اولویت های وزارت اقتصاد ایران اختصاص داده شده است

0

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور طی حکمی وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف به اجرای ۱۴ طرح اولویت دار در سال جاری (اسفند ۹۶-۲۷) کرد.

اکثر این پروژه ها به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی رسیده و در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی آغاز شده است، اما باید تکمیل شود.

اقتصاد مقاومتی به مجموعه اصولی اطلاق می‌شود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی با هدف تقویت تولید داخلی، کاهش وابستگی به صادرات نفت، بهبود بهره‌وری و تشویق ایرانیان به خرید محصولات ساخت داخل بیان کردند.

 بهبود محیط کسب و کار

بر اساس آخرین رتبه‌بندی‌های سالانه بانک جهانی، ایران از نظر شاخص سهولت کسب‌وکار در بین ۱۹۰ اقتصاد در رتبه ۱۲۰ قرار دارد.

از سال ۲۰۱۳ که این کشور در جایگاه ۱۵۲ قرار داشت، به طور متوسط ​​رتبه‌بندی ایران سالانه هشت پله بهبود یافته است.

جهانگیری از وزارت اقتصاد خواسته است که تلاش خود را در راستای ارتقای ۱۰ پله ای شاخص در سال جاری معطوف کند.

استقرار سیستم خزانه داری الکترونیکی

دولت سال گذشته اقداماتی را برای انتقال حساب های خود از بانک های عامل به بانک مرکزی ایران با همکاری خزانه داری اعلام کرد. این اقدامات طرح خزانه داری الکترونیکی را تشکیل می دهد که هدف آن بازگرداندن حساب های بانک های عامل دولتی و خصوصی به خزانه داری است.

طیب نیا در بهمن ماه سال جاری از سید رحمت الله اکرمی معاون نظارت مالی و خزانه داری وزیر اقتصاد خواستار پیگیری راه اندازی سامانه الکترونیکی مدیریت خزانه و همچنین مدیریت مولد دارایی های دولت شد و آنها را دو پروژه کلیدی در دستور کار این وزارتخانه دانست. .

جهانگیری بار دیگر راه اندازی خزانه داری الکترونیک را یکی از اولویت های اصلی دولت عنوان کرد.

 تکمیل فرآیند خصوصی سازی

خصوصی‌سازی واحدهای اقتصادی عمومی شامل سه مرحله است: قیمت‌گذاری واحدها، انتقال آنها به بخش خصوصی واقعی و آماده‌سازی بقیه واحدها برای واگذاری.

معاون اول رئیس جمهور خواستار تکمیل فرآیند خصوصی سازی شده است.

اجرای گسترده تر مالیات بر ارزش افزوده

طبق گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات بر ارزش افزوده ۵۰ درصد یا ۱۷۰۰ تریلیون ریال (۴۵.۰۴ میلیارد دلار) از درآمدهای دولت را تشکیل می دهد و دولت بیش از ۶۰۰ تریلیون ریال از درآمد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها و ۵۰ تریلیون ریال به وزارت بهداشت پرداخت می کند. طرح اصلاحات بهداشت و درمان.

قانون مالیات بر ارزش افزوده که از سال ایران تا اسفند ۱۳۸۸ اجرایی شد، هر ساله تمدید می شود. مالیات بر ارزش افزوده در حال حاضر در ایران ۹ درصد است.

جهانگیری می خواهد اجرای گسترده تری از مالیات بر ارزش افزوده در بخش های اقتصادی داشته باشد.

 سیستم مالیاتی یکپارچه

دولت سال گذشته سیستم یکپارچه مالیاتی جدید خود را در تهران، اصفهان و کرمانشاه به صورت آزمایشی اجرا کرد و در نظر دارد این سیستم را در استان‌های دیگر نیز اجرا کند. کد جدید معافیت های مالیاتی را اصلاح می کند، مالیات دهندگان جدید اضافه می کند و فرارها را کنترل می کند.

