ایالات متحده در برابر گوگل: آنچه در مورد بزرگترین آزمایش ضد انحصار چند دهه اخیر باید بدانید

0

گوگل 90 درصد بازار را تصاحب کرده است دولت تخمین می زند که در سال های اخیر در ایالات متحده سهیم باشد.

یک محاکمه پرفروش ضد انحصار در واشنگتن دی سی در جریان است، جایی که وزارت دادگستری ایالات متحده و ائتلافی از دادستان های کل ایالت، گوگل آلفابت را به سوء استفاده غیرقانونی از سلطه خود در بازار موتورهای جستجو برای حفظ قدرت انحصاری متهم کرده اند.

در اینجا توضیحی در مورد مسائل کلیدی این پرونده ارائه شده است:

محاکمه درباره چیست؟

وزارت دادگستری و 52 دادستان کل به نمایندگی از ایالت ها یا سرزمین های ایالات متحده می گویند Google با پرداخت میلیاردها دلار به اپل و سایر شرکای تجاری، تسلط خود بر جستجوی آنلاین را ناعادلانه به دست آورد تا مطمئن شود موتور جستجوی آن در اکثر تلفن‌ها و مرورگرها پیش‌فرض خواهد بود.

دعوای حقوقی دولت، که در سال 2020 در دادگاه فدرال تنظیم شد، ادعا می‌کند که این معاملات توسط Google به منظور “انحصاری” بودن، محروم کردن رقبا از دسترسی به عبارت‌های جستجو و کلیک‌ها، و اجازه دادن به Google برای تثبیت تسلط بر بازار بوده است.

بر اساس برآوردهای دولتی، گوگل در سال های اخیر 90 درصد از سهم بازار را در جستجو در ایالات متحده به دست آورده است.

دولت گفت که قراردادهای مرورگر – که هر روز میلیاردها درخواست وب را به Google هدایت می کند – منجر به انتخاب کمتر برای مصرف کنندگان و نوآوری کمتر شده است.

Google در دفاع از خود چه می گوید؟

Google معتقد است که قانون ضد تراست را نقض نکرده است. این شرکت در یک پرونده در دادگاه ژانویه گفت که قراردادهای مرورگر آن “رقابت مشروع” است و نه “حذف غیرقانونی”.

Google استدلال می‌کند که این توافق‌نامه‌ها مانع از توسعه موتورهای جستجوی خود توسط رقبا نشد یا شرکت‌هایی مانند Apple و Mozilla را از تبلیغ آنها منع نکرد.

Google در پرونده ژانویه خود ادعا کرد، در عوض، سازندگان تلفن‌ها و مرورگرهای وب، جستجوی Google را به‌عنوان پیش‌فرض خود تنظیم می‌کنند زیرا می‌خواستند «بالاترین کیفیت» را برای مشتریان خود ارائه دهند.

Google همچنین ادعا می‌کند که کاربران تلفن همراه اگر بخواهند از موتور جستجوی دیگری استفاده کنند، می‌توانند به راحتی جابجا شوند.

کنت واکر، رئیس امور جهانی Google، در یک پست وبلاگ.

قانون چه می گوید؟

معمولاً برای یک تجارت غیرقانونی نیست که با یک مشتری توافق کند که دیگران را مستثنی کند.

چنین معاملات انحصاری رایج هستند و زمانی که شرکتی که فاقد قدرت بازار است نمی تواند بر رقابت تأثیر معناداری داشته باشد، نظارت نظارتی زیادی را به خود جلب نمی کند.

اما اگر شرکتی آنقدر بزرگ یا قدرتمند باشد که از ورود رقبای خود به بازار جلوگیری کند و نتواند ثابت کند که محدودیت‌های آن بر رقابت صنعتی با تأثیر مثبت بر مصرف‌کنندگان برتری دارد، معاملات انحصاری می‌تواند قانون ضد تراست را نقض کند.

وزارت دادگستری وظیفه دارد نشان دهد که معاملات تجاری Google به رقابت برای جستجو لطمه می زند. گوگل پس از طرح ادعای دولت، شانس خود را در محاکمه بدون هیئت منصفه خواهد داشت تا استدلال کند که معاملاتش به نفع مصرف کنندگان است.

اگر Google ببازد چه اتفاقی می‌افتد؟

ایالات متحده و متحدان ایالتی به دنبال جریمه پولی نیستند، بلکه به دنبال حکمی هستند که Google را از ادامه اقدامات ادعایی ضدرقابتی منع می کند.

چنین سفارشی می‌تواند پیامدهای تجاری مهمی برای Google داشته باشد. به عنوان مثال، دولت در دادخواست خود گفت که دادگاه می تواند شرکت را به عنوان یک راه حل منحل کند.

به طور گسترده‌تر، وزارت دادگستری ممکن است استدلال کند که می‌خواهد Google را از اعمال انحصار جستجوی ادعایی خود برای انجام معاملات انحصاری در بازارهای تازه در حال ظهور، از جمله هوش مصنوعی، باز دارد.

انتظار می‌رود محاکمه در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه کلمبیا حدود 10 هفته طول بکشد. انتظار نمی رود قاضی تا زمانی در سال 2024 حکم صادر کند.

چه کسی ریاست این پرونده را بر عهده دارد؟

قاضی منطقه ایالات متحده آمیت مهتا در سال 2014 توسط باراک اوباما، رئیس جمهور وقت، پس از گذراندن دوران حرفه ای به عنوان وکیل خصوصی در واشنگتن به سمت دادگاه منصوب شد.

او بر چندین منازعات مهم ضد انحصار نظارت داشته است.

در سال 2015، مهتا ادغام 3.5 میلیارد دلاری Sysco Corp با US Foods را مسدود کرد. او اخیراً ریاست محاکمه پیتر ناوارو، مشاور سابق دونالد ترامپ را بر عهده داشت که در 7 سپتامبر به اتهام تحقیر کنگره محکوم شد.

در ماه مه، مهتا استوارت رودز را محکوم کرد، بنیانگذار گروه راست افراطی Oath Keepers، به دلیل نقشش در حمله به ساختمان کنگره ایالات متحده در 6 ژانویه 2021، به 18 سال زندان محکوم شد.

آیا Google در گذشته مواردی را از دست داده است؟

اتحادیه اروپا در سال 2019 گوگل را 1.7 میلیارد دلار به دلیل جلوگیری از استفاده از رقبای خود برای یافتن تبلیغ‌کنندگان، 2.6 میلیارد دلار در سال 2017 به دلیل حمایت از تجارت خرید خود در جستجو و 4.9 میلیارد دلار در سال 2018 به دلیل مسدود کردن رقبا در سیستم عامل اندروید بی‌سیم جریمه کرد. .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.