اول درمان رکود

0

حیدر مستخدمین حسینی، کارشناس ارشد اقتصادی گفت: مقابله با رکود عمیق و طولانی که اقتصاد را تحت تعقیب قرار داده است باید اولویت اصلی دولت باشد.

به نقل از خبرگزاری مهر، وی گفت: رکود طولانی مدت از جمله باعث ایجاد ناامیدی، کاهش حقوق و دستمزد و ایجاد فساد شده است.

وی با اشاره به سیاست‌های ضد تورمی دولت گفت: در شرایطی که در واقع رکود عمیقی وجود دارد و شرکت‌ها از ذخایر غیرعادی بالا گزارش می‌کنند، نباید مهار تورم را یک دستاورد دانست و فروخت. او گفت: «دولت باید اقداماتی را برای کمک به احیای اقتصاد و تشویق شرکت‌ها به احیای کسب‌وکار خود انجام دهد، بدون ارائه راه‌حل‌های قابل قبول.

اخیراً کارشناسان اقتصادی از دولت خواسته اند مالیات ها را کاهش دهد، تقاضای مصرف کننده را تحریک کند، قوانین کار را تسهیل کند و مهمتر از همه شرکت های کوچک و متوسط ​​را که به عنوان موتورهای رشد در بسیاری از کشورها، از جمله برخی از اقتصادهای توسعه یافته ظاهر شده اند، تشویق کند.

حسینی در پاسخ به سوالی درباره بسته تشویقی دولت، گفت: این اقدام موثر نبود زیرا به دنبال نجات صنعت خودرو و لوازم خانگی است. این بسته با هدف کمک به خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم خانگی برای فروش کالاهای خود طراحی شده است. این چیزی نبود که اقتصاد و مردم به آن نیاز داشتند.

اواخر سال گذشته، CBI جزئیات طرح کارت اعتباری را منتشر کرد و گفت که این طرح برای خرید کالاهای ساخته شده توسط تولیدکنندگان داخلی معتبر خواهد بود. بعداً محصولات خارجی نیز به این طرح اضافه شدند، البته با نرخ بهره بالاتر.

این طرح بخشی از بسته محرک دولت است که در اکتبر گذشته رونمایی شد و به دارندگان کارت اعتباری حداکثر 100 میلیون ریال (3000 دلار) با 12 درصد برای خرید کالاهای ساخت داخل ارائه می کند.

طرح وام خودرو تا سقف 250 میلیون ریال (8370 دلار) با نرخ سود 16 درصد در اختیار خریداران قرار داد. دوره بازپرداخت حداکثر هفت سال یا 84 قسط است. با این حال، طرح وام در کمتر از یک هفته پس از فراتر رفتن درخواست ها از سقف 110000 به پایان رسید.

 علل ریشه ای

حسینی با اشاره به کاهش شدید قیمت نفت خام و درآمدهای نفتی دولت، گفت: کاهش درآمدهای نفتی دسترسی دولت به پول نقد برای پروژه‌های عمرانی و دیگر را به شدت محدود کرده است. “دولت به دلیل قیمت بسیار پایین نفت خام قادر به هزینه کافی برای کمک به بخش های مختلف نیست و این یکی از عوامل موثر در ادامه رکود است.”

او شکایت کرد که قوانین، قوانین و مقررات دست و پاگیر موانعی برای کسب و کارهای داخلی و تلاش برای ایجاد شغل هستند. به گفته کارشناسان، انبوهی از قوانین ناخواسته، غیر مفید، غیر دوستانه و غیر ضروری، شروع یک کسب و کار جدید را «زمان‌گیر، پیچیده» و پرهزینه کرده است.

حسینی خواستار “جو دوستدار کسب و کار” مورد انتظار شد که دولت در چند نوبت وعده داده و گفت همه عوامل بازدارنده تجارت عادی باید حذف شود. «ایجاد شرایط و اولویت‌بندی حمایت برای کسانی که می‌خواهند یک سرمایه‌گذاری تجاری را راه‌اندازی کنند، اولین گام برای خروج از رکود است.»

وی خاطرنشان کرد: مشکلات بخش بانکی یکی دیگر از عوامل رکود اقتصادی است. «اصلاح صنعت بانکداری مدت‌هاست که مورد بحث و وعده دولت‌های متوالی بوده است، اما تاکنون هیچ اقدام مشخصی انجام نشده است.»

این مقام سابق بانک مرکزی از موضوع نرخ بهره بالا به عنوان یکی دیگر از موانع در راه کاهش رکود دردناک یاد کرد. او گفت که نرخ‌های بالا مردم را از راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید منصرف می‌کند و شرکت‌ها را از سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها منصرف می‌کند که در عوض ترجیح می‌دهند پول خود را در بانک‌ها پارک کنند و بازدهی دریافت کنند که در هیچ کشور دیگری سابقه نداشته است.

حسینی به بررسی روند اجرای توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در ماه گذشته پرداخت و گفت: اینکه انتظار داشته باشیم رفع تحریم‌ها نوشدارویی برای مصائب اقتصاد ما از جمله رکود باشد، غیرمنطقی است. وی خواستار آسیب‌شناسی ریشه‌های آسیب‌های وارده به اقتصاد داخلی و نیاز به راه‌حل‌های کارآمد و قابل اجرا شد.

منصفانه نیست که تحریم ها را مقصر همه مشکلات اقتصادی خود بدانیم. رکود تا حد زیادی محصول مشکلات ساختاری است که اقتصاد ما مدت‌هاست با آن دست و پنجه نرم می‌کند. ما باید ساختارها را اصلاح کنیم و تفکر اقتصادی خود را تغییر دهیم.

معاون سابق وزیر اقتصاد، بیکاری را مهم‌ترین و ضروری‌ترین اولویت اقتصادی کشور برشمرد. “ایجاد شغل می تواند به رفع بسیاری از مشکلات اجتماعی ما کمک کند.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.