به گفته طیب نیا، در قانون مالیاتی جدید، فعالیت‌های تولیدی معافیت‌های جدیدی برای تقویت سرمایه‌گذاری در اقتصاد واقعی و کمک به بهبود اقتصادی دریافت می‌کنند.

وی افزود: معافیت‌های مالیاتی داده شده به بسیاری از شرکت‌ها در قانون جدید کاهش یافته است و مهم‌تر از آن، حتی مؤسسات دولتی که تحت کنترل دولت نبوده‌اند مشمول مالیات خواهند شد.

مقامات دولتی در مناسبت های مختلف اعلام کرده اند که بیش از ۶۰ درصد از اقتصاد ایران مشمول مالیات نمی شود که این رقم شامل برآورد فعالیت های بازار خاکستری است.

انتظار می رود طیب نیا یکپارچه سازی سیستم مالیاتی را برای عادلانه تر و موثرتر کردن آن انجام دهد.

مدیریت دارایی

دولت قصد دارد دارایی های خود را در سراسر کشور شناسایی کند تا از آنها حداکثر استفاده را ببرد. برای این منظور، ۲۷۰۰۰۰ ملک غیر منقول در سال مالی ۱۶-۲۰۱۵ ثبت شد.

تعداد خودروهای دولتی با کاهش ۷۰ درصدی به ۱۲۰۰۰۰ دستگاه رسید. در حال حاضر ۳۸۵۸۸ ملک شناسایی شده است که از این تعداد ۶۶۷۲ مورد متعلق به سازمان های کشوری، ۲۴۹۰۹ مورد متعلق به سازمان های استانی و ۷۰۰۷ مورد در اختیار شرکت های دولتی قرار دارد.

یکی از اولویت های دولت تکمیل ارزیابی کلیه دارایی ها به منظور فروش دارایی های استفاده نشده و استفاده مولد از سایرین است.

 بهبود شاخص رقابت پذیری

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور تاکنون، افزایش ۹ واحدی شاخص رقابت‌پذیری ایران در سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ به رتبه ۷۴ بوده است.

مجمع جهانی اقتصاد هر ساله گزارشی از شاخص رقابت پذیری ارائه می دهد و جهانگیری از وزارت اقتصاد خواسته است که ارتقای این شاخص را در اولویت قرار دهد.

 کوچک کردن دولت

دولت روحانی عملکرد قانع‌کننده‌ای در خصوصی‌سازی نهادهای دولتی داشته است.

به گفته میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی، ۳۲۳ بنگاه از ۱۷۱۳ بنگاه موجود در فهرست خصوصی سازی در سال جاری واگذار خواهند شد.

ارقام نشان می دهد که از سال ۲۰۰۱ (سال تاسیس IPO)، بیش از ۱۴۰۰ تریلیون ریال (۳۷.۳۳ میلیارد دلار) از دارایی های عمومی به مالکان خصوصی واگذار شده است که ۴۰ درصد آن در دوره اول دولت روحانی واگذار شده است.

همانطور که جهانگیری تاکید کرد، این روند نیاز به تداوم برای ساده‌سازی حکمرانی و داشتن یک دستگاه دولتی موثر دارد.

 کاهش بدهی های دولت

در ماه ژانویه، طیب نیا فاش کرد که سطح فعلی بدهی های دولت و شرکت های بخش عمومی که توسط پیمانکاران و سایر نهادها نگهداری می شود، بین ۶ تا ۷ کوادریلیون ریال (۱۵۲ تا ۱۷۷ میلیارد دلار) است. این بدهی ها در اوایل دهه ۲۰۱۰ در طول بحران مالی ایران شروع به انباشته شدن کردند و محرک اصلی رکود اقتصادی بوده اند.

یکی از اولویت ها پرداخت کامل بدهی های دولت است.

