اولویت های وام خانگی اعلام شد

0

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که ساکنان مناطق محروم شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی به همراه خریدارانی که برای اولین بار خانه می‌گیرند در صف دریافت وام مسکن قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، آخوندی در دیدار با مسئولان بانک مسکن گفت: شناسایی نوع تقاضای مناسب در بازار مسکن مهمترین عامل در سیاستگذاری این بخش است.

وی نکاتی را برشمرد که بانک مسکن به‌عنوان بانک عامل حوزه مسکن باید به آنها توجه کند تا نقشه راه مؤثری برای تخصیص وام در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: ۲.۶ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد و بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی خانه دوم محسوب می شود، این در حالی است که بیش از ۱۹ میلیون نفر در ایران در شرایط نامناسب مسکن زندگی می کنند و خانواده های جدید نیز نیاز به سقف دارند که باید این امر ضروری باشد. در تعیین اهداف وام مورد توجه قرار گیرد.

آخوندی این سخنان را در مراسم رونمایی از نقشه راه بانک مسکن ۲۰۲۱ که با حضور مدیران ارشد و مسئولان این بانک برگزار شد، بیان کرد.

بر اساس آخرین سرشماری ملی نفوس و مسکن که در سپتامبر ۲۰۱۶ در سراسر کشور انجام شد، در حال حاضر به ازای هر ۱۰ خانه مسکونی یک خانه خالی وجود دارد در حالی که وضعیت در پایتخت بسیار بدتر است.

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران گفت: بیش از ۴۹۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد که نسبت به پنج سال قبل ۱۳ درصد افزایش داشته است.

آخوندی خاطرنشان کرد: راه پایان دادن به رکود بازار ملک، شناسایی نوع واحد مسکونی در شرایط فعلی بازار است.

وی افزود: در اوایل دهه ۹۰، سیل گسترده مهاجران از روستاها به شهرها همراه با رشد سریع جمعیت منجر به تقاضای بیشتر برای واحدهای مسکونی شد، اما اکنون شرایط تغییر کرده و نوع تقاضا متفاوت است، اما متاسفانه برخی از وی گفت: سیاست‌های مسکن مطابق با وضعیت قدیم است و توسعه جدید کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

آخوندی گفت: رشد جمعیت مانند ۳۰ سال پیش نیست، بنابراین ۲ میلیون آپارتمان ساخته شده در قالب طرح مسکن مهر که دخالت مستقیم، گسترده و غیرکارشناسی دولت در بخش مسکن بود، نتیجه ای جز عرضه بیش از حد نداشت. واحدهای مسکن.

وی افزود: تعیین بهترین رویکرد برای تامین مالی بخش مسکن مهم است زیرا دخالت مستقیم دولت در بازار و انبوه سازی مشکل را حل نمی کند.

نقشه راه ۲۰۲۱

آخوندی گفت که هدف نقشه راه تخصیص منابع بخش مسکن در جایی است که تقاضای واقعی وجود دارد.

وی گفت: وام های غیرجاری و دارایی های بلوکه شده بحرانی جدی برای بخش بانکی محسوب می شود در حالی که حجم قابل توجهی از دارایی های مسدود شده بانک ها در خانه های خالی لوکس و گران قیمت است.

حجم عظیمی از سرمایه بانک‌ها صرف ساخت خانه‌های لوکس و بزرگ شده است، به‌ویژه در سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۳ که قیمت مسکن افزایش یافت و بانک‌ها را وسوسه کرد که وارد تجارت شوند و ساخت و ساز انبوه را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه باید از پس اندازهای اندک خانواده ها برای اعطای وام به آنها استفاده شود، گفت: تنها راه خروج مسکن از رکود طولانی مدت، اتکا به طرح حساب پس انداز مسکن است.

وی افزود: “این طرح تنها در صورتی کار می کند که مردم مطمئن باشند که سیستم پس انداز به درستی کار می کند و وام های خود را در زمان مقرر دریافت خواهند کرد.”

حساب پس انداز مسکن که برای اولین بار در ژوئن ۲۰۱۵ راه اندازی شد، با هدف ارائه وام به خریداران مسکن برای اولین بار با نرخ سود ۱۴ درصد است که بعداً در فوریه ۲۰۱۷ به ۹.۵ درصد کاهش یافت. این طرح متقاضیان را ملزم به واریز اولیه می کند. و یک سال صبر کنید تا واجد شرایط وام شوید.

آخوندی خاطرنشان کرد: برای اینکه بانک در تخصیص وام با کمبود بودجه مواجه نشود، این وزارتخانه در تلاش است تا ۵۰ تریلیون ریال (۱.۳۳ میلیارد دلار) به سرمایه خود اضافه کند که قطعاً در آینده قابل پیش‌بینی اتفاق خواهد افتاد.

>

وی گفت: افزایش سرمایه بعدی بانک مسکن را به بزرگترین و قدرتمندترین بانک در تخصیص وام مسکن تبدیل می کند و نسبت کفایت سرمایه آن در بین تمام بانک های ایرانی بالاترین میزان خواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.