ایتالیا مسیری طولانی برای بازگرداندن پیوندهای پیش از تحرک دارد

0

در مطلبی که توسط رئیس مشترک ایرانی اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در پورتال خبری اتاق بازرگانی صنایع تهران نوشته شده است، تجارت با ایتالیا در پی لغو تحریم های بین المللی علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای این کشور کندتر از حد انتظار احیا می شود. ، معادن و کشاورزی.

احمد پورفلاح افزود: تجارت ایران و ایتالیا در یک دهه قبل ۷.۷ میلیارد یورو بوده است. این رقم در یک دوره شش ساله به ۱.۴ میلیارد یورو کاهش یافت و کاهش رشد برای سه سال باقی ماند.

فروپاشی رژیم تحریم ها پایان روند نزولی در روابط اقتصادی دو کشور بود. به دنبال برنامه جامع اقدام مشترک [نام رسمی پیمان هسته ای که ایران با قدرت های بزرگ امضا کرد]، چندین هیئت ایتالیایی از جمله نمایندگان بخش خصوصی، دیپلمات ها و مقامات دولتی از ایران بازدید کردند.

کارلو کالندا، معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، چند ماه پس از امضای برجام در جولای ۲۰۱۵، در رأس یک هیئت تجاری ۳۷۰ نفره متشکل از نمایندگان شرکت‌ها و گروه‌های بانکی کلیدی ایتالیایی به تهران سفر کرد.

بعدها در ژانویه ۲۰۱۶، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان به رم سفر کرد که اولین سفر خارجی رئیس‌جمهور ایران پس از اجرای برجام بود. در این بازدید حدود ۱۷ میلیارد یورو قرارداد امضا شد. سه ماه بعد، ماتئو رنتزی، نخست وزیر اسبق ایتالیا، در آوریل ۲۰۱۶ رهبری یک هیئت تجاری ۲۵۰ نفری را به پایتخت ایران سفر کرد.

پورفلاح گفت: امید به بهبود تجارت ایران و ایتالیا در سال‌های اخیر تقویت شده است، اما احیای روابط اقتصادی به طور کامل محقق نشده است.

اگرچه بانک‌های ایرانی تحت تحریم‌ها و مدتی پس از حذف آنها از سیستم تراکنش بین‌المللی سوئیفت محروم بودند، دو کشور به تلاش‌های خود برای تقویت تجارت دوجانبه ادامه دادند.

در واقع، تجارت بین دو کشور طی سه ماه گذشته ۵۰۰ میلیون یورو بهبود یافته است. بسیاری از بانک‌های درجه دوم و سوم ایتالیا با بانک‌های ایرانی کار می‌کنند و بانک‌های سطح بالای ایتالیا احتمالاً در آینده‌ای نه چندان دور از این روند پیروی خواهند کرد.

این مقام ایرانی گفت ایتالیا بزرگترین خریدار نفت ایران و این کشور اروپایی بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا است.

ایتالیا تنها کشور اتحادیه اروپا است که ما با آن مازاد تجاری داریم. SACE، آژانس اعتبار صادرات ایتالیا اولین کسی بود که تجارت با ایران را تا سقف ۵ میلیارد یورو پوشش داد.

بر اساس داده های یورواستات که با فایننشال تریبون به اشتراک گذاشته شده است، ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ به ارزش ۲.۷۷ میلیارد یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۶ برابر شده است.

ایتالیا با خرید ۸۰۷.۴ میلیون یورو کالا از ایران در سه ماهه اول در میان تمامی کشورهای اروپایی، بزرگترین واردکننده از ایران بود. و ایران در مدت مشابه ۲.۵۲ میلیارد یورو کالا از اتحادیه اروپا وارد کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد افزایش را به ثبت رساند.

آلمان با ارسال ۶۹۴.۴ میلیون یورو کالا به جمهوری اسلامی طی سه ماه در صدر فهرست صادرکنندگان به ایران قرار گرفت. فرانسه با ۴۶۱ میلیون یورو در رتبه دوم قرار گرفت و ایتالیا با ۴۱۸.۶ میلیون یورو پس از آن قرار گرفت.

مذاکرات اقتصادی با ایتالیایی‌ها در زمینه‌های مختلف از توافق‌های اولیه گرفته تا یادداشت‌های تفاهم در حال انجام است. اما ما بارها بر این واقعیت تاکید کرده ایم که حاضر به بازگشت نیستیم. ایران در گذشته مصرف‌کننده محصولات بود اما اکنون این کشور قصد دارد با سرمایه‌گذاری مشترک با کشورهای تولیدکننده به ایجاد اشتغال برای جوانان کمک کند. پورفلاح گفت: با توجه به رکود حاکم بر اروپا، ایران بازار جذابی برای آنها است.

در میان توافق‌های مهمی که بین ایران و ایتالیا پس از توافق هسته‌ای به دست آمد، شاید قابل توجه‌ترین آن‌ها شامل توافقنامه ۱.۲ میلیارد یورویی باشد که ماه گذشته توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و همتای ایتالیایی آن برای ایجاد خط آهن سریع‌السیر بین شهرهای ایران قم امضا شد. و اراک.

سازنده هواپیماهای سبک فرانسوی-ایتالیایی ATR در فوریه ۲۰۱۶ قراردادی ۱ میلیارد یورویی (۱.۱ میلیارد دلاری) با شرکت حامل پرچم ایران ایران ایر برای فروش ۲۰ فروند هواپیمای ATR 72-600 کوتاه برد و با آپشن برای ۲۰ هواپیمای دیگر امضا کرد. ایران تاکنون چهار فروند از این هواپیماها را دریافت کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.