 مبارزه با فساد، پولشویی

گروه ویژه اقدام مالی بین دولتی که بر پولشویی و تامین مالی تروریسم در سراسر جهان نظارت می کند، ژوئن گذشته تصمیم گرفت ایران را در لیست سیاه کشورهای پرخطر خود نگه دارد، اما از وعده های ایران برای بهبود و “تعلیق اقدامات متقابل به مدت ۱۲ ماه در ایران استقبال کرد.” به منظور نظارت بر پیشرفت ایران در اجرای برنامه اقدام».

فرمان جهانگیر آخرین نشانه عزم ایران برای خروج از لیست سیاه کشورهای پرخطر FATF است.

 طرح تغییر مسیر یارانه نقدی

به عنوان بخشی از به اصطلاح “طرح اصلاح یارانه ها”، دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، یارانه غذا و انرژی را در سال ۲۰۱۰ حذف کرد و به جای آن ۴۵۵۰۰۰ ریال (۱۱.۹ دلار) به صورت ماهانه به همه ایرانیان پرداخت کرد.

>

دولت روحانی به اجرای برنامه‌ای که از دولت قبل به ارث برده بود، هرچند با اکراه، در بحبوحه محدودیت‌های مالی که با کاهش شدید درآمدهای نفتی تشدید شده است، ادامه داده است.

با این وجود، دولت فعلی به آرامی اما پیوسته تعداد دریافت کنندگان یارانه نقدی را محدود کرده است.

به گفته محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، تا تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۶، ۴ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۳۸۶ نفر از فهرست یارانه بگیران حذف شده اند.

جهانگیری اکنون از وزارت اقتصاد خواسته است تا از طریق «طرح اصلاح یارانه‌ها» طرح بازتوزیع درآمدها به نیازمندان را طراحی و تدوین کند.

 معرفی فرصت های سرمایه گذاری در ایران

سرمایه گذاری، چه داخلی و چه خارجی، و تولید ناخالص داخلی یک کشور همبستگی مثبت دارند.

در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۱۳۹۶-۱۳۹۶) با جذب ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری که ۵۰ میلیارد دلار آن باید از منابع خارجی تامین شود، متوسط ​​رشد اقتصادی سالانه ۸ درصد در طول دوره پیش بینی شده است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی از طریق انتقال دانش، پذیرش فناوری های جدید و افزایش صادرات باعث رشد اقتصادی می شود.

اکنون وزارت اقتصاد موظف است سیاست‌های جدیدی را برای افزایش تولید ناخالص داخلی ایران با جذاب‌تر کردن سرمایه‌گذاری در کشور ارائه کند.

 توانمندسازی صنعت بیمه

به گفته عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران، صنعت بیمه ایران طی سال منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ با رشد ۲۲ درصدی همراه بوده و ضریب نفوذ بیمه با ۰.۴ درصد بهبود به ۲.۱ درصد رسیده است.

او افزود: «اگرچه ضریب نفوذ بیمه ما بالاتر از میانگین در خاورمیانه و شمال آفریقا است، اما همچنان پایین‌تر از استانداردهای جهانی است.

همتی با تشریح اهداف CII در سال جاری گفت: تصویب قوانین حاکمیت شرکتی در اولین جلسه شورای عالی بیمه، اجرای تدریجی استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و الزام شرکت‌های بیمه به ارائه صورت‌های مالی در شورای عالی بیمه. نیمه اول سال مطابق با استانداردهای جدید.

از دیگر اهداف می توان به ایجاد صندوق بیمه بلایای طبیعی، تسریع رشد بیمه عمر، جذب سرمایه گذاری خارجی و تقویت بخش فناوری اطلاعات اشاره کرد.

اجرای کامل سنهاب

جهانگیری همچنین بر اجرای کامل پلت فرم نظارت الکترونیکی بیمه ایران «سنهاب» (پایگاه اطلاعاتی CII) و تقویت زیرساخت های آن در سال جاری تاکید کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.