرداخت تمام یا بخشی از وجوهی که قبلاً به دست آورده بود را در دوره بازپرداخت تعیین شده پرداخت کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.