ایالات متحده وظیفه ۲۴۰ ٪ و در پسته ایرانی را حفظ می کند

0

کمیسیون تجارت بین‌الملل ایالات متحده با رای اتفاق آرا ۵ در برابر ۰ به این نتیجه رسیده است که لغو دستور تعرفه ضد دامپینگ ایالات متحده برای واردات پسته خام بدون پوست از ایران احتمالاً منجر به ادامه خواهد شد. یا عود آسیب مادی به صنعت پسته ایالات متحده در یک زمان قابل پیش بینی معقول.

بنابر گزارش پایگاه خبری آمریکایی PerishableNews.com، دستور تعرفه ضد دامپینگ ایالات متحده برای واردات پسته خام بدون پوست از ایران به قوت خود باقی خواهد ماند.

دستور تعرفه ضد دامپینگ برای اولین بار توسط ایالات متحده در سال ۱۹۸۶ در نتیجه یک دادخواست موفقیت آمیز ارائه شده توسط پسته کاران و فرآورندگان پسته ایالات متحده اعمال شد. این دستور که تعرفه‌های وارداتی ویژه ۲۴۱.۱۴ درصدی را بر واردات پسته ایران از ایالات متحده اعمال می‌کند، از آن زمان در رونق صنعت ایالات متحده نقش بسزایی داشته است.

دامپینگ عبارت است از فروش کالا در بازارهای صادراتی با قیمتی کمتر از بازار داخلی تولیدکننده یا کمتر از قیمت تمام شده تولید. حقوق بین‌الملل برای جبران چنین رفتارهایی در مواقعی که تولیدکنندگان در بازار صادراتی را تهدید می‌کند یا باعث آسیب مادی می‌شود، وظایف ضددامپینگ را پیش‌بینی می‌کند. احکامی که چنین وظایفی را تحمیل می کنند باید به طور دوره ای بررسی شوند تا مشخص شود که آیا آنها همچنان موجه هستند یا خیر.

به طور کلی، چنین بررسی های “غروب آفتاب” هر پنج سال یک بار انجام می شود، اما طبق قوانین ایالات متحده، مدت زمانی که طی آن واردات توسط تحریم تجاری ممنوع می شود، محاسبه نمی شود. این دومین بررسی “غروب آفتاب” سفارش پسته علیه ایران از سال ۱۹۸۶ بود.

دلیل تصمیم اخیر تا ۲۵ ژوئن، زمانی که USITC گزارش کامل خود را منتشر کند، مشخص نخواهد شد.

پسته کاران آمریکایی از ادامه رای کمیسیونرها برای حفظ تعرفه های موجود بر محصولات وارداتی خرسند هستند.

مدیر اجرایی آن، ریچارد ماتویان، اظهار داشت: «ما از این تصمیم خرسندیم. ما معتقدیم شواهد لازم را ارائه کرده بودیم که صنعت پسته آمریکا از محصولات وارداتی از ایران آسیب می بیند و امروز کمیسیون با رای خود با موضع ما موافقت کرد.

American Pistachio Growers یک انجمن تجاری داوطلبانه غیرانتفاعی است که نماینده تقریباً ۷۰۰ عضو پرورش دهنده در کالیفرنیا، آریزونا و نیومکزیکو است. APG توسط یک هیئت مدیره منتخب دموکراتیک که تولیدکنندگان هستند اداره می شود و بودجه آن کاملاً توسط پرورش دهندگان و پردازشگرهای مستقل با هدف مشترک افزایش آگاهی جهانی از پسته های مغذی و پرورش یافته در آمریکا تامین می شود.

مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ایران بیش از ۵۰ درصد بازار پسته جهان را تامین می‌کند.

ارزش بازار جهانی پسته بیش از ۲ میلیارد دلار است و صادرات ما در سال گذشته (مارس ۲۰۱۵-۲۰۱۶) به ۱.۲ میلیارد دلار رسیده است. در نه ماه منتهی به ۲۰ دسامبر، ما بیش از ۸۰۰ میلیون دلار از محصول را صادر کردیم و انتظار داریم تا پایان سال، رقم سال گذشته را تکرار کنیم.» او در مصاحبه ای در ژانویه به فایننشال تریبون گفت.

ایران و آمریکا در چند سال گذشته به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادرکننده پسته جهان برای کسب مقام اول رقابت کرده اند. این در حالی است که سال‌ها خشکسالی سراسری ناشی از تغییرات اقلیمی و کشت بی‌محدودیت، تلفات مخربی بر پسته‌کاری ایران داشته است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.