ایالات متحده کره شمالی را به دلیل حمله سایبری Wannacry مقصر می داند

0

دولت ترامپ علناً کره شمالی را به خاطر راه اندازی به اصطلاح حمله سایبری WannaCry که در اوایل سال جاری باعث فلج شدن بیمارستان ها، بانک ها و سایر شرکت ها در سراسر جهان شد، مقصر دانسته است.

به گزارش رویترز، تام بوسرت، مشاور امنیت داخلی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مطلبی که دوشنبه شب در وال استریت ژورنال منتشر شد، نوشت: «حمله گسترده بود و میلیاردها هزینه داشت و کره شمالی مسئول مستقیم آن است.

بوسرت نوشت: «کره شمالی برای بیش از یک دهه به ویژه بد عمل کرده و عمدتاً کنترل نشده است و رفتار بدخواهانه آن در حال افزایش است. “WannaCry بی‌احتیاطی بی‌احتیاط بود.”

نمایندگان دولت کره شمالی نمی توانند فوراً برای اظهار نظر تماس بگیرند. این کشور بارها مسئولیت WannaCry را رد کرده است و سایر اتهامات مربوط به حملات سایبری را یک کمپین بدنامی خوانده است.

این اتهام در حالی مطرح می شود که نگرانی ها در مورد قابلیت های هک کره شمالی و برنامه تسلیحات هسته ای آن افزایش یافته است.

بسیاری از محققان امنیتی، از جمله شرکت سایبری Symantec، و همچنین دولت بریتانیا، قبلاً به این نتیجه رسیده‌اند که کره شمالی احتمالاً پشت حمله WannaCry بوده است، حمله‌ای که به سرعت در سراسر جهان در ماه مه گسترش یافت و بیش از ۳۰۰۰۰۰ رایانه را در ۱۵۰ کشور آلوده کرد.

WannaCry که در آن زمان در مقیاس بی‌سابقه تلقی می‌شد، بیمارستان‌های بریتانیا را آفلاین کرد و هزاران بیمار را مجبور کرد تا نوبت‌های خود را تغییر دهند و زیرساخت‌ها و کسب‌وکارها را در سراسر جهان مختل کرد.

این حمله در ابتدا شبیه یک کمپین باج افزار بود که در آن هکرها یک کامپیوتر هدف را رمزگذاری می کنند و برای بازیابی فایل ها درخواست پرداخت می کنند. برخی کارشناسان بعداً به این نتیجه رسیدند که تهدید باج‌گیری ممکن است حواس‌پرتی بوده باشد که قصد مخرب‌تر را پنهان می‌کند.

WannaCry به دلیل نقص در نرم افزار ویندوز مایکروسافت که توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده کشف شد و سپس توسط NSA برای ساخت ابزار هک برای استفاده خود استفاده شد، ممکن شد.

در یک نقض مخرب امنیتی NSA، این ابزار هک و سایر ابزارهای هک به صورت آنلاین توسط Shadow Brokers منتشر شد، گروهی مرموز که مرتباً طعنه‌های مرموز علیه دولت ایالات متحده منتشر می‌کